tel.:+421 948 357 570

Nesprávny výber a zlá aplikácia asfaltového penetračného laku môže mať fatálne následky. Predíďte to

Nesprávny výber a zlá aplikácia asfaltového penetračného laku môže mať fatálne následky. Predíďte to
31. októbra 2019 Wordbajan Wordpress

Mokré múry, drobiaca sa omietka, pleseň na stenách a v najhoršom prípade zaplavenie spodných častí interiéru. Takéto niečo si iste nik neželá. Treba však preto aj niečo urobiť. Zamerajte sa na dôslednú izoláciu základov domu, ktorá je kľúčová pre funkčnosť aj budúcnosť celej stavby. Dnes sa zameriame na penetračný lak, o ktorom sa toho veľa nenahovorí, no malo by sa. Pri izolácii vykonáva naozaj dôležitú funkciu.

Prečo sa vyhnúť lacnému a nekvalitnému materiálu?

Výber izolácie základov domu sa v súčasnosti značne podceňuje. Treba si uvedomiť, že cena izolácie domu síce tvorí len nepatrné percento z celkovej ceny stavby, ale v prípade poruchy sú náklady na opravu už omnoho vyššie. Niekedy je oprava chýb dokonca nemožná.

Ak sa izolovanie zanedbá, hrozí popraskanie vlhkých základových stien, vzlínanie vlhkosti na stenách, vznik plesne a s tým môžu súvisieť aj rôzne zdravotné ťažkosti. Nebezpečný môže byť hlavne radón. Pozor si treba dať na príliš tenké a lacné asfaltové pásy. Mnohé sa dajú ľahko roztrhať v ruke a ich krycia asfaltová hmota nemá potrebné kvalitatívne parametre. Odporúča sa používať asfaltové pásy z asfaltu modifikovaného kaučukom, lebo ich kvalita je neporovnateľne vyššia a životnosť niekoľkonásobne dlhšia.

Za čiernym náterom nehľadajte eleganciu, ale hlavne funkčnosť!

Izolovanie základov domu, ale pokojne aj rovných striech na hranatých budovách, je činnosť, pri ktorej nachádza využitie čierny penetračný náter. Penetrácia známa svojou čiernou farbou a vynikajúcou krycou schopnosťou je v mnohých prípadoch nevyhnutnosťou. Aj v tomto prípade však treba vybrať ten správny, kvalitný, overený produkt. Vráťme sa ale ešte k tomu, na čo vlastne „škaredá“ čierna hmota slúži.

Lak je za normálnej teploty čiernou tekutou látkou, ktorá je bez výskytu vody a mechanických nečistôt. Po odparení rozpúšťadla má dobrú priľnavosť ku všetkým stavebným podkladom (betón, kov, murivo). Ide o primárne ošetrenie základov domu a striech pred tým, než na miesto nalepíte asfaltové pásy nahrievaním plameňom, pred nalepením samolepiacich izolačných vrstiev či ďalších izolačných materiálov. Nanáša sa s väčším štetcom na murivo očistené od hliny a ďalších nečistôt, štrku a podobne. Murivo by malo byť suché, čo umožní aj lepšie schnutie samotného náteru. Vďaka tomu penetrácia vyplní medzierky v murive a zároveň zvýši odpudzovanie vody, ktorá tak rýchlo nepreniká do muriva, kým ju nezakryje finálna vrstva izolačného materiálu.

Nie je lak ako lak

Okrem vyššie spomenutých výhod by asfaltový penetračný lak mal mať do istej miery schopnosť spevňovať povrch. Určitým spôsobom by mala byť záchranou na rozpadajúce sa murivo vystavené styku s hlinou, pričom by mala spomaliť proces odpadávania kamienkov a drobných častí zo základov, čo by po čase napomohlo k narúšaniu základov.

To všetko by ale asfaltový penetračný lak mohol splniť za predpokladu, že sa bavíme o naozaj kvalitnom produkte. U nás v Slosmate vám určite ponúkneme lak overenej značky Den Braven využijete ako roztok určený pre penetračné nátery betónových a oceľových podkladov, plechových a lepenkových krytín, eternitov, základových pásov, základov, podzemných častí stavby aj podklad pod tepelne zvariteľné pásy všetkých druhov, no tiež aj ako samostatnú ľahkú izoláciu proti vlhkosti.** Odporúčame naštudovať ešte aj technický list produktu, ktorý vám iste pomôže a hlavne presvedčí o akosti tohto laku.

Pripomíname, že kvalitný lak Denbit BR-ALP u nás momentálne zakúpite za zvýhodnenú cenu iba 21,80 €. Akcia však trvá len do 15. septembra, preto neváhajte a akciu čím skôr využite.

Zdroj: denbraven.sklepsiebyvanie­.centrum.skdomazahrada.skvseprovasdum.cz

Foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*