tel.:+421 948 357 570

Zateplenie domu s použitím polystyrénu

Zateplenie domu s použitím polystyrénu
26. februára 2021 Marcela Surová

Zateplenie fasády domu ušetrí nemalé peniaze za energiu na vykurovanie. Veď kvalitná izolácia dokáže znížiť tepelnú stratu budovy až o 50%. Zateplenie nie je výhodné len pre staršie domy, ale i pre novostavby. Vhodný izolant je tiež veľmi dôležitý pre správnu funkčnosť zatepľovacieho systému.

Zateplenie fasády

Prvá voľba penový polystyrén. Jeho výhodou je, že firmy si už zvykli na prácu s ním, je najpopulárnejší, práca s ním je relatívne jednoduchá a má dobrý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Okrem toho má veľmi dobré tepelnoizolačné schopnosti, nízku hmotnosť, ľahkú tvarovateľnosť a ekologickú nezávadnosť. Tam, kde je potrebné zmenšiť hrúbku izolačnej vrstvy, je vhodné použiť šedý polystyrén, ktorý má asi o 15 – 20 % nižšiu tepelnú vodivosť.

V minulosti, keď sa používali len tenké vrstvy izolácie, boli proti penovému polystyrénu výhrady. Tie súviseli s jeho malou priepustnosťou pre vodnú paru a rizikom kondenzácie v stene. V dnešnej dobe sa používajú oveľa väčšie hrúbky izolácie, kde je teplota tehlovej steny ďaleko nad rosným bodom a žiadna konzistencia nehrozí. Pokiaľ ale budete chcieť izolovať nejaké moderné murivo, napr. Porotherm 44cm, je potrebné k zamedzeniu kondenzácie neúmerne silná vrstva polystyrénu a tu si už treba uvedomiť, že takáto izolácia v žiadnom prípade nie je ekonomicky návratná a preto je lepšie sa ani o zateplenie nepokúšať.

V starých domoch kde je často porušená hydroizolácia a zo základov stúpa voda, môžu byť steny vlhké. Pokiaľ ide len o malé množstvo vlhkosti, tak je to možné riešiť dierkovaným polystyrénom, opatreným difúzne otvorenou stierkou a omietkou. Všeobecne však platí, že tam, kde sú vlhké steny, je potrebné najprv vyriešiť problém s vlhkosťou a až neskôr robiť tepelnú izoláciu.

Stavte na odborníkov

Pri zateplení domov sa nájdu aj takí, ktorí si myslia, že pre úsporu peňazí zvládnu zatepliť dom sami. Okrem rizika vážnych úrazov, hrozí neodborná aplikácia izolantu a tvorba vydutín v celom zatepľovacom systéme. Ten potom neplní správne svoju izolačnú funkciu a je nutné ho opraviť a nanovo inštalovať.

Výhody zateplenia

Ako už bolo spomenuté, investícia do zateplenia nie je márna snaha. Uvedieme výhody prečo.

  • Spotreba energií na vykurovanie po použití vonkajšieho zateplenia sa zníži o 50%. Do toho však nie je zarátané zlepšenie po výmene okien, zateplenie pôjda, či pivničných priestorov.
  • Dobrú vnútornú mikroklímu umožní vhodne zvolená hrúbka i materiál tepelnej izolácie. To je využité i v lete, keď chladné steny pohlcujú teplo a tak behom dňa v interiéri znižujú výkyvy teplôt.
  • Rozdielne teploty povrchov jednotlivých častí stavby často vedú v starších domoch k nepríjemnému prúdeniu vzduchu v interiéri. Obyvatelia takých domov potom majú pocit chladu a nepohody. Nízka teplota vnútorných povrchov obvodových stien podvedome vedie k pretápaniu a vyšším teplotám v miestnostiach.
  • Správna hrúbka zabraňuje úniku tepla do priestoru prostredníctvom tepelných mostov. Kondenzácia v miestach s nižšou teplotou ako napríklad kúty v miestnosti je po aplikácií vonkajšieho zateplenia vyriešená. Mokré steny a plesne majú príčinu inde než v obvodovom plášti. Zväčša je to porušená hydroizolácia.
  • Pomáha k ochrane proti vonkajšiemu hluku.
  • Predlžuje životnosť domu a v prípade zateplenia staršieho domu, dáva mu nový šat.

Ak ani napriek tomu neviete akú hrúbku polystyrénu kde tu použiť, naši predajcovia vám radi pomôžu.

ZDROJE: Zateplení domu – jaký izolační materiál použít? – Nazeleno.cz, Co si pohlídat při zateplení domu – Novinky.cz

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*