tel.:+421 948 357 570

Zateplenie s ISOVER UNIROL PROFI

Zateplenie s ISOVER UNIROL PROFI
15. novembra 2021 Marcela Surová

Minerálnu izoláciu ISOVER UNIROL PROFI môžeme použiť na zateplenie striech, zateplenie fasád pasívnych a nízkoenergetických domov, ale aj ako výplň skeletových konštrukcií drevodomov.

Výroba minerálnej izolácie a jej schopnosti

Metódou rozvlákňovania taveného skla a pridaním ďalších prímesí a prísad vzniká minerálna izolácia, ktorá sa vo výrobe spracuje do pásu. Tepelnú izoláciu je potrebné chrániť parotesniacou fóliou, ktorá je vhodná proti usadzovaniu prachu. Odolná voči plesniam, drevokaznému hmyzu, hygienicky nezávadná a ekologická, takto by sme mohli v krátkosti charakterizovať minerálnu izoláciu. Ďalšie vlastnosti, ktorými vyniká sú:

  • Tepelno-izolačné – vysoká hodnota tepelného odporu pri menšej hrúbke izolantu
  • Akustické
  • Nízky difúzny odpor – ľahká priepustnosť vodnej pary
  • Vodoodpudivosť
  • Dlhá životnosť
  • Vhodná do prevetrávaných aj neprevetrávaných skladieb strešných plášťov

Skôr než začneme

Pre zatepľovanie striech alebo vonkajšieho zateplenia fasád domov je potrebné mať projektovú dokumentáciu. Jej súčasťou by malo byť aj tepelno-technické posúdenie zatepľovanej konštrukcie a statické posúdenie predpisujúce typ a rozmiestnenie kotviacich prvkov. Najdôležitejšia je hrúbka izolačného materiálu. Pred zateplením domu musí byť povrch súdržný, nič nesmie opadávať. Ak je už povrch pevný, je potrebné zbaviť sa všetkého prachu a napenetrovať, aby sa zjednotila vsiakavosť materiálu, čo je najdôležitejší úkon pri lepení dosiek z minerálnej vaty. Nasleduje montáž základných profilov všade tam, kde bude tepelná izolácia. Profily sa upevňujú pomocou zatĺkacích hmoždiniek do predvŕtaných dier a to každých cca 50cm pozdĺž profilov. Ak sa najdu ešte nejaké nerovnosti, tie sa vyrovnávajú za pomoci podložiek.

Lepenie fasádnych dosiek

Lepenie fasádnych dosiek ISOVER UNIROL PROFI začíname zospodu. Pokiaľ používame dosky s pozdĺžnym vláknom, tak lepíme rovnako ako polystyrénové dosky s pruhom lepidla po obvode a na tri body uprostred. Ak lepíme lamely s kolmým vláknom, lepidlo sa nanáša celoplošne. Najprv malé množstvo lepidla a po chvíli nanesieme lepiacu vrstvu. Doska môže vstrebávať malé množstvo vlhkosti. V prípade, že použijete lepidlo na cementovej báze, doska musí byť pokrytá približne 40%  z celkovej plochy. Pri použití PU peny postupujeme tak, že za pomoci aplikačnej pištole nanesieme cca 3 cm od kraja pruh peny v tvare vlnovky široký tiež asi 3cm. Počkáme 3 – 5 min a môžeme lepiť dosku na stenu domu. Ak lepíme hrubšie dosky, tak tie zaistíme približne na hodinu proti odpadnutiu keďže sú ťažšie ako polystyrén, ktorý zaisťovať nie je nutné, na stene drží okamžite. Lepenie realizujeme väzbou, teda rovnako ako pri murovaní a následne sa dosky ešte brúsia do hladkej roviny za pomoci špeciálneho brusného prístroja.

Kotvenie dosiek

Po nalepení prichádza na rad kotvenie dosiek. Je to veľmi dôležitý úkon, kde je potrebné správne vybrať kotvy. Tu hrá zásadnú úlohu to, aké je murivo a druh materiálu muriva. Množstvo kotiev ovplyvňuje druh dosky, jej hrúbka, murivo, ale aj či sa jedná o klasickú fasádu alebo fasádu s konečnou úpravou obkladu, ktorý sa lepí čo vyžaduje kotvenie cez perlinku, aby nám neopadol obklad s lepidlom, stierkou či s celou doskou. Toto všetko má vplyv na druh fasádnych kotiev a ich množstvo. Standard je 6 kotiev na 1 m² .

Rohy domu, ale aj okolo okien je vhodné zosilniť ochrannými rohmi so sieťovinou, aby nedochádzalo k ich poškodeniu. Táto výstuha sa na rohy lepí lepidlom na cementovej báze. Odporúča sa naniesť ešte jednu stierku, tým sa povrch maximálne ochráni voči fyzickému namáhaniu.

Nasleduje penetrácia

Ďalším dôležitým úkonom je penetrácia pred nanášaním fasády. Tá uzavrie plochu a zjednotí savosť podkladu. Penetrácia môže byť aj v odtieni omietky, aby nám uľahčila krytie. Takáto penetrácia sa odporúča hlavne vtedy, ak bude fasáda tmavšej farby. Takto spracované zateplenie je pripravené na nanášanie fasády.

Dobré rady na záver

Pri zatepľovaní minerálnou vatou sa mnohí dopúšťajú rôznych chýb. Dbajte preto, aby ste dodržali tieto zásady:

  • Podklad musí byť upravený
  • Správne založenie profilov
  • Vybrať vhodný materiál
  • Dostatočná hrúbka izolácie
  • Správne nanášanie lepidla
  • Dostatočné kotvenie

Zateplenie minerálnou vlnou je vhodné aj pre zateplenie starších domov, aj novostavieb. Takéto zateplenie sa stáva nielen účinné, je aj kvalitné, ekologické a zdraviu nezávadné a má veľmi dlhú životnosť.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*