tel.:+421 948 357 570

Zateplenie fasády dá vášmu domu imunitu voči zdražovaniu energií

Zateplenie fasády dá vášmu domu imunitu voči zdražovaniu energií
24. júna 2022 Marcela Surová

Zo všetkých médií sa na nás dnes hrnú informácie o zvyšovaní cien energií. Ak pri vyúčtovacej faktúre nechceme zažiť šok, mali by sme urobiť krok smerom k zatepleniu rodinného či bytového domu. V nezateplených budovách môže dôjsť až k 50 % strate tepla. Pri takomto úniku tepla je návratnosť prvotných investícií prijateľná. Vykurovanie domu bez poriadnej izolácie stien je podobné ako liať vodu do presakujúcej nádoby. Strácame veľa a vieme, že dobrá kvalita použitých materiálov nestačí. Nemenej dôležité je urobiť to správne. Poradíme, čo si zapamätať a akým chybám sa vyvarovať. 

Príprava podkladu

Steny, ktoré chceme izolovať, musia byť:

  • rovné
  • suché
  • bez nečistôt
  • stabilné

Hrúbka lepiacej vrstvy bude max. 10 mm preto treba prípadné nerovnosti vopred vyhladiť, skontrolovať starú omietku, či neobsahuje dutiny, uvoľnené časti oklepať a opraviť do jednej roviny s povrchom. Za pomoci vysokotlakového čističa odstráňte prach a nečistoty, a starú omietku vopred ošetrite prípravkom. Parapety, parapetné kryty, presahy strechy a iné spoje skontrolujte a v prípade potreby zrevidujte alebo vymeňte.

Steny na novostavbách sú väčšinou riešené tak, že izoláciu môžete aplikovať bez akejkoľvek predošlej prípravy ihneď po osadení podkladových profilov.

Akékoľvek zanedbanie prípravy podkladu sa ľahko vypomstí a sťaží ďalšiu prácu pri upevňovaní izolácie. Čo je horšie môže to spôsobiť plesne na stenách – vlhkosť, alebo zlú priľnavosť a následné odlupovanie fasády. Žiaľ, veľmi často sa zanedbáva príprava stien na zateplenie.

Staršie rodinné domy si vyžadujú oveľa väčšiu pozornosť. Steny nemôžu byť vlhké a v nich huba. Ak nie ste si istý a ani poklepkávaním ste nezistili, či je povrch dostatočne pevný, odporúča sa urobiť test. Nalepením polystyrénových kociek , približne 10 × 10 cm, na niekoľko miest. Po minimálne 3 dňoch skontrolujeme, aké ťažké je ich odtrhnutie. Práve polystyrén by sa mal vtedy trhať. Ak sa to celé odlepí spolu s lepidlom a kúskom omietky, je to znak príliš slabého podkladu.

Základová a nadzemná izolácia domu

Izolácie základu a jeho nadzemnej časti je jedno z miest, ktoré je často vyrobené nesprávne. Zatepľovanie základov sa zvyčajne vykonáva oveľa skôr ako steny a to spôsobuje aj to, že výsledkom sú tepelné mosty. Stavitelia pri izolácií často zabúdajú na štartovací pásik – špeciálny kovový profil pripevnený k nosnej stene, ktorý by mal byť dokonale vyrovnaný. Tento pás uzatvára izoláciu zospodu, ale chráni ju aj pred hlodavcami a prienikom vzduchu medzi steny a izolačné dosky Ak vzniknú medzery v doskách pod soklovou lištou, tie je potrebné doplniť polystyrénovými pásikmi a penou, nie maltou alebo lepidlom. Na túto časť domu postačí kvalitný základový polystyrén, nie sú nutné špeciálne dosky s extra mechanickou pevnosťou, vodeodolnosťou a izoláciou.

Nanášanie lepidla na polystyrénové dosky

Bežne sa lepidlo nanáša na dosky vo forme súvislého pásu po celom obvode a niekoľkých bodov vo vnútri. Po pritlačení k podkladu by malo lepidlo pokrývať 60 % plochy. Ak pokrylo viac plochy, nie je to problém. Na rovné, hladké steny, sa používa nanášanie lepidla na celý povrch dosky pomocou zubovej stierky a v takomto prípade je vrstva tenšia a rozsiahlejšia. Mnohokrát sa stáva, že lepidla je nedostatok. Je celkom bežné, že ho dodávatelia aplikujú iba bodovo, bez pásu po obvode. Je to pre nich rýchlejšie a jednoduchšie, nemusia sa obávať, že sa lepidlo vytlačí spod izolačnej dosky ale priľnavosť je potom slabšia. Ešte horšie je, ak sú netesnosti kvôli chýbajúcej štartovacej lište. Takáto izolačná medzera je nebezpečná aj v prípade požiaru, pretože sa ňou môže oheň voľne šíriť. Nezabúdajte na obvodový pás lepidla , ktorý v takejto situácii funguje ako zábrana.

Vieme, že dosky zo šedého polystyrénu lepšie izolujú, ale sú horším podkladom pre lepidlo. Majú zhoršenú priľnavosť a výrobcovia odporúčajú použitie špeciálnych, drahších lepidiel. Sivý polystyrén má ešte jednu nevýhodu a tou je, že sa pod vplyvom slnka pre svoju tmavú farbu zahrievajú oveľa viac ako biele. To spôsobuje jeho pnutie, čo je problém pre čerstvo nanesené lepidlo, ktoré len začína tuhnúť a má ešte zanedbateľnú pevnosť. Tento problém však vieme eliminovať a to natiahnutím ochranných sietí cez lešenie. Je pravdou, že to málokto dodržiava.

Aj keď zdražovanie nezasiahlo iba energetické odvetvie, ale aj stavebné a mnohé ďalšie. Prvotné investície sú nákladné, ale celková úspora energií sa čoskoro prejaví. Veď 50% nie je málo a okrem tepla budete mať aj peknú fasádu na vašom novom, alebo zrekonštruovanom domčeku.

ZDROJE: www.budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/90874-ocieplenie-elewacji-styropianem

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*