tel.:+421 948 357 570

Nezvládnutú izoláciu podlahy budete počuť aj cítiť. Vyhnite sa najčastejším chybám pri izolácii podláh!

Nezvládnutú izoláciu podlahy budete počuť aj cítiť. Vyhnite sa najčastejším chybám pri izolácii podláh!
25. septembra 2020 Marcela Surová

Ak počujete každý krok na poschodí nad vami, pravdepodobne za to môže chýbajúca alebo odfláknutá izolácia podlahy. Prečítajte si, akým chybám sa pri izolácii podláh vyhnúť, aby ste si doma zabezpečili príjemnú akustiku a nebolo počuť ani cupitanie na podpätkoch.

Podlaha bytu či domu je dôležitým prvkom, s ktorým ste v každodennom kontakte. Ešte viac ako na tom, či si vyberiete drevenú, laminátovú podlahu alebo dlažbu, záleží na kvalitnom prevedení izolácie pod ňou. Iba tak sa vyhnete akustickej nepohode.

Chyby, ktorých sa pri izolácii podlahy môžete dopustiť je niekoľko, najčastejšie je použitie nesprávneho materiálu či zanedbanie medzier v izolácii.

Izolácia musí ladiť s podlahou

Rozhodnutie, akú podlahu v miestnosti uložíte, sprevádza aj výber izolačného materiálu. V súčasnosti sú v priestoroch určených na bývanie populárne najmä plávajúce podlahy z rôznych materiálov. Pri plávajúcich podlahách odporúčame ako izoláciu použiť dosky z kamennej vlny. Typ izolačnej dosky vyberiete podľa vlastností podlahy a vašich nárokov.

Univerzálnym materiálom vhodným pod ľahšie aj ťažšie plávajúce podlahy sú dosky z kamennej vlny ISOVER T-P.  Materiál má vynikajúce akustické vlastnosti z hľadiska zlepšenia vzduchovej nepriezvučnosti a krokového hluku. Materiál zvláda aj vyššie zaťaženie. Vhodným materiálom na zlepšenie krokového útlmu podláh je tiež elastifikovaný polystyrén ISOVER EPS FLOOR 4000, s ktorým sa ľahko manipuluje, je dostupný v troch hrúbkach a určený pre bežné zaťaženie obytných priestorov..

S hrúbkou to nepreháňajte

Určite si však treba dať pozor na hrúbku akustickej izolácie podlahy. Ideálna hrúbka podlahovej kamennej vlny je od 20 do 40 mm. Väčšia hrúbka minerálnej izolácie vám už výraznejšie nezlepší akustiku. Ak bude materiál výrazne hrubší, reálne hrozí, že si „sadne“ a na podlahovom potere sa objavia praskliny, ktoré kvalitu a účelizolácie narušia.

Uloženie akustickej izolácie

S drobnými nerovnosťami podkladu sa yvrovná minerálna izolácia vďaka svojim vlastnostiam. Ak má podklad výrazné nerovnsoti je potrebné ich najprv vhodným spôsobom eliminovať a až náledne položiť akustickú izoláciu.

Ak je potrebné v podlahe viesť rozvody, najlepšie sa to robí vo vrstve vytvorenej z podlahového polystyrénu napríklad ISOVER EPS 100S.

Súvislá vrstva austickej izolácie môže byť v takom prípade pod alebo nad rozvodmi v závislosti od požiadaviek, ale na to by mal myslieť projektant už pri návrhu.

Dvíhať výšku podlahy umiestnením niekoľkých vrstiev akustickej izolácie na seba nie je dobrý nápad. V takýchto prípadoch je lepšie použiť kombináciu vhodnej akustickej podlahovej izolácie a tvrdého podlahového polystyrénu ISOVER eps 100S. Zdroj: isover.cz/inspektori

Bez akustických pásikov izolácia nebude dokonalá

Rozhodne netreba podceňovať ani použitie akustických pásikov, ktoré slúžia na dilatáciu medzi poterovou doskou a stenou. Pokiaľ sa na ne zabudne, alebo sa neuložia dôsledne, izolácia nebude dostatočná a hluk z podlahy sa bude prenášať do stien a následne do celého domu.

Absencia akustických pások je závažná chyba, nemali by sme na ne zabúdať. Zdroj: isover.cz/inspektori

Pri izolácii podlahy sa môžete stretnúť aj s káblami, ktoré budete potrebovať viesť na úrovni podlahy. Ideálne je ak ich povediete nad izoláciou alebo ich zatlačíte do izolácie.

Káble sa dajú zatlačiť do izolácie alebo viesť nad ňou. Zdroj: isover.cz/inspektori

Každá z týchto chýb môže viesť k zisteniu, že podlaha nie je dostatočne odhlučnená a susedia pod vami ale I vy sami budete počujť doslova každý krok. Demontáž podlahy, úprava izolácie a opätovné uloženie podlahy je finančne aj časovo nákladnou záležitosťou, preto si na prevedení izolácie dajte naozaj záležať, prípadne sa obráťte na odborníkov.

Toto sú odporúčania, ako sa vyhnúť chybám, s ktorými sa pri izolácii podláh môžete stretnúť. Ak však narazíte na neočakávaný problém, alebo chcete konzultácie ešte pred začatím projektu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*