tel.:+421 948 357 570

Hladká sadrokartónová stena, spokojnosť nadovšetko

Hladká sadrokartónová stena, spokojnosť nadovšetko
12. februára 2024 Marcela Surová

Pri práci so sadrokartónom je jednou z najdôležitejších úloh správne tmelenie. Dokonalé tmelenie je kľúčom k hladkej a dokonale vyzerajúcej stene alebo stropu. Aby ste dosiahli profesionálny výsledok, potrebujete poznať správne postupy a techniky.

V tomto blogu sa pozrieme na “Desatoro tmelenia” – desať zásadných tipov a trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť perfektné výsledky pri práci so sadrokartónom. Poďme sa teda spoločne ponoriť do sveta tmelenia a objaviť, ako dosiahnuť najlepšie výsledky vo vašom domove alebo projekte.

 

Desať zásadných tipov a trikov

Pripravenosť stavby na tmelenie – tmelenie sa musí robiť po dokončení mokrých stavebných procesov a následnom vyschnutí zabudovanej vody. Pri tmelení je potrebné zabezpečiť optimálne osvetlenie a teplotu prostredia aj podkladu min. +5 °C je nutné tiež zamedziť vzniku náhlych teplotných a vlhkostných zmien.

 

Výber správneho tmelu – pre základné tmelenie je potrebné vybrať tmel, ktorý spolu s výstužnou páskou zabezpečí dostatočnú pevnosť spoja. Na základné tmelenie sa používajú práškové alebo pastové sadrové tmely. Pre finálny tmel je žiadúce, aby mal dobrú konzistenciu vyhladenia povrchu a zároveň by mal mať dostatočnú pevnosť, aby nebol odstránený zo spojov pri brúsení. Používajte vysokokvalitný tmel, ktorý je určený pre sadrokartón. Vyberte si tmel s dobrou konzistenciou a jednoduchou aplikáciou. Kvalitné tmely nájdete aj medzi našim akciovým tovarom.

 

Príprava podkladu – pred vyhotovením finálnych povrchov priečok musia byť konštrukcie opláštené z obidvoch strán. Skrutky musia byť dotiahnuté pod úroveň povrchu dosky. Plochy určené na tmelenie musia byť pred každým krokom tmelenia suché, pevné a bez prachu preto pred začatím tmelenia sa uistite, že povrch sadrokartónu je čistý a suchý. Ak taký nie je, tak odstráňte prach, nečistoty a zvyšky materiálu, ktoré by mohli ovplyvniť priľnavosť tmelu.

 

Príprava tmelu a náradia – pri práci s tmelmi používajte len kvalitné a čisté náradie s antikoróznou úpravou ako sú špachtle a tmeliace nože. Zo znečisteného náradia sa do tmelu môžu dostať nečistoty, ktoré zanechávajú pri tmelení na povrchu ryhy. Vyberte si správnu veľkosť nástroja podľa rozmerov a typu povrchu, ktorý tmelíte.

 

Do čistej nádoby s vodou sa postupne sype sadrový tmel tak, aby prášok dosiahol približne úroveň hladiny vody. Pomalé sypanie zabráni prípadnému tvoreniu hrudiek. Po nasypaní sa zmes nechá 2 – 3  minúty stáť, potom sa ručne alebo elektrickým miešadlom s pomalými otáčkami zamieša, podľa pokynov výrobcu. V prípade potreby je možné zmes zriediť pridaním vody s následným premiešaním. Nikdy sa však nedosypáva dodatočne suchý prášok, to znamená, že zmes nie je možné dodatočne zahusťovať. Tmel by mal byť hladký a ľahko aplikovateľný.

 

 

Tmelenie rezaných škár – zrezané hrany sadrokartónov prípadne iné väčšie povrchové poškodenia ba sadrokartónoch je potrebné pretmeliť v prvom kroku ešte pred základným tmelením s páskou. Pred vyplnením rezanej škáry je vhodné pretrieť ju vlhkým štetcom. Až po stuhnutí tmelu v rezaných škárach pristupujeme k základnému tmeleniu s páskou. V prípade, že tmel nezatuhne dostatočne v spoji, môžu vzniknúť bubliny a následne praskliny.

 

Základné tmelenie s výstužnou páskou – do spojov dosiek sa musí naniesť dostatočná vrstva tmelu. Následne sa do tmelu vkladá výstužná páska. A to rovnako pri priečnych aj pozdĺžnych spojoch. Pri hranách dosiek PRO je nutné vyplniť celú hrúbku spoja, čo si vieme odkontrolovať priložením hladidla. Výber výstužnej pásky je dôležitý krok pre výslednú pevnosť spoja, to pomôže zabrániť praskaniu a deformáciám tmelu. Odporúčame zvoliť sklovláknitú alebo papierovú výstužnú pásku, ktoré zaisťujú najvyššiu pevnosť spojov. Páska sa do tmelu jemne vtlačí hladítkom alebo špachtľou. Hlavičky skrutiek, vždy dvoma ťahmi do kríža, aby pod tmelom nevznikli bubliny.

 

Technologické prestávky medzi krokmi tmelenia – pred každým krokom tmelenia odstráňte špachtľou prebytky zaschnutého tmelu. Pozor, nepoužívajte pri tom brúsne mriežky, aby nezostával na povrchu prach. Medzi všetkými krokmi tmelenia je potrebné dodržať technologické prestávky. Predchádzajúca vrstva tmelenia musí byť dostatočne zaschnutá.

 

Finálne tmelenia a brúsenie – finálnym tmelením sa snažte o dosiahnutie čo najplynulejšieho prechodu z tmelenej plochy na netmelenú plochu sadrokartónu. Pri aplikácii tmelu sa držte rovnakého tlaku a uhla, aby ste dosiahli rovnomernú vrstvu. Pracujte smerom od stredu do strán v jemnej vrstve a snažte sa minimalizovať prebytočný tmel. Pre brúsenie si vyberte brúsnu mriežku alebo brúsne papiere zrnitosti najmenej 120 a dajte veľký pozor, aby pri brúsení nedošlo k poškodeniu výstužnej pásky alebo kartónu a tým k oslabeniu pevnosti spoja. Brúsením dosiahnete hladký a rovnomerný povrch. Po vybrúsení skontrolujte povrch a prípadne dotvorte miesta, kde je potrebné doplniť tmel. Dbajte na detaily a zabezpečte, aby bol povrch dokonale hladký.

 

Zvýšená kvalita povrchu Q3 a Q4 – ak sa chcete vyhnúť brúseniu a zvýšiť kvalitu povrchu, môžete vykonať povrchovú úpravu v kvalite Q3 alebo Q4. Zvlášť kvalita Q3 je veľmi jednoduchý a rýchly spôsob ako znížiť potrebu brúsenia a dosiahnuť vyššiu kvalitu povrchu. Na celú plochu sa nanesie jemná vrstva mierne zriedeného tmelu. Vždy pri tom postupujte z netmelenej  časti do už vytmelenej. Tmel sa na plocho nanesie a druhým krokom kolmo položenou špachtľou stiahne. Pri práci s tmelom vždy pracujte v dobre vetranom priestore a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia uvedené na obale výrobku.

 

 

Estetický vzhľad a dlhodobá trvanlivosť

Dodržiavaním týchto desatoro pravidiel tmelenia sadrokartónu môžete dosiahnuť profesionálne výsledky a vytvoriť dokonalé povrchy vo vašom dome. Buďte trpezliví a precízni a vaša práca bude ocenená estetickým vzhľadom a dlhodobou trvanlivosťou. Dodržaním týchto základných zásad zabezpečíte:

  • estetický vzhľad stien a stropov
  • zníženie rizika vzniku prasklín
  • požadované akustické vlastnosti konštrukcie
  • požiarnu odolnosť konštrukcie
  • odolnosť konštrukcie proti vlhkosti
  • konštrukciám potrebnú životnosť a funkčnosť

 

Desatoro zásad tmelenia v skratke

  • konštrukcie na tmelenie musia byť vyhotovené podľa technologických postupov Rigips
  • tmelí sa až po vykonaní vlhkých procesov stavby – potery, omietky
  • podklad musí byť suchý, pevný a bezprašný
  • správny výber tmelu pre pevnosť spojov
  • pri miešaní tmelu dodržať pokyny uvedené na obale
  • dodržiavanie prestávok medzi jednotlivými krokmi tmelenia
  • rezané škáry najprv vyplniť tmelom bez pásky
  • pre pevné spoje používať sklovláknitú alebo papierovú pásku
  • nebrúsiť plochy medzi jednotlivými krokmi tmelenia
  • pri požiadavke na vyššiu estetiku použiť celoplošné pretmelenie Q3 alebo Q4

 

 

Dokonalé tmelenie sadrokartónu je kľúčom k esteticky príjemnému vzhľadu vašich stien a stropov. . Dúfame, že vám naše tipy a triky pomohli a že budete mať úspech pri vašich budúcich projektoch s tmelením. Ak máte akékoľvek otázky môžete sa obrátiť na naše odborné poradenstvo, keďže sa v tomto segmente pohybujeme už dlhé roky, máme bohaté skúsenosti v stavebníctve a interiéroch. Nezabudnite, že trpezlivosť a starostlivá práca sú kľúčovými faktormi pri práci so sadrokartónom.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*