tel.:+421 948 357 570

Správny výber izolácie

Správny výber izolácie
7. februára 2023 Marcela Surová

 

Pri výbere izolácie je dôležité určiť cieľ jej použitia a požadované vlastnosti. Zohľadniť treba aj typ stavebného materiálu použitého pri stavbe domu a vybrať najvhodnejší typ a hrúbku izolácie. Na zreteľ tiež berte to, ktorú časť domu idete izolovať, či sa jedná o spodnú stavbu, fasádu, alebo strechu.

Cieľom použitia izolácie môže byť zabránenie úniku tepla v šikmých a plochých strechách, kontaktných a odvetraných fasádach, priečkach a predsadených stenách, podlahách a zateplení sokla. Okrem toho môže prispievať k zlepšeniu akustiky a požiarnej bezpečnosti. Izolácia je často vystavená rôznym vonkajším podmienkam, ale môže byť použitá aj ako výplňová hmota podlahy.

 

Zateplenie fasády

Tepelnou izoláciou fasády domu si znižujete náklady na energiu a zároveň zlepšujete vzhľad a funkčnosť fasády. V rodinných domoch môžu byť straty tepla a úniky cez neizolovanú strešnú konštrukciu a obvodové steny až 30% z celkových tepelných strát. Pri výbere tepelnej izolácie preto berte do úvahy dve kritériá:

 • súčiniteľ tepelnej vodivosti λ
 • tepelný odpor R.

Zlepšenie tepelnej izolácie môžete dosiahnuť výberom izolácie s nižším súčiniteľom tepelnej vodivosti λ a zvýšením hrúbky izolácie. Čím je vyšší tepelný odpor zvolenej izolácie, tým lepšie izoluje.

 

Čím zatepliť fasádu

Výrobcovia izolačných materiálov neustále prinášajú na trh nové možnosti pre zateplenie fasády, ako sú napríklad vylepšené parametre tradičných materiálov – polystyrén a minerálna vlna alebo alternatívne možnosti. Výber najvhodnejšieho izolačného materiálu na zateplenie fasády nie je jednoduchý a závisí od mnohých faktorov, ako sú napríklad kvality pôvodnej stavebnej konštrukcie a energetickej efektívnosti stavby. Preto je odporúčané poradiť sa s odborníkmi pri výpočte hrúbky izolácie a výbere materiálu na zateplenie fasády.

 

 

Prečo nemôžem fasádu izolovať soklovou doskou

Soklové dosky sa používajú ako dômyselný prvok pri stavbe domu, ktorý slúži ako spodná časť steny a zabraňuje prenikaniu vlhkosti a iných škodlivých látok do stavby. Nie sú určená na izoláciu stien! Na izoláciu stien sa používajú špeciálne izolačné materiály, ako sú penový polystyrén, minerálna vlna, alebo vatový materiál. Použitie soklovej dosky na izoláciu stien by bolo neefektívne a nemuselo by plniť požadovanú funkciu tepelnej a zvukovej izolácie.

 

Vlastnosti minerálnej izolácie

Každý druh tepelnej izolácie má svoje špecifiká a určité vlastnosti. Vlastnosti minerálnej izolácie sú:

 • tepelná ochrana
 • paropriepustnosť
 • ochrana proti hluku
 • požiarna bezpečnosť
 • ekológia
 • životnosť

 

Spodná stavba

Na spodnú stavbu domu vplýva viacero faktorov, a preto sa na túto časť domu používa iný druh izolácie ako na fasádu. Nedostatočne zateplený sokel má vyššiu teplotu kvôli úniku tepla a v dôsledku toho sa nedajú dosiahnuť značné úspory za vykurovanie. Kondenzácia na vnútornom chladnom povrchu tiež predstavuje riziko.

 

 

Ako zatepliť sokel a suterén

Rozhodnutie o hrúbke izolácie sokla pri zateplení závisí od účelu stavby. Pri rekonštrukcii starších domov s izoláciou o hrúbke 100-150 mm je vhodné voliť soklovú izoláciu o 30 mm tenšiu. Naopak, pri nízkoenergetických a pasívnych novostavbách s izoláciou stien v rozmedzí 200 až 300 mm by mala byť hrúbka izolácie sokla v rozmedzí 180 až 260 mm. V týchto prípadoch sa často používajú izolácie v bežných hrúbkach do 200 mm a pre väčšie hrúbky možno použiť aj dve vrstvy izolácie.

 

Prečo nemožno izolovať sokel minerálnou vlnou

Izolovať sokel minerálnou vlnou nemôžete preto, že minerálna vlna nie je určená na izoláciu sokla. Minerálna vlna je materiál, ktorý sa používa na izoláciu stien, stropov a podláh, aby sa zlepšila tepelná a zvuková izolácia v miestnosti. Sokle však vyžadujú špeciálne materiály na izoláciu, pretože sú vystavené vode, tlaku zeminy a poveternostným vplyvom. Minerálna vlna nemusí byť dostatočne odolná voči týmto vplyvom. Práve preto používajte iba špeciálne izolačné materiály určené pre sokel.

 

 

Vlastnosti soklovej dosky

Špeciálne sú pre svoje výnimočné vlastnosti a tie sú:

 • vysoká pevnosť v tlaku
 • minimálna nasiakavosť alebo nenasiakavosť
 • vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
 • možnosť použitia v styku so zeminou

Minerálnu vlnu, soklové dosky, ale aj akékoľvek iné druhy izolácie nájdete v našej SLOSMAT predajni. Za nákup týchto produktov získate body do vernostného programu NAKUPUJ A UŽÍVAJ, ktorý u nás beží už 6 rokov.

 

ZDROJE: www.isover.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*