tel.:+421 948 357 570

Dôležité súvislosti pri výbere okien na dom

Dôležité súvislosti pri výbere okien na dom
25. augusta 2022 Marcela Surová

Okná sú nenahraditeľnou súčasťou všetkých bytových domov, ale aj pracovísk. Vidieť dom bez okien by bolo pre nás asi niečo nepochopiteľné. Napriek tomu, že okná sú neoddeliteľnou súčasťou domov, takmer nikdy sa nepozastavíme nad významom okien v domácnosti a nad tým kde alebo v akom počte ich do izieb umiestnime.

Význam okien

Dom nemôže byť nikdy považovaný za dokončený bez založených okien. A práve okná sú tie časti domu, ktoré ponúkajú estetickú príťažlivosť exteriéru domu. Dobre umiestnené okná uľahčia vstup prirodzeného svetla do miestnosti a členom domácnosti ponúkajú výhľad na lokalitu a okolie ich domu. Jednou z najdôležitejších úloh okien je vetranie, ktoré má veľký význam pre udržanie vnútornej sviežej atmosféry v domácnosti. Domy, ktoré majú dostatok okien a sú umiestnené na správnych miestach, len zriedkakedy pôsobia pochmúrne alebo cítiť v nich dusno.

Na umiestnení okien záleží

Každý štýl okna ponúka rôzne úrovne denného svetla a vetrania pre váš domov. Umiestnenie okien je dôležité. Napríklad oknom v kuchyni vám  unikne dym, pachy alebo horúci vzduch. Kúpeľňové okná uľahčia úniku pary a napomôžu rýchlejšie vysušiť kúpeľňu. Pri veľkom okne v obývačke si zas viete vychutnať ľahký vánok a okno v spálni vám dodá energiu do nového dňa pri pohľade na pekný výhľad. Ak okná umiestnite do akýchkoľvek tmavých a vlhkých izieb vášho domova, okamžite osviežite svoj životný priestor. V miestnosti s obmedzeným priestorom na priľahlej stene sú vhodné napríklad krídlové a markízové ​​okná, pretože sa ľahko otvárajú kľukami. Ak je miestnosť s terasou a pri otváraní vám nič nestojí v ceste, vyberte si posuvné a dvojito zavesené okná. Aj keď okná môžu dodať exteriéru vášho domu dojem veľkosti a vizuálnej identity, mali by tiež zodpovedať funkcii miestnosti, v ktorej sú osadené. Zamyslíte sa aj nad orientáciou vášho domu, aby ste určili ideálne umiestnenie. Okná orientované na východ prijímajú nízky uhol jarného slnečného svetla, čo môže spôsobiť odlesky na obrazovke vášho televízora alebo počítača. Dá sa to však zvládnuť zakúpením tienidla či rôznych typov žalúzií. Podobne je to aj s vetrom, ak viete, akým smerom fúka. Do tej časti, môžete nainštalovať okná pre maximálne vetranie.

Efektívnosť dôležitá

So správnymi hodnotami energetickej účinnosti môžete vyťažiť maximum z funkčnosti vášho okna. Hlavné faktory, ktoré by ste si mali všímať pri výbere a kúpe okien sú ich U-faktor a koeficient solárneho tepelného zisku.

  • U-faktor – meria schopnosť zabrániť úniku tepla z vášho domova
  • koeficient solárneho tepelného zisku – meria schopnosť slnečného žiarenia

Platí, že čím nižšie sú ich hodnoty, tým je okno energeticky efektívnejšie. S pokrokom v technológiách majú teraz majitelia domov možnosť vybrať si z naozaj širokej škály okien, ktoré ponúkajú okrem vyššie spomenutého aj množstvo ďalších výhod. Ľahko sa udržiavajú a eliminujú prievan v miestnosti, ale najväčšou devízou moderných okien je, že sú veľmi energeticky účinné. Počas leta udržujú teplo mimo domu a v zime naopak, zadržiavajú teplo vo vnútri, čo tiež výrazne pomáha pri znižovaní účtov za elektrinu.

Bezpečnosť a ochrana pred nežiadúcimi vplyvmi

Ako sme už spomenuli, dom bez okien si nevieme ani len predstaviť. Na to, aby sme mali svetlo v dome by postačil aj otvor v stene, avšak ten by nám nezabezpečil pohodlie, teplo a ochranu. Do domu by tak vnikali rôzne nežiadúce prvky a to nehovoríme iba o nepozvaných hosťoch, ale napríklad aj o slnečných UV lúčoch, ktoré neškodia iba nám ľudom a našej pokožke, ale tiež podlahám a zariadeniu. Takémuto poškodeniu môžete predchádzať kúpou okien pokrytých kovovým povlakom, ktorý je umiestnený na vnútornej strane skla, aby sa znížilo slnečné žiarenie. Rozhodujte sa vždy pre okná, ktoré sa hodia práve pre vás a dobre ich udržiavajte, aby ste zvýšili bezpečnosť svojho domova.

Vizuálna príťažlivosť domu

Okná môžu zvýšiť alebo aj znížiť estetickú hodnotu vášho domova. Našťastie, dnes si môžete vybrať z mnohých typov okien, čo vám umožní nájsť také, ktoré najlepšie vyhovujú vášmu architektonickému štýlu.

 

O tom, že okná hrajú v domácnosti dosť dôležitú úlohu, už nemôžete pochybovať. Len sa uistite, že ste si pre váš dom vybrali renomovaného predajcu okien akým bezpochyby naša SLOSMAT predajňa je. Máme za sebou dlhoročné skúsenosti a rozsiahle školenia, aby sme sa uistili, že produkty, ktoré ponúkame, budú dobre fungovať. Po správnej kúpe budete môcť všetky tieto výhody užívať bez akýchkoľvek prekážok.

 

ZDROJE: www.fenesta.com/blog/importance-of-windows-in-homes

 

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*