tel.:+421 948 357 570

Zoznámte sa so všetkými výhodami naozaj kvalitného sadrokartónu

Zoznámte sa so všetkými výhodami naozaj kvalitného sadrokartónu
30. júla 2020 Marcela Surová

Rýchla výstavba, jednoduchý technologický postup, priestorová a tvarová flexibilita. Na tieto neodškriepiteľné výhody nedajú mnohí stavebníci dopustiť pri konštrukcii sadrokartónových systémov. Ak niektorí z vás stále patria k tým, ktorí nad sadrokartónom váhajú, nasledujúce riadky vás určite uistia v tom, že sadrokartónové konštrukcie sú viac než len správnou voľbou.

Prečo je sadrokartón tak velebený?

Poďme na to hneď zhurta. Sadrokartón je jeden z najobľúbenejších stavebných vynálezov, pretože práca s doskami z jednoduchej sadry a kartónu je absolútne nenáročná a bežne ju zvládne aj laik. Jeho výhodou síce je ľahkosť, no víťazí azda to, že dokáže byť namontovaná za extrémne krátky čas. Zo zmesi papiera a sadry tak môžete elegantne a jednoducho konštruovať priečky či opláštiť steny. Najbežnejšie sa sadrokartón používa na vytváranie podhľadov, teda na znižovanie výšky stropu.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo znížiť strop práve sadrokartónovými doskami, je estetické hľadisko. Dokončený sadrokartónový podhľad je totiž dokonale rovný, pričom vie ideálne skryť praskliny, prechody panelov, ale aj inštalačné vedenie. Z akustického hľadiska okrem toho umožňuje odhlučnenie stropov. A pozor! Vložením izolácie medzi existujúci strop a sadrokartón viete významne znížiť stratu tepla z miestnosti, čo znamená, že sadrokartón dokáže domácnostiam aj čo to ušetriť.

Poznajte sadrokartónové lentilkovo

Najväčšou nevýhodou sadrokartónových konštrukcií je azda to, že do miestností so zvýšenou vlhkosťou, teda do kuchyne či kúpeľne, budete potrebovať dosky so špecifickými vlastnosťami, za ktoré si o priplatíte o čosi viac. Nič to však nemení na tom, že v budúcnosti sa vám to kvôli nižšiemu kúreniu môže vrátiť. A aké sú teda tie špecifické sadrokartóny?

Dosky s rôznymi vlastnosťami sa od seba líšia veľmi jednoducho – farbou. Popri klasických bielych paneloch, ktoré treba montovať tam, kde nebudú vystavené nadmernému a častému sušenie bielizne či dokonca vareniu, tu máme ružový sadrokartón. Ak si chcete priplatiť za bezpečnosť, tieto dosky sú pre vás ako stvorené. Zabraňujú totiž šíreniu požiaru v objekte. Hodia sa najmä na miesta s väčším množstvom elektrospotrebičov alebo na miesta pravidelne sálajúce teplo.

Veľmi dôležitým druhom sadrokartónu je ten, ktorý brilantne odpudzuje vlhkosť. Impregnovaný sadrokartón do kuchyne, sušiarne, kúpeľne, na toaletu alebo do pivnice poznáte podľa zeleného kartónu či zelených popisov na hrane dosky. Potom tu máme ešte aj modré panely, ktoré ocenia najmä milovníci hlučnej muziky. Modrý sadrokartón výborne izoluje hluk, pričom môže sa pochváliť vzduchovou nepriezvučnosťou až 78 dB. Uplatní sa v stropných podhľadoch niekoľkopodlažného domu, v ktorom rezonujú napríklad hlasné kroky.

Nevýhody? Chyby pri montáži

Život so sadrokartónom by sám o sebe mal byť bezproblémový. Skomplikovať by sa to mohlo jedine chybami pri montáži, ktoré sa stále opakujú. Aby ste sa im dôsledne vyhli, dajte si pozor na správne umiestnenie dosiek. Ak ich nemáte rovno zakreslené vo výkrese, starostlivo si ich rozmerajte tak, aby vám nevznikli krížové škáry. V nich by totiž mohli vznikať trhliny.

Ako nosný materiál sa tiež zvyknú využívať drevené dosky. Síce sa to nemá, no robí sa to. Keď už ale naozaj nemáte na výber, na drevo použite náter proti hnilobe. Drevo totiž môže rôzne pracovať, prípadne hniť.Pri upevňovaní sadrokartónových dosiek na konštrukciu pomocou samorezných či samovrtných skrutiek sa tiež vyvarujte umiestneniu skrutky do miesta, kde sa stýkajú dva profily, zvyčajne v rohoch dosky. Skrutka totiž prenikne doskou a plechom prvého profilu, pričom ten druhý ohne. To okrem problémov s rozťažnosťou a praskaním znižuje pevnosť celej priečky.

Vyberajte z overených a skúsených značiek

Ak sa vám podarí vyhnúť vyššie spomínaným chybám pri montáži, máte vyhraté. Netreba tiež zabúdať na to, že sadrokartón sa používa výhradne v interiéroch, čo znamená, že možno s ním pracovať celoročne, bez ohľadu na počasie. Musíme tiež pripomenúť, že sadrokartón je šetrný k životnému prostrediu, keďže ťažba surovín, z ktorých sa dosky vyrábajú a ich prípadná likvidácia po dožití nezaťažujú prírodu.

Aj v stavebninách Slosmat pre vás máme prichystané sadrokartónové systémy nezaťažujúce životné prostredie a hlavne oplývajúce prvotriednou kvalitou. Spoločnosti Rigips a Knauf toho preskákali už viac než len dosť. Rigips je členom nadnárodného koncernu Saint-Gobain, ktorý je svetovým lídrom vo výrobe stavebných hmôt na báze sadry, skla a tepelných izolantov. Spoločnosť je na Slovensku od roku 1995 a za ten čas sa značka Rigips vyprofilovala ako synonymum kvality, pokroku a inovácií v oblasti suchej výstavby.

Rigipsu úspešne kontrujú sadrokartóny značky Knauf. Tá taktiež patrí medzi popredných výrobcov stavebných materiálov a systémov. Okrem toho sa spoločnosť Knauf stala priekopníkom a novátorom na slovenskom trhu, lebo ako prvý priniesol sadrokartónovú dosku ako súčasť dômyselného stavebného systému. Navštívte naše stavebniny a my vám o sadrokartónových systémoch týchto dvoch značiek povieme niečo viac.

Zdroj: utulne.cz, Karolina Černá – novinky.cz, Jan Pergl – nazeleno.cz, Petr Pojar – ceskestavby.cz

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*