tel.:+421 948 357 570

Prečo sa práve teraz dvojnásobne oplatí stavať dom z pálených tehál?

Prečo sa práve teraz dvojnásobne oplatí stavať dom z pálených tehál?
24. júna 2020 Marcela Surová

Chystáte sa túto sezónu stavať? Alebo si stavbu chcete skôr poriadne naplánovať, pričom nemáte ešte jasno vo výbere stavebného materiálu? Tak toto musíte zmeniť. Práve výber stavebného materiálu totiž výrazne ovplyvní spôsob výstavby, trvanlivosť budovy, náklady na prevádzku a užívateľský komfort. V tomto smere ponúkajú tradičné pálené tehly oproti iným materiálom mnohé pozitíva. Práve nim bude patriť dnešný článok.

Materiál hrubej stavby môže byť alfou a omegou kvality bývania

Medzi kľúčové otázky, na ktoré si musí odpovedať každý, kto má v pláne stavať dom, patrí voľba stavebného materiálu pre hrubú stavbu. Keďže materiály v 21. storočí sú niekde inde, ako tomu bolo v dobách minulých, ani my si netrúfame jednoznačne tvrdiť, že je jeden stavebný materiál výrazne lepší, ako ten druhý. Aj u vás tak zrejme nakoniec rozhodnú osobné preferencie, miestne stavebné zvyklosti či dostupnosť konkrétneho materiálu. O stavebnom materiáli by ste však mali byť rozhodnutí už vo fáze projektovania. Poďme sa spoločne pozrieť na druh materiálu, s ktorým nič nepokazíte, ba práve naopak. Život v objatí pálených tehál v sebe ukrýva radu výhod.

Dôvera v tehly sa u nás nerodila ľahko

Ešte pred tým, ako si povieme niečo o výhodách klasickej tehly, zablúďme trochu do histórie. Možno vás totiž prekvapí, že tehla, ktorá je považovaná za tradičný stavebný materiál, sa v našich krajinách výraznejšie presadila až v 17. storočí, hoci je známa už od staroveku. Prečo? No zrejme preto, že u nás nikdy nebola núdza o kameň a drevo. A keď aj tento materiál dorazil, najskôr sa využíval v chudobnejších vrstvách vo forme nepálených tehál. Drahšia, teda pálená tehla, sa objavila o čosi neskôr u výsadnejších domov, no často len ako fasádna vrstva.

Až neskôr tehla všetkých presvedčila o svojich vlastnostiach. V čase priemyselného rozmachu to bola predovšetkým rýchlosť výstavby, dnes je to skôr dôraz na tepelnoizolačné vlastnosti stavby. Plné tehly sa postupne menili na väčšie a ľahšie dierované bloky. Väčšie, aby sa s nimi murovalo rýchlejšie, ľahšie, aby sa s nimi murovalo svižne, a dierované, aby získali lepšie izolačné vlastnosti. Dnes je tak tehla komplexným materiálom.

Aj napriek tomu dnes tehly zvyknú byť vytláčané paradoxne drevom, z ktorého sú konštruované takzvané montované drevostavby. V zásade ale neexistujú racionálne dôvody, prečo nahradiť murované domy práve drevostavbami. A týmto dôvodom nie je ani ekológia. Súčasná masívny ťažba dreva je tým najlepším príkladom. Podobné to je aj s rýchlosťou výstavby. Keramické tvárnice sú na seba lepené tenkovrstvovou maltou či stavebnou penou, pričom energetická náročnosť výroby a dostupnosť surovín sú taktiež veľmi prijateľné. Pálené tvárnice sú navyše v dutinkách vyplňované tepelnou izoláciou, čím sa znižujú nároky na aplikáciu dodatočných izolantov.

50 % na svoj vysnívaný dom!

Pálené tehlové bloky výborne regulujú teplotu a vlhkosť v interiéri a majú vplyv aj na akustické vlastnosti. Sú pevné, požiarne odolné a majú dlhú životnosť. Veľmi obľúbené sú brúsené tehlové bloky, ktoré umožňujú miesto mokrého procesu tzv. tenkovrstvové murovanie pomocou spomínaných tmelov, lepidiel či peny. Murivo sa v zime pomalšie ochladzuje a v lete sa neprehrieva. Pre stavbu domov v pasívne energetickom štandarde sa dutiny tehlových blokov plnia polystyrénom alebo minerálnou vatou, preto odpadá nutnosť dodatočného zateplenia obvodových stien.

Všetky vyššie spomenuté vlastnosti sa stotožňujú s tehlami Porotherm EKO+ Profi, ktoré sú extrémne energeticky úsporné a vďaka svojim vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam aj vhodné pre pasívne domy a domy s takmer nulovou spotrebou energie. Samozrejme, bez ďalších vrstiev zateplenia. Brúsené tehly okrem toho ponúkajú maximálne úspory tepla a nákladov za energie na vykurovanie. Vďaka týmto tehlám môžete ďalej rátať s tepelnou pohodou, zdravou vnútornou klímou, bezkonkurenčne dlhou životnosťou a nízkymi nákladmi na výstavbu či údržbu. A pozor! Ak sa túto sezónu rozhodnete stavať dom práve s pálenými tehlami, každú druhú tehlu Porotherm EKO+ Profi máte úplne zadarmo. Tradičné tehly tak vedia byť naozaj výhodné, čo poviete?

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*