tel.:+421 948 357 570

Chystáte sa zatepľovať? V pár veciach musíte mať jasno. V ktorých?

Chystáte sa zatepľovať? V pár veciach musíte mať jasno. V ktorých?
29. februára 2020 Marcela Surová

Staviate rodinný dom alebo sa chystáte na rekonštrukciu toho existujúceho? Potom iste zvažujete, akým spôsobom zatepliť fasádu. Zatepliť dom svojpomocne, alebo najať na zateplenie odbornú firmu? Koľko zateplením ušetríte? Aký vybrať materiál, aby zateplenie domu čo najlepšie spĺňalo všetky technické požiadavky a bolo funkčné čo najdlhšie? Dozviete sa v dnešnom článku.

Vyberte si z dvoch možností

Zateplenie fasády môžete vykonať dvoma základnými spôsobmi. Prvým z nich je „kontaktné zateplenie fasády“ a druhým „zateplenie prevetrávanej fasády“. Používanejšou metódou zateplenia je prvá spomenutá, pretože je jednoduchšia na vykonanie a časovo aj finančne menej náročná. Ak by ste sa rozhodli pre druhý spomínaný spôsob, potom majte na pamäti, že prevetrávaná fasáda oproti kontaktnému zatepleniu dovolí domu „lepšie dýchať“ a tiež má o niečo lepšiu zvukovú izoláciu. Ostaňme však pri prvej, teda tradičnejšej možnosti.

Vata vs. polystyrén

Minerálna vata alebo penový polystyrén sa napevno prichycujú priamo na existujúcu fasádu. V dnešnej dobe sa na zatepľovanie fasád rodinných domov oveľa viac používa fasádny polystyrén než minerálna vata. Dôvodom, prečo je to tak, je jeho nižšia cena a ľahšia opracovateľnosť.

Naproti tomu minerálnu vatu použite v prípade, že požadujete lepšiu zvukovú izoláciu. Výhodou minerálnej vaty pred fasádnym polystyrénom je tiež väčšia protipožiarna odolnosť. Niekedy sa ako prednosť minerálnej vaty uvádzala aj jej lepšia tepelnoizolačná účinnosť, ale v dnešnej dobe tento rozdiel stiera tzv. šedý polystyrén, čiže grafitový, ktorý má ešte lepšie tepelné vlastnosti než bežná minerálna vaty.

Dominancia Isoveru

Na stavebnom materiáli sa šetriť nevypláca a v prípade izolácie to platí dvojnásobne. Lacné izolanty nemusia mať požadované tepelnoizolačné vlastnosti, čo platí všeobecne aj pre kotvenie či lepenie. Materiály by okrem toho mali byť od rovnakého výrobcu zatepľovacieho systému, aby spolu správne fungovali. Vždy voľte len kvalitné a certifikované systémy. Ak sa rozhodnete pre lacnejší, no značne rizikový materiál, v lepšom prípade hrozí zníženie výkonu zateplenia, v tom horšom porucha či úplné zrútenie celého systému.

U nás jednoznačne vyhráva spoločnosť Isover, ktorá s celosvetovou pôsobnosťou vyvíja a predáva izolačné materiály v tej najvyššej kvalite už od roku 1936. Ide o divíziu izolačných materiálov francúzskeho koncernu Saint-Gobain. Materiály tejto značky pritom nie sú určené výhradne na tepelnú izoláciu budov, ale slúžia tiež ako ochrana pred nadmerným hlukom, prispievajú k zvýšenej požiarnej odolnosti objektov a rôznych technických či technologických zariadení. Zatepľovať s Isover sa tak naozaj vyplatí.

Svojpomocne jedine s množstvom skúseností

Keď už viete, akým spôsobom bude zateplený váš dom a aký materiál zvolíte, môžete sa pustiť do nákupu a hlavne do práce. Alebo si na zateplenie svojpomocne netrúfate? Rozhodne sa neodporúča brať všetky veci do vlastných rúk a zatepľovať celý dom svojpomocne (ak s tým, samozrejme, nemáte patričné skúsenosti). Ľahko sa dopustíte mnohých chýb a ušetrené peniaze za odbornú firmu prídu navnivoč, ak budete musieť nefunkčné zateplenie za pár rokov prerobiť. Nezriedka sú k videniu kutilské pokusy so zateplením len jednej polovice domu s vidinou ušetrenia peňazí. Pravdou však je, že neušetríte takmer nič, pretože úniky tepla sa len presunú do nezateplených častí domu.

Na záver snáď už len toľko, že zateplením domu možno dosiahnuť úsporu okolo 50 až 70 % výdavkov na vykurovaní ročne. Úplne zásadným faktorom pre správnu funkčnosť zatepľovacieho systému a výšku úspor za energie je výber správneho a hlavne kvalitného izolantu. Návratnosť investície vloženej do zateplenia domu tak môže byť v takomto prípade naozaj krátka.

Zdroj: jaknazatepleni.cz, hornbach.cz, stavba.tzb-info.cz
Foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*