tel.:+421 948 357 570

OSB doska ako stavebný materiál

OSB doska ako stavebný materiál
19. januára 2021 Marcela Surová

Pre tých, ktorí nevedia čo je OSB doska, mali by sme to najprv vysvetliť. OSB dosky sú nebrúsené, lisované dosky, ktoré sa vyrábajú z veľkoplošných triesok a ďalej sú spojené lepidlom, v ktorom sa nachádza aj formaldehyd, ktorý je vo veľkých množstvách zdraviu škodlivý. Preto sa výrobcovia zameriavajú na použitie lepidla na báze polyuretánových živíc.

Sú tak obľúbeným tovarom pre ľudí, ktorí chcú dosiahnuť absolútnu zdravotnú bezchybnosť stavebných materiálov. OSB dosky sú často nazývané aj ako drevotrieskové dosky. Sú to viacúčelové dosky, ktoré sú vyrábané unikátnou technológiou v troch vrstvách, kde vrchná a spodná vrstva je tvorená trieskami, ktoré smerujú pozdĺž a stredná vrstva je tvorená trieskami, ktoré smerujú naprieč, všetko za pomoci vysokého tlaku a teploty.

Tieto dosky sú často základom pri stavbe, ale aj rekonštrukcii domu. V stavebníctve sú veľmi obľúbené pre ich široké použitie a sú nenahraditeľné pri suchej stavbe, ktorá je rýchla. Používajú sa ako základný konštrukčný materiál drevostavieb, na podlahy alebo ako debnenie. Dosť často sa však používa aj v interiérovom dizajne, pretože veľkosť triesok v povrchovej vrstve umožňuje vyniknúť prirodzenej štruktúre, farbe a rustikálnosti dreva. Veľmi jednoduchým spôsobom je možné nimi vytvárať nízkoenergetické a pasívne bývanie.

Krátke materiálové rozlíšenie

Hlavne vlastnosti OSB dosiek sú tým dôvodom, prečo je tento materiál tak veľmi obľúbený v stavebníctve. Má vynikajúcu pevnosť a tuhosť. Sú bezpečné, majú dobrú odolnosť voči požiarom, nárazom a vibráciám a sú zdravotne nezávadné. A aj napriek tomu, že sú pevné, sú ľahko opracovateľné bežnými nástrojmi. Použitie OSB dosiek je vhodné v interiéri, aj v exteriéri. Môžu slúžiť ako plošný konštrukčný materiál drevostavieb, nosné prvky stropných a strešných konštrukcií, nosné a nášľapné vrstvy podláh, hodí sa aj ako podklad pod asfaltové šindle, finálne pokrytie stien a podláh a staveniskové oplotenie. Ďalej sú používané aj ako nadstavby panelových domov, ako opláštenie, zakrytie. To, že použitie OSB dosiek je tak široké, je tak zabezpečené tým, že nie všetky sú v jednej kvalite. Poznáme tri druhy OSB dosiek.

  • OSB2: je OSB doska pre interiér, do suchého nenamáhaného prostredia. Nie je vhodná do vlhkých priestorov ako sú práčovne, kúpeľne, či stavby vystavené prílišnej vlhkosti. Napr: psie búdy, šopy, drevárne. Na strešné debnenie ich používame len v prípade, ak sú hneď dostatočne chránené proti dažďu vhodnými fóliami. Je to vlastne bežný typ OSB dosky.
  • OSB3: je OSB doska vhodnejšia do priestorov ako sú kuchyňa, letná kuchyňa, pred dažďom kryté záhradné stavby, drevárne. Využitie má tam, kde nie je priamo vystavená dažďu, snehu a prílišnej vlhkosti.
  • OSB4: označením 4 odlišujeme OSB dosky, ktoré majú lepšie vlastnosti pri záťaži. Sú to pochôdzne plochy pri výstavbe poschodia v drevostavbách, jednoduchých stavbách, letných záhradných domčekoch, šopách, ale aj exteriérovom debnení rôznych stavieb. OSB4 je odolnejšia proti poveternostným podmienkam, no ani tu to nemôžeme preháňať s vodou. OSB4 si žiada nejaké to ošetrenie v podobe laku, či farby. Najmä UV svetlo zo slnečného žiarenia spôsobí vyblednutie nijako neošetrovanej OSB dosky a jej oslabovanie.

Ako si správne vybrať?

Pokiaľ by ste mali záujem o OSB dosky na strop či podlahu, vyberte si dosky s perodrážkou pre jednoduchú montáž. Hrúbky týchto dosiek sa pohybujú v rozmeroch 12, 15, 18, 22, 25mm.

Na dom z OSB dosiek by ste mali použiť OSB3 s emisnou normou E1 a s horľavosťou D-s2, d0. Práve tieto dosky majú najširšie použitie a preto sú na trhu jedny z najviac predávaných dosiek. Pomer ceny a kvality je vynikajúci, preto sa čoraz viac využívajú v stavebníctve.

Mnohým ľudom sa páči rustikálny vzhľad OSB dosiek, ktorý sa veľakrát používa aj ako dizajnový prvok v interiéri, kedy vieme tieto dosky použiť či už na jednu stenu, alebo aj na kompletne celý interiér. Na takéto použitie máme OSB 3 brúsené, ktoré sú teda brúsené s emisnou triedou E1 a vyšším podielom živice, čo zabezpečuje ich vyšší lesk.

Čo sa týka spájania a montáže, tak k týmto doskám môžeme pristupovať ako k tvrdému drevu. Pri ich montáži a spájaní používame klince s hlavičkou, bez hlavičky, ale aj skrutky. V prípade montáže do muriva, tam sa to robí klasicky predvŕtaním OSB dosiek, navŕtaním muriva, umiestnením hmoždiniek a následne dosky upevňujeme vrutami, ideálne s podložkou.

Objavte čaro a praktickosť OSB dosiek. Oveľa viac informácií vám poskytnú naši zamestnanci.

ZDROJE: Všetko o OSB doske (1. časť), Všetko o OSB doske (2. časť), OSB dosky – Na čo sa používajú a ako sa vyrábajú?

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*