Zateplenie pôvodného staršieho rodinného domu je dôležitým krokom k zvýšeniu energetickej efektívnosti a komfortu obyvateľov. Na stavebný trh neustále prichádzajú nové produkty, ktoré predstavujú moderný prístup k zatepleniu podkrovia a združujú efektívnosť s ľahkosťou inštalácie.
StepCross systém
StepCross od spoločnosti ISOVER je inovatívnym systémom, ktorý je navrhnutý na zateplenie podkrovného priestoru. Tento systém ponúka niekoľko výhod a tie sú:
- jednoduchá inštalácia – využíva moderný dizajn a jednoduchý proces inštalácie, čo znamená, že môže byť rýchlo a efektívne nainštalovaný
- vysoká tepelná izolácia bez tepelných mostov – materiály použité v systéme ISOVER StepCross poskytujú vynikajúcu tepelnú izoláciu, čím zabraňujú úniku tepla a znižujú energetickú náročnosť domu
- optimalizácia priestoru – tento systém nevyžaduje veľa priestoru, čo znamená, že môžete získať tepelnú izoláciu bez straty hodnotného podkrovného priestoru
- dlhodobá úspora energie – s vysokou účinnosťou izolácie sa StepCross podieľa na znížení nákladov na kúrenie a chladenie, čo v dlhodobom horizonte znamená úsporu energie a financií
- vysoká nosnosť – až do 300 kg/m2
- minimálne zaťaženie stropu
- vysoká bezpečnosť a zaručená funkčnosť systému
- ekologická a hygienická nezávadnosť
Materiál potrebný pri zatepľovaní
Pre dnešné zatepľovanie sme si vybrali pôjd staršieho rodinného domu. Pozrieme sa spoločne nielen na postup zatepľovania, ale ukážeme si aj ako docieliť, aby podlaha zostala aj po zateplení naďalej pochôdzna.
Pri zatepľovaní podlahy budeme používať špeciálne dielce StepCross – ISOVER tram a ISOVER kríž, ktoré sú určené na to, aby urobili nosnú konštrukciu budúceho zateplenia. Vďaka aplikácií polystyrénu je celá konštrukcia bez tepelných mostov na rozdiel od iných materiálov, napr. drevených, kde určite tepelné mosty sú. Za pomoci týchto prvkov sa urobí na pôjde konštrukcia, do ktorej sa následne aplikuje minerálna izolácia.
Okrem týchto polystyrénovch prvkov pre zateplenie podlahy bude potrebné pripraviť si ešte ďalšie náradie. Určite bude nutná:
- parozábrana ako spodná vrstva
- StepCross dielce
- minerálna izolácia
- PUR pena nízkoexpanzná
- laťky, ktorými sa to potom vyrovná
- OSB dosky ako vrchná povrchová úprava.
A čo sa týka náradia, tak budete potrebovať vŕtačku alebo aku skrutkovač, skrutky, nôž na rezanie minerálnej vlny a meter.
Postup pri zatepľovaní za pomoci StepCross
Prvým krokom pri zatepľovaní je pokládka parozábrany na nastávajúcu podlahu. Natíska sa však otázka, či je potrebné pred pokládkou parozábrany podlahu špeciálne upraviť. Žiadne špeciálne úpravy nie sú nutné, iba zbaviť povrch nečistôt. Pokiaľ je tam iba prach, tak to nevadí. Avšak, ak by sa tam nachádzali nejaké hrubšie časti, napríklad kúsky omietky, klinec alebo akýkoľvek iný predmet, ktorý by mohol túto fóliu perforovať a znížiť tak jej funkciu, tak odporúčame takýto povrch očistiť, pozametať. Jednoducho povedané, aby tam tie hrubé zrna, ktoré môžu fóliu znehodnotiť, neboli.
Parozábranu, ktorú aktuálne máme v akcii, pri ukladaní na zem v okolí stien treba minimálne 5 – 10 cm, aby sa parozábrana prilepila na stenu. Pri použití polystyrénovej konštrukcie, sa väčšinou dáva parozábrana na bok stien vo výške systému StepCross. Dôležité je, aby to po okrajoch tesnilo. Pásy parozábrany je potrebné dostatočne prekrývať, Presah je štandardne určený na 10 cm, spája sa lepiacou páskou ISOVER VARIO® KB1. Po okrajoch sa parozábrana spája so stenou špeciálnym tmelom.
V prípade nerovnosti podlahy, môžete úpravu realizovať, buď zbrúsením alebo podložením polystyrénových dielcov. Rovinnosť dielcov v hornej časti vždy kontrolujete za pomoci dlhej vodováhy. Tepelná izolácia, ktorá sa vkladá medzi dielce býva spravidla s menšou objemovou hmotnosťou. Teda napríklad ISOVER UNI, alebo ISOVER ORSI. Rozmery polystyrénových dielcov sú presne spracované na modulové rozmery oboch týchto izolácií, čím sa zníži nutnosť ich rezania a zrýchli sa celková pokládka zatepľovanej podlahy.
Čo sa týka ukladania polystyrénových dielcov na parozábranu, tak rozloženie krížov by malo byť na 59 cm, keďže minerálne dosky majú 60 cm. 1 cm je rozdiel práve preto, aby doska dobre zapadla medzi dielce a nevytvárali sa medzery a tepelné mosty. Pri stene sa kríž dáva priamo k stene a minerálna doska sa reže podľa potreby. Rovnako je to aj pri komíne alebo na miestach kde je atypická konštrukcia. Polystyrénove diely kríž a trámky sa spájajú k sebe lepiacou penou na polystyrén. Na dielce sa napokon nalepia dosky a takto pripravenú zateplenú podlahu zakryjete bežne dostupnými OSB doskami. Zateplenie pôjdu staršieho rodinného domu pomocou polystyrénových dielcov StepCross zvládnete aj svojpomocne.
Použitím systému ISOVER StepCross môžete vylepšiť energetickú efektívnosť vášho domu a vytvoriť pohodlný a úsporný obytný priestor. Navštívte preto naše SLOSMAT stavebniny a nakúpte všetko, čo k zatepleniu pôjda potrebujete.