tel.:+421 948 357 570

Úvahy, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere spoľahlivého partnera na výmenu okien

Úvahy, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere spoľahlivého partnera na výmenu okien
22. marca 2022 Marcela Surová

Výmena okien dokáže výrazne zlepšiť vzhľad vášho domova, ktorý vďaka nim bude pôsobiť atraktívnejšie. Takáto výmena okien je finančne náročná investícia do estetickej úpravy okolia a funkčnosti domu, no je veľmi dôležitá. Okrem toho, že chránite svoje investície znížením nákladov na energiu, zabezpečíte si tým aj celkový komfort v dome.

Faktory pri výbere okien

Existuje veľa možností ako si vybrať najlepšiu spoločnosť na výmenu okien. Väčšie spoločnosti nájdete v rôznych inzerátoch, keďže často inzerujú, ale aj vo vyhľadávaní cez Google, no je otázne, či sú aj cenovo dostupné. Môžete si pozrieť aj menšie firmy, ktoré nemajú žiadne recenzie, na ktoré by ste sa mohli spoľahnúť. Ako sa teda zorientovať v širokej ponuke dodávateľov? Najdôležitejším faktorom pri výbere je povesť spoločnosti, ktorá ich predáva. Nie je to však jediný faktor, ktorý musíte vziať do úvahy. Kvalitné okná by mali vydržať tridsať a viac rokov, kým tie menej kvalitné len päť až desať rokov, ba niektoré žiaľ aj menej. Na to, ako dlho vám okná vydržia má veľký vplyv materiál použitý na ich výrobu. Zistite si, kde sa vyrábajú materiály použité vo výrobnom procese a tiež spoločnosti s najlepšou povesťou. Všímajte si tiež celkovú konštrukciu a kvalitu hotových výrobkov. Nie menej dôležitý faktor je U-faktor, pretože tepelná účinnosť okna zohráva veľkú úlohu v celkovej kvalite okna.

Ďalším aspektom pri určovaní toho, ktorú spoločnosť si vybrať sú aj certifikáty a potvrdenia, ktoré potvrdzujú kvalitu jednotlivých komponentov použitých pri výrobe. Okrem potvrdení kvality výrobku je dôležité, aby výrobca mal aj kvalifikovaný a odborne zaškolený personál, ktorý zrealizuje založenie okien, či samotný servis.

História spoločnosti, zákaznícky servis a recenzie

Dlhovekosť v podnikaní je často dobrým znamením, že spoločnosť alebo odborník, má dlhoročné skúsenosti s úspešnou montážou okenných a dverových produktov. Znamená to, že dobre pozná toto odvetvie a pravdepodobne má aj aktuálne informácie o osvedčených postupoch. Čím dlhšie je výrobca na trhu, tým je pravdepodobnejšie, že bude aj naďalej poskytovať podporu pred alebo po inštalácii okien a tiež servis počas celej ich životnosti. Dobrá spoločnosť vás ako kupujúceho prevedie celým procesom výberu okien, od požadovaného vzhľadu a štýlu, cez typ skla až po kovanie. Takže „na konci dňa“ presne viete, čo dostanete.

Nielen história spoločnosti a výroba či predaj výrobkov sú dôležité. Podstatný je záručný a pozáručný servis. Otázkou je, či budete mať rovnakú úroveň zákazníckych služieb od začiatku do konca vášho projektu. Čo ak ich budete potrebovať aj po ukončení prác. Pýtajte sa teda aj na záruky, ktorú poskytujú na vymenené okná. Predajca alebo dodávateľ, by sa mal dobre orientovať v podmienkach záruk ponúkaných výrobcom. Mal by vás informovať a vysvetliť rozdiel medzi zárukou výrobcu, ktorá sa vzťahuje na sklo a akékoľvek chyby výrobku, a zárukou montážnych prác, ktoré môžu tiež viesť k závažným problémom, ktoré nesúvisia priamo s kvalitou výrobku, ale s nekvalitne odvedenou montážou. Tieto problémy sa zvyčajne prejavia pomerne rýchlo, takže aj krátkodobá záruka na inštaláciu môže byť dôležitá. Uistite sa, že rozumiete týmto rozdielom, aby ste v prípade vzniknutého problému vedeli, na koho sa obrátiť.

Zákaznícke recenzie tiež budú dobrým ukazovateľom toho, čo môžete očakávať od spoločnosti, ktorú ste si vyhliadli a veľa napovedia o výrobcovi okien, o kvalite jeho služieb a celkovom prozákazníckom prístupe. Môžete predajcu požiadať aj o fotografie minulých projektov, prípadne si takéto fotografie viete pozrieť aj na stránke, či sociálnych sieťach vášho dodávateľa.

Čo skúsený dodávateľ vie

Skúsený predajca alebo dodávateľ okien by vás mal vedieť informovať o tom, aký úžitok z dlhodobého hľadiska vám výmena okien prinesie a to všetko na základe polohy vášho domu, jeho veku a vzhľadu vašich terajších okien. Mal by vedieť diskutovať o tom ako sa zvýši estetika a hodnota vášho domu. Ďalej o celkovej údržbe okien, lepšej energetickej účinnosti, znížení hluku, odolnosti voči poveternostným podmienkam, ale aj spomenúť rôzne vylepšenia v oblasti bezpečnosti a domácej automatizácie.

Plánovanie pred predajom by malo zahŕňať aj informáciu o procese inštalácie, aby celá inštalácia prebehla „bezbolestne“. Preto dodávateľ by mal vedieť povedať, ako dlho bude proces výmeny okien prebiehať a aké ochranné opatrenia vie prijať na ochranu vášho nábytku, či podlahy. Výmena okien a dverí nemusí striktne znamenať, že okná a dvere umiestnite na to isté miesto, a že budú v rovnakom rozmere, ako tie predošlé. Je to priestor pre vás, zvážiť napríklad aj zmenu otvárania alebo zväčšenie okien, čo zabezpečí viac denného svetla.

5 typov okien

  • Hliník – najlacnejšia možnosť, ktorá nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Je ľahký a pevný, nie je však vizuálne príliš atraktívny, ba ani dobrý izolant
  • Kompozit – kombinácia hliníka a dreva, alebo vinylu a dreva. Sú drahšie ako hliníkové alebo čisto vinylové okná
  • Sklolaminát – pevnejšie a lepšie izolujúce ako vinyl. Materiál je odolný voči praskaniu a vyblednutiu
  • Drevo – tradičné a obľúbené, vyzerajú úplne prirodzené, sú krásne, avšak vyžadujú najväčšiu údržbu, aby sa zabránilo hnilobe a znehodnoteniu dreva. Sú aj najdrahšie.
  • Vinyl – najobľúbenejšie, hlavne kvôli cenovej dostupnosti, jednoduchej údržbe a ich veľmi peknému vzhľadu. Poskytujú dobré izolačné hodnoty, nehnijú a sú odolné voči UV žiareniu

Uistite sa, že rozumiete dodacej lehote, cenovej ponuke a prípadne sa pýtajte na iné faktory, ktoré môžu ovplyvniť plynulý priebeh prác pri výmene vašich okien, aby všetko prebehlo tak ako má, a aby spokojnosť bola na obidvoch stranách.

ZDROJE: www.dayside.ca/blog/considerations-when-choosing-a-window-replacement-company, www.studio4showroom.com/blog/marvin-10-things-you-should-ask-before-choosing-a-window

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*