tel.:+421 948 357 570

So správne natretými stenami sa vám môže žiť príjemnejšie. Akú farbu zvoliť?

So správne natretými stenami sa vám môže žiť príjemnejšie. Akú farbu zvoliť?
30. januára 2020 Marcela Surová

Výberu farieb venujte čas, nech svoje rozhodnutie po natretí neľutujete. Dobre si rozmyslite, akú farbu pridelíte ktorej miestnosti. Pravdepodobne tam totiž zostane aspoň pár rokov. Biela stena je klasika, ale dokáže aj pekne nudiť. Akými farbami ju nahradiť?

Viac než len farby

Vnímanie farieb nie je tak dôležité, ako ich psychologický význam. Základy psychológie farieb položil už Johann Wolfgang Goethe, ktorý na rozdiel od fyzikálnych pravidiel Newtona presunul problematiku farby z oblasti fyziky do oblasti psychológie. „Farba je záležitosťou duše, prejavuje sa ako sila, ktorá spája človeka silami vesmíru a jej účinky podliehajú zákonitostiam prírodných dejov“, Goethe.

Farbu steny si volíme predovšetkým podľa vlastných pocitov. Každý má svoju obľúbenú farbu, ktorá mu zlepší náladu. Avšak nie každá farba sa hodí do všetkých miestností. Základné delenie farieb je na teplé farby (žltá, červená, oranžová) a studené farby (zelená, modrá, fialová). Ak má byt či dom k niečomu vyzerať, mali by ste v ňom voliť maximálne dve základné farby a potom „pracovať“ s ich odtieňmi a kombináciami. Pritom je potrebné zohľadniť aj orientáciu miestností na svetové strany a množstvo svetla v nich. Pokiaľ ho máte dosť, pokojne si môžete dovoliť aj výdatné a sýte farby, naopak u tmavých miestností vyhrávajú svetlé farby.

100 ľudí, 100 chutí, avšak…

Myslite tiež na to, že rôzne farby majú rôzne účinky. Mali by sa teda vyberať aj podľa účelu, ktorému je miestnosť určená. Ak chcete, aby z vašej obývačky vyžarovala energia, pohoda a bezpečie, môžete zvoliť zelenú. Pokiaľ naopak chcete, aby miestnosť vzbudzovala dojem preslneného interiéru, voľte žltú. Tá údajne tiež povzbudzuje k pracovným výkonom a podporuje tvorivosť. Ak teda máte doma školákov, neváhajte. Naopak, v jedálni alebo kuchyni nemá taká modrá čo robiť. Negatívne totiž ovplyvňuje chuť k jedlu. Skúste červenú, tá naopak chuť k jedlu podporuje.

Svetlé farby sa hodia do malých priestorov, ktoré ju opticky zväčšia. Farba by nemala byť tiež príliš sýta, pretože potom na človeka pôsobí negatívne. Naopak, aj výrazne farebné steny dokážu vydesiť. Väčšinou za nimi stojí snaha o rozjasnenie alebo zútulnenie izby. Pri „prepísknutí“ môže byť výsledok skôr odpudiví.

Fínska kvalita prémiových farieb Tikkurila

Než začnete maľovať, je potrebné izbu dostatočne pripraviť. Zo všetkého je najskôr nutné z izby vysťahovať niektoré veci, príp. ich postaviť do stredu izby. Aby bolo zaručené, že nová maľba na stene bude držať a nebudú sa v ploche tvoriť fľaky, je vhodné na stenu naniesť penetračný prípravok. Ak sa na stenách vyskytuje pôvodný náter, ktorý je nesúvislý a miestami sa odlupuje, oškrabte pôvodný náter oceľovou špachtľou.

Farba sa na pripravenú stenu nanáša valčekom pravidelnými ťahmi od zhora nadol. Valček namočte do farby a niekoľkokrát s ním prejdite cez stieraciu mriežku, aby sa z valčeka odstránila prebytočná farba, ktorá by v priebehu nanášania farby na stenu mohla kvapkať.

Skočili sme už priamo na maľovanie, no vy ešte neviete, akú značku farby si vôbec máte zakúpiť? Zbystrite pozornosť na Optiva colour od značky Tikkurila, ktorá je vhodná na natieranie sadrových dosiek, cementovo – vápenných omietok, betónových substrátov a taktiež na renováciu starých náterov. Vodou riediteľnú akrylátovú farbu je možné natónovať až do 263 odtieňov! U nás zakúpite túto farbu za výhodnú cenu, tak neváhajte a spestrite svoje bývanie, svoj život.

Zdroj: Andrea Berniová – zpravy.aktualne.cz, Kristýna Kovářová – svet-bydleni.cz, living.iprima.cz, stavimbydlim.cz

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*