tel.:+421 948 357 570

Ako si doma vymaľovať vlastnou pomocou?

Ako si doma vymaľovať vlastnou pomocou?
16. decembra 2020 Marcela Surová

Čerstvý náter stien je vždy dobrý nápad. Bude to u Vás vyzerať čisto a upravene, navyše je tu možnosť priniesť do priestoru novú zmenu a ešte aj zmysluplne využiť čas.

Vo vymaľovanom interiéri budete mať úplné iné emócie – bude priam žiariť čistotou a novotou. Maľovanie je pritom jednoduché a časovo aj finančne patrí k tým najnáročnejším úpravám. Ak dodržíte pár nepísaných pravidiel, dokážete to aj sami bez pomoci a predošlých skúseností.

Prípravu netreba nikdy podceniť

Aj v tejto situácií platí, že k zdarnému cieľu sa dostaneme iba s poctivým plánovaním. Počítajte s tým, že prípravná fáza môže trvať dokonca dlhšie než samotné maľovanie. Po kvalitnej príprave však už bude maľovanie hračka a zjednodušíte si aj upratovanie.

Na maľovanie sa musí v prvom rade pripraviť daný priestor. Nábytok, ktorý nemôžete vyniesť z miestnosti uložte do jej stredu aby ste mali dobrý prístup k všetkým maľovaným plochám. Všetko čo nechcete maľovať prekryte zakrývacou fóliou aby sa predišlo zašpineniu. Na podlahu je praktickejšie použiť zakrývaciu vlnitú lepenku. Zásuvky, vypínače, zárubne, okenné rámy a podlahové lišty oblepte maliarskou páskou, ušetríte si tak kopu voľného času, ktorý by ste inak strávili prácnym čistením zaschnutej farby. Ak túto časť prípravy nezanedbáte, tak Vás čaká v celku jednoduché ukončenie vášho farebného projektu – stačí dať dolu ochranné fólie, lepenku a pásky a vrátiť nábytok na pôvodné miesto.

Pred farbou by ste mali tiež chrániť aj seba. Ideálne je staré oblečenie, ktorému nový náter vadiť nebude. Nezabudnite na ochranné rukavice a vlasy si chráňte napríklad starou šiltovkou. Mnohé farby sa po zaschnutí čistia naozaj zle a drobné „prskance“ zasychajú naozaj rýchlo.

Vybrať farbu nestačí

Dôležitým míľnikom prípravnej fázy je aj výber správnej farby. Jedna vec je však farebný odtieň, vec druhá sú vlastnosti náteru. Práve na tie sa oplatí spraviť si malý prieskum trhu. A až keď získate dostatočný prehľad, môžete siahať po ideálnom odtieni.

Možno vám bude stačiť lacnejší „štandardný“ náter, od ktorého však nemôžete očakávať ani vysokú belosť, ani oteruvzdornosť. Ak máte vyššie nároky, budete si musieť za lepšie vlastnosti priplatiť. Ak potrebujete prekryť nejakú veľmi sýtu farbu, vyberte si farbu s vysokou krycou schopnosťou. V detskej izbe určite oceníte umývateľný vrchný náter na písanie, vďaka ktorému sa dá na hladkú stenu písať fixkami na biele tabule. Na trhu sú tiež farby, ktoré dokážu zabrániť rastu plesní a rozširovaniu vlhkosti alebo pružne nátery, ktoré dokážu prežiť aj jemné praskliny, aké sa vytvárajú pri novostavbách. A existujú aj tzv. hybridné farby, ktoré vďaka hrubšiemu plnivu vytvoria na stene štruktúru podobnú štukovej omietke. Môžete tak štetcom alebo valčekom „omietnuť“ sadrokartón alebo zjednotiť plochy s rôznou štruktúrou povrchu – napríklad po začistení rýh na nové rozvody.

Pomerne častou voľbou je umývateľná farba. Oplatí sa do nej investovať ak riskujeme, že sa steny v miestnosti môžu zašpiniť alebo sa tam bude nachádzať vysoké percento vodnej pary a vlhkosti. Oceníte ju teda najmä v kuchyni, chodbe, detskej izbe alebo v kúpeľni. Nespoliehajte sa však len na označenie „umývateľná“ na obale. Hľadajte informácie o tom, či hotový náter odoláva suchému alebo mokrému oteru, čo v podstate znamená, či a ako sa dá čistiť. Umývateľné farby sa podľa odolnosti zaraďujú do tried, pričom tie najodolnejšie patria do triedy 1.

V dnešnej dobe nájdete pri rozhodovaní o farbách nespočeť variácií, ktoré môžu mať nielen rôzne vlastnosti, ale môžu si vyžadovať aj rozličnú prípravu či iný spôsob nanášania – niektoré farby sa napríklad neriedia, iné treba riediť podľa vlastností maľovaného povrchu a pod.

Farbu máme, ako ju budeme nanášať?

Steny sa nenatrú samé a preto je potreba vybrať aj správne maliarske náčinie. Pre začiatočníkov je optimálna kombinácia maliarsky valček + štetec. (Pozor, zároveň potrebujete aj farbu, ktorá je na takéto nanášanie vhodná.) Valčekom celkom rýchlo a bez problémov natriete veľké plochy, plochý štetec je zas vhodný na menej dostupné miesta ako sú napríklad rohy miestností, či detaily okolo zásuviek.

Valček si vyberte s ohľadom na hrubosť podkladu a povrch, aký chcete dosiahnuť – kombináciou podkladu, farby a valčeka s jemnejšou alebo hrubšou štruktúrou môžete dosiahnuť rôzne hladký či štruktúrovaný povrch. Pamätajte aj na to, že s väčším valčekom síce zaberiete naraz väčšiu plochu, práca s ním je však aj fyzicky namáhavejšia. Na miesta kam nedotiahnete sa Vám zas zíde teleskopická tyč.

Príprava stien

Pred samotným úkonom je potreba pripraviť aj podklad. Maľovať by ste mali na vyzretú, čistú, rovnú a súdržnú stenu. Najskôr si teda zistite v akom stave sa vaša miestnosť nachádza. Ak je omietka poškodená, je nutné ju opraviť, staré lúpajúce sa nátery treba odstrániť, špinavé umyť a nerovnosti vyhladiť. Na spevnenie podkladov, ktoré sa oprašujú, je určený penetračný náter.

Slosmate Vám s radosťou poradíme pri výbere správneho typu farby a ponúkneme Vám tie najlepšie riešenia.

ZDROJ: www.mojdom.zoznam.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*