tel.:+421 948 357 570

Čo signalizujú mapy roztopeného snehu na zasnežených strechách?

Čo signalizujú mapy roztopeného snehu na zasnežených strechách?
22. februára 2022 Marcela Surová

Pri pohľade na zasneženú krajinu sa častokrát cítime ako v rozprávke. No dokonale rovnomerná snehová pokrývka však nemusí byť všade. Ak na Vašej streche zbadáte mapy roztopeného snehu, mali by ste zbystriť pozornosť. Takéto miesta signalizujú tepelné mosty, cez ktoré uniká teplo.

 

Strašiak menom tepelný most

Tepelné mosty vznikajú všade tam, kde sa výrazne mení povrchová teplota. Príčin je mnoho, no zvyčajne vznikajú:

  • Zmenou hrúbky stavebnej konštrukcie
  • Rozdielnou veľkosťou vnútornej plochy, ktorá prijíma teplo a vonkajšej plochy, ktorá teplo odovzdáva (napr. kúty stien alebo podláh)
  • Rôznym materiálovým zložením konštrukcie – materiály majú odlišnú hrúbku alebo tepelnú vodivosť

V chladnom počasí má vyššia tepelná vodivosť materiálu za následok to, že v mieste tepelného mosta je teplota na vnútornom povrchu nižšia ako v okolitých miestach alebo naopak. Tento jav zapríčiňuje spomínané mapy roztopeného snehu na strechách. Zvyčajne sa to prejaví na strechách, ktoré sú zateplené medzi krokvami minerálnou vlnou. V takýchto prípadoch môže mať vrstva minerálnej vlny lepšie izolačné vlastnosti ako drevená konštrukcia krovu. V porovnaní s izolantom medzi krokvami je drevo lepším vodičom tepla a vďaka tomu ho svojím objemom vedie až na povrch steny efektívnejšie. Sneh, ktorý napadne na strechu sa na týchto teplejších miestach, ktoré sú nad drevenou konštrukciou krovu rýchlejšie ohrieva a následne aj topí.

Tepelné mosty z pohľadu fyziky

Vznik tepelných mostov nie je vôbec ojedinelý jav, objaviť sa môžu kľudne aj na vašej stavbe. V mieste tepelného mosta je povrchová teplota v interiéri nižšia ako v jeho okolí. Ak okolo takého miesta začne prúdiť vzduch, tak pary, ktoré sú v ňom obsiahnuté sa na studenom povrchu skondenzujú. Podobný jav môžete vidieť na zarosenom pivovom pohári. Vlhký povrch sa stáva úrodnou pôdou pre rôzne typy húb a plesní. Ich rast podporí vlhkejší vzduch v interiéri a jeho nedostatočné prúdenie, no najmä nižšia teplota vo vnútri domu.

 

Dajte tepelným mostom stopku

Na možný vznik tepelných mostov musíte myslieť už pri projektovaní domu. Skúsení projektanti vedia, ktoré miesta sú náchylné na ich tvorbu a kde treba venovať zvýšenú pozornosť. Sú to najmä:

  • Miesta v oblasti prekladov nad oknami a dverami
  • V rohoch a kútoch stavby
  • V miestach napojenia vodorovných prvkov (podláh a stropov)
  • Pri vyloženiach lodžií a balkónov
  • Na spomínaných miestach krovu bez doteplenia

Tieto kritické miesta je potrebné dodatočne zatepliť izoláciou s dobrými izolačnými parametrami.

Pri bezchybne vypracovanom návrhu to však nekončí, pretože kľúčovým faktorom je aplikácia izolácie, s ktorou sa odporúčame obrátiť na realizačnú firmu. Takéto firmy dokážu postaviť dom, ktorý vydrží celé desaťročia.

Nezabúdajte na vetranie, pretože práve tým zabránite zvýšenej koncentrácie škodlivín v ovzduší. Na vlhkosť vzduchu vplýva zvýšená produkcia vodnej pary. Keďže teplý vzduch v interiéri obsahuje veľa vodnej pary, je potrebné zabezpečiť jeho výmenu. Pravidelným vetraním docielite rýchle a efektívne odstránenie prebytočnej vlhkosti a zároveň zvýšite kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti. Taktiež zabránite vzniku plesní.

Pár slov na záver

Tepelné mosty neohrozujú len vašu peňaženku, ale aj bezpečnosť. Preto by ste už pri výstavbe domu mali venovať zvýšenú pozornosť spomínaným kritickým miestam. Ich vzniku sa dá predísť dôkladným návrhom detailov obalu budov a ich následnej realizácii od odborníkov. Avšak, aj napriek vynaloženému počiatočnému úsiliu sa na vašej stavbe môžu objaviť tepelné mosty. Časovo nenáročnú, veľmi jednoduchú a bezplatnú metódu predstavuje pravidelné vetranie. Optimálny čas vetrania sa líši od ročného obdobia, v zime totižto stačí vetrať kratšie ako v lete.

 

ZDROJE: https://krytina.sk/magazin/novostavba/mapy-roztopeneho-snehu-na-zasnezenych-strechach-ukazuju-na-problem/

FOTO: www.freepik.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*