tel.:+421 948 357 570

Aký vybrať vhodný odkvapový systém?

Aký vybrať vhodný odkvapový systém?
16. júla 2021 Kristína Kruissová

Pomaly si dokončujete svoje hniezdočko a chýba vám už len pár malých detailov, vrátane odvodnenia strechy?

Je pochopiteľné, ak sa neviete rozhodnúť. Na trhu sú viaceré varianty, či už čo sa týka materiálu alebo farebného prevedenia. Samozrejme tie sa líšia kvalitou a cenou. Medzi klasické materiály patria pozinkovaná oceľ, titán-zinok či meď. Sú cenovo dostupné, ale majú aj svoje obmedzenia.

 • Pozink – je základným a najlacnejším materiálom. Dodáva sa v štandardnej striebornej alebo plechovo striebornej farbe. Nie je bezúdržbový, časom dochádza ku korózií, preto je potrebné natierať ho farbou. V našej predajni stavebnín SLOSMAT je štandardne skladom, vrátane všetkých doplnkov. Spoje medzi žľabmi sa nitujú alebo letujú.
 • Pozink s povrchovou úpravou – rôzni výrobcovia, rôzna kvalita povrchovo upraveného plechu. Aj podľa toho sa určuje životnosť materiálu, čo môže byť dva roky ale aj desiatky rokov. Lacnejšie alternatívy môžu mať menší priemer žľabov. Na spájanie sa používajú väčšinou spojky, aby sa nepoškodila povrchová úprava. Zvlášť veľký pozor je potrebné dávať aj pri manipulácií. V prípade, že by vznikli odreniny, by mohla vznikať časom korózia.
 • Titán-zinok – v porovnaní s meďou je cenovo dostupnejší bezúdržbový materiál. Má bežnú „plechovú“ farbu, ktorá sa časom mení, nie však tak zásadným spôsobom ako meď, skôr dochádza k strate lesku a materiál zovšednie. Oproti iným materiálom je tvrdší, avšak krehkejší a náročnejší na spracovanie. Štandardne sa povrchovo neupravuje a je citlivý na kombinácie s inými stavebnými materiálmi. Odkvapový systém z titán-zinku zaradzujeme medzi funkčné, bezúdržbové a esteticky neutrálne.
 • Meď – najčastejšie sa používa na historicky chránené budovy, prípadne také, kde je potrebné dosiahnuť starobylý vzhľad domu. Je bezúdržbový a jeho prvotný lesk sa časom mení zvetraním až do tmavo zeleno-hneda. Dažďová voda pretekajúca odkvapom je kontaminovaná medenkou a preto nie je vhodná na zalievanie záhrady. Aj tento sortiment má naša SLOSMAT predajňa skladom. Jedná sa však o najdrahší materiál používaný na odkvapové systémy. Vo všeobecnosti je meď považovaná za celkom agresívny materiál, ktorý sa neznáša s väčšinou ostatných kovov používaných v stavebníctve. V prípade, že použijete medený plech na iných častiach strechy, ako je oplechovanie strechy alebo komína, tak použite tento materiál aj na odkvapový systém. Zo skúseností však vieme, že často dochádza ku krádeži medi, preto sa neodporúča dávať na miesta, kde by mohlo dôjsť ku krádežiam.
 • Hliník – je ďalším odporúčaným a kvalitným materiálom. Je možné ho dodať bez povrchovej úpravy, ale najčastejšie je dodávaný s farebnou úpravou širokej škály. Jeho veľkou výhodou je jeho váha a chemická stálosť, čo znamená, že nereaguje s inými látkami, vďaka čomu je zaručená aj jeho bezúdržbovosť. Nevýhodou je väčšia mäkkosť materiálu oproti iným materiálom, preto je pri manipulácií potrebná zvýšená opatrnosť. Niektorí predajcovia však používajú plech s väčšou hrúbkou.

Rozdelenie odkvapov

Odvodnenie strechy domu môžeme tiež rozdeliť podľa umiestnenia žľabov.

 • Nástrešný žľab – umiestnenie v rovine strechy
 • Podstrešný žľab – zavesený na hákoch pod odkvapovou strechou
 • Medzistrešný žľab – umiestnený medzi dvoma strešnými rovinami

Z hľadiska bezpečnosti, je najvýhodnejší žľab podstrešný. Aj v prípade, že by došlo k zaneseniu žľabu snehom či ľadom, voda ľahko pretečie. U ostatných dvoch môže dôjsť k upchatiu. Či už zvažujete podstrešný alebo niektorý iný žľab, všetky je nutné vyspádovať. Bezspádový odkvap je nezmysel a preto odporúčame spádovať v 0,5% spáde, čo znamená 5 mm na 1 m žľabu. Spádovanie realizujeme pomocou hákov.

Odkvapový systém

 1. Odkvapový žľab
 2. Spojka žľabu so spevňovacím profilom
 3. Vnútorný roh žľabu 90°
 4. Vonkajší roh žľabu 90°
 5. Ukončenie žľabu s tesnením
 6. Držiak žľabu
 7. Hrdlo žľabu s odtokom
 8. Odkvapová rúra
 9. Oblúk odkvapovej rúry
 10. Spojka odkvapovej rúry
 11. Klapka pre zber dažďovej vody
 12. Soklový ohyb
 13. Objímka odkvapovej rúry

Doplnky odkvapového systému

Skôr ako sa rozhodnete pre odkvapový systém pouvažujte o tom, aké doplnky by sa vám hodili, pretože okrem bežných, vyššie spomenutých prvkov sú v ponuke aj doplnky ako napríklad lapače nečistôt a lístia, odbočky pre odvod vody, zberače vody s hadicou a ochranou proti pretečeniu a je dôležité, aby boli vo vami zvolenej farbe.

Pri výbere odkvapového systému neexistuje teda jednoznačná voľba. Vždy záleží na okolnostiach, ktoré nás privedú k správnemu výberu, či už je to cena alebo estetika. Je vhodné vyhnúť sa povrchovo neupravenému systému a využiť možnosť s úpravou. Cenový rozdiel nie je tak markantný, aby ste si nemohli dovoliť bezúdržbový odvodňovací systém.

ZDROJE: Jak vybrat nejlepší okapový systém pro váš dům | Krytiny-střechy.cz (krytiny-strechy.cz), Jaký vybrat okapový systém? – STAV-INVEST (stavinvest.cz), Vybíráte si okapový systém a nevíte, na co si dát pozor? – Coleman
FOTO: www.freepik.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*