tel.:+421 948 357 570

Rozdiel medzi tepelnou a akustickou izoláciou

Rozdiel medzi tepelnou a akustickou izoláciou
23. decembra 2022 Marcela Surová

Ako už názov hovorí, tepelná izolácia obmedzuje prenos tepla, zatiaľ čo akustická izolácia obmedzuje prenos zvuku.

Na trhu s izoláciami existujú aj kombinované produkty, tepelno-akustické izolácie, ktoré sú účinné pri znižovaní prenosu tepla a hluku.

 

Udržiavanie klímy vášho domova

Tepelná izolácia je účinná bariéra proti prestupu tepla. V zime táto účinná izolácia udrží teplo v dome, ktoré je vo vnútri domu vytvorené a naopak v lete nevpúšťa teplo zvonku do vnútra. Bez izolácie by teplo unikalo a termostat, na to aby udržal požadovanú teplotu, by bol zapnutý neustále. To isté platí aj pre klimatizáciu v lete. Výsledkom neizolovaných stien, stropov a podláh je vyšší účet za energiu. Mnoho ľudí uvádza, že už počas prvých rokov po zateplení získali späť náklady, ktoré investovali do zateplenia svojho domu.

 

 

Akustická izolácia vonkajšej steny

V závislosti od množstva hluku obklopujúceho váš dom, ako je napríklad cestná doprava, závisí aj typ izolácie vonkajšej steny, do ktorej by ste mali investovať. Okrem hluku z cestnej premávky vstupujú do rozhodovania o izolácií aj iné faktory, ako je štekot psov, hluční susedia, ale aj množstvo času, ktorý trávite doma. Všetky tepelné izolácie znížia určitý prenos hluku, no akustická izolácia je špeciálne navrhnutá na účely zvukovej izolácie. Akustická izolácia jednoducho povedané, blokuje nežiaduci hluk.

 

Akustická izolácia medzi miestnosťami v dome

Okrem vonkajšej akustickej izolácie, je čoraz bežnejšie inštalovať akustickú izoláciu do niektorých vnútorných stien medzi miestnosťami, na riadenie zvuku. V porovnaní s tepelnou izoláciou, návratnosť investícií vynaložených na akustickú izoláciu v rámci domu je v podobe znížených účtov za energiu nulová. Prispieva však k tichšiemu a príjemnejšiemu miestu na trávenie času, čo je veľmi dobrý dôvod, prečo je takáto investícia veľmi dôležitá.

 

 

Postupy zahŕňajúce určitú úroveň správy zvuku

V súčasnosti je tento typ izolácie vnútorných stien takmer očakávaný, a nie je považovaný ako voliteľný doplnok. Najmä v lokalitách so zvýšenou hlučnosťou. Vnútorná zvuková izolácia vám môže zlepšiť zážitok zo sledovania v domácich kinách tým, že blokuje nežiaduce zvuky, ako je práčka a kuchynské spotrebiče, a zároveň zabráni rušenia zvyšku domu. Ďalšími miestnosťami, ktoré sa odporúča zvukovo izolovať, sú práčovne, kúpeľne, kancelárie a spálne. Pri izolácii vnútorných stien je však potrebné brať do úvahy aj ďalšie faktory.

 

Kontrola klímy prostredníctvom vnútornej izolácie stien

Vnútornú izoláciu stien možno použiť aj v spojení so sofistikovaným systémom riadenia klimatizácie, kde je energia vykurovania a chladenia nasmerovaná tam, kde je potrebná najviac. Môžete pridať kúrenie v obývačke, a ušetriť energiu tým, že ho necháte vypnuté v nevyužívanej izbe. Izolácia stien znižuje tok tepla medzi miestnosťami a to zaisťuje, že maximalizujete výhody, ktoré tento pokročilý systém vykurovania a chladenia má.

 

 

CLIMA 034

Fasádna minerálna izolačná doska CLIMA 034 patrí medzi najkvalitnejšie. má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je extrémne ľahká, dokáže zabezpečiť ideálnu klímu a okrem toho sa postará aj o ticho a bezpečnosť. Má totiž aj vynikajúce akustické vlastnosti a keďže je nehorľavá, chráni pred požiarom. Vysoká protipožiarna odolnosť tejto izolácie je vďaka vysokému podielu skla, a preto je obzvlášť vhodná pre ekologické stavby a teda je vhodná na zateplenie eko domov. Výhodami sú zjednodušená manipulácia a aplikácia. Izolačné fasádne dosky ISOVER CLIMA 034 sa okrem výborných tepelno a zvukovoizolačných parametrov vyznačujú aj veľmi dobrými vlastnosťami z hľadiska adaptability a odolnosti voči mechanickému nárazu napr. futbalovou loptou, ktorý môže ľahko vzniknúť pri hre v blízkosti rodinného domu.

 

 

Ak plánujete zateplenie, tak zvážte nielen tepelnú ale aj akustickú izoláciu. Aj keď je cena takejto izolácie o čosi vyššia, ten komfort, ktorý vďaka nej získate je neoceniteľný. Navštívte našu SLOSMAT predajňu a poraďte sa aj s našim odborným personálom.

 

ZDROJE: https://mojdom.zoznam.sk/stavba-a-rekonstrukcia/materialy/tepelna-akusticka-a-poziarna-izolacia-v-jednom-clima-034/

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*