tel.:+421 948 357 570

Starostlivosť o betónovú dlažbu v mrazivých dňoch

Starostlivosť o betónovú dlažbu v mrazivých dňoch
17. januára 2024 Marcela Surová

Zimné obdobie môže byť pre betónovú dlažbu náročné. Jej vplyv sa odzrkadľuje na rôznych exteriérových plochách, ako sú záhrady, terasy, chodníky, parkoviská a príjazdové cesty.

Aby tieto oblasti zostali bezpečné, odolné voči šmyku a odolali vplyvom zimy, správna starostlivosť je dôležitá, ktorá zároveň zabezpečí jej dlhodobú životnosť a estetický vzhľad. Stačí dodržiavať správne kroky pri starostlivosti o betónovú dlažbu a tá bude dlhodobo ako nová.

 

Kľúčové kroky pre starostlivosť

Ak máte kvalitnú exteriérovú betónovú dlažbu môžete byť v pokoji a nemusíte sa báť o jej stav, pretože chlad, mráz ani vlhkosť by jej nemali ublížiť. Pred príchodom snehu je však dôležité dôkladne vyčistiť dlažbu aj škáry od listov a iných nečistôt. To nielenže minimalizuje vznik vápenatých výkvetov, ale aj zlepšuje odtekanie vody, čo zabráni jej hromadeniu okolo dlažby, najmä zo spodnej strany. Jesenné čistenie je tiež dôležité pre ľahší odtok vody do hlbších vrstiev, čím sa predchádza jej podmočeniu v zimnom období. Môžete aplikovať impregnačný prostriedok, ktorý ochráni povrch pred vlhkosťou a zabráni vniknutiu vody do mikropórov betónu. Ak ste použili impregnačný prostriedok, tak zimy sa už veľmi obávať nemusíte. Pri mraze sa používanie solí na odhŕňanie snehu stáva bežným postupom. Avšak, vyhnite sa silným soliam, pretože môžu spôsobiť poškodenie betónu a koróziu kovových častí. Používajte alternatívne materiály, ako sú piesok, popol, či drvená kôra. Nánosy snehu odstraňujte okamžite a čo najviac pravidelne, aby sa predišlo hromadeniu ľadu a zamedzilo sa tvorbe klzkých povrchov. Používajte plastovú lopatu alebo plasty na hrany, ktoré nezanechávajú škrabance na dlažbe. Snažte sa udržiavať  dlažbu celú a nepoškodenú.

 

 

Odhŕňanie snehu

Sneh zo zámkovej dlažby, terasy alebo príjazdovej cesty môžete odhŕňať manuálne alebo pomocou mechanických zariadení, ktoré nenarušia povrch betónovej dlažby. Ideálnym nástrojom na odhŕňanie je zariadenie s plastovou alebo gumenou hranou, plastová lopata alebo metla s umelými štetinkami. Ak ste si zvolili betónovú dlažbu s menšími pórmi na povrchu a vhodnou úpravou, malá vrstva snehu jej neublíži a povrch nebude klzký, čo umožňuje ponechať sneh na svojom mieste.

 

 

Keď vonku mrzne

Betónová dlažba prechádza v zime skúškou mrazu, no predchádzajúca investícia do kvality sa oplatí aj v zimných mesiacoch. Aby ste sa bezpečne pohybovali po spevnených plochách, ktoré môžu byť v záhrade, pri aute či na iných miestach, i keď je zima alebo sú pokryté snehom, je nevyhnutné poskytnúť im správnu starostlivosť. Udržiavanie betónovej dlažby v zime je jednoduché – stačí mechanicky odstrániť sneh alebo námrazu. V tomto prípade je vhodné namiesto ručného osekávania použiť primeranú rozmrazovaciu soľ, ktorú nájdete aj medzi akciovým tovarom, aby sa predišlo potenciálnym poškodeniam.

 

Protišmykové posypy

Vytváranie námrazy alebo vrstva ľadu môže spôsobiť dodatočné obavy. Zamrznutý povrch je sklznejší a odstraňuje sa z neho ťažšie. Je vhodné vyvarovať sa mechanickému osekávaniu ľadu, pretože takto si môžete spôsobiť poškodenie betónových platní. Miesto toho používajte posypovú soľ. Betónové dlažby certifikované ako mrazuvzdorné sú odolné voči vplyvom solí.

Posypová soľ (chlorid sodný) alebo jej alternatíva, kuchynská soľ, sú efektívnymi rozmrazovačmi pri teplotách do mínus 10 °C. Hoci nie sú škodlivé pre dlažbu, môžu negatívne ovplyvniť záhradnú zeleň a domáce zvieratá. Pre väčšiu účinnosť a menej škodlivý vplyv, najmä pri extrémnych mrazoch, je možné zvážiť použitie chloridu vápenatého.

Ak ste zástancom ekologickej alternatívy, môžete použiť mechanicky posyp na zvýšenie drsnosti povrchu. Medzi vhodné možnosti patria:

  • piesok s hrubými zrnami môže poslúžiť ako účinný posypový materiál na zvýšenie drsnosti povrchu a zabránenie šmýkaniu
  • drobný štrk je ďalšou alternatívou, ktorá môže zabezpečiť lepšiu trakciu
  • drevené piliny alebo piliny z drevnej hmoty môžu slúžiť ako prirodzený posyp na betónovej dlažbe
  • malé kamenivo alebo drevné kúsky môže prispieť k zvýšeniu drsnosti a zlepšeniu bezpečnosti

Pri výbere vhodného materiálu na posyp je dôležité zvážiť aj jeho ekologické a environmentálne aspekty, aby sa minimalizoval negatívny vplyv okolia a prírody. Aj v našich SLOSMAT stavebninách nájdete niektoré druhy posypového materiálu.

 

 

Keď prichádza jar

S príchodom jari sa začína ukazovať, ako betónová dlažba zvládla silu mrazivých dní. Kvalitným exteriérovým dlažbám táto zmena počasia nič nerobí, naopak, dodáva im jedinečný vzhľad. A takéto dlažby nájdete v našej predajni.

S prvými jarnými dňami však môže prísť aj odhalenie drobných nedostatkov. I keď sama dlažba nie je poškodená, môže sa ukázať nevyrovnanosť, miestami prepadnutie alebo zdvihnutie. Stáva sa to bežne, a našťastie to možno jednoducho opraviť. Stačí odstrániť poškodenú dlažbu, správne upraviť podklad doplnením štrku, a potom dlažbu opäť umiestniť na miesto a zasadiť ju do podkladu pomocou gumeného kladiva.

 

Správna starostlivosť o betónovú dlažbu v mrazivých dňoch zabezpečí, že váš vonkajší priestor zostane bezpečný, pekný a odolný voči nepriazni počasia. S týmto preventívnym prístupom môžete s dôverou užívať zimné obdobie, neobávajúc sa o stav vášho betónového povrchu. Nech vám váš exteriér prináša radosť, bezpečnosť a pocit domova aj v najchladnejších dňoch.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*