tel.:+421 948 357 570

Staré bytové jadro – ako ho prerobiť?

Staré bytové jadro – ako ho prerobiť?
21. októbra 2021 Marcela Surová

Máte vo vyhliadke byt v pôvodnom stave, alebo ste si ho práve kúpili? Prvé, čo si všimnete je nevzhľadné a často plesňami zahltené umakartové jadro, zastaralé sanitárne vybavenie, vetranie, rozvody a inštalácie, ale i zvuková izolácia.

Riešením je prevedenie kompletnej rekonštrukcie bytového jadra. Umakart sa odstráni a navrhne nové dispozičné riešenie pre wc, kúpeľňu a susediace priestory. Urobiť nové rozvody a dodať novú sanitu a kúpeľňový nábytok.

Čo je vlastne umakart?

Umakart je materiál zo zlisovaného kartónu s dekoratívnou vrstvou naviac. Preto častým estetickým problémom umakartových jadier je, že sa steny kúpeľne začnú krútiť a odlepovať. Pod ich povrchom však často dochádza k zatekaniu a vzniku plesní, ktoré veľmi neblaho vplývajú na ľudský organizmus. Práve preto by sa rekonštrukcia bytového jadra nemala odkladať na neskôr, ale má to byť prvá vec, ktorú vo vašom novom byte zrealizujete.

Pri prerábke môžete siahnuť po komplexnej rekonštrukcii, ale aj jednoduchých úpravách ako sú výmena obkladov, sanity, dlažby. Tieto úpravy sú však len dočasné a skôr či neskôr vás bude čakať likvidácia umakartu, keďže umakartové jadra vôbec nevyhovujú ani základným štandardom dnešného bývania.

Prípravy pred rekonštrukciou

Pred samotnou rekonštrukciou by ste si mali všetko dobre premyslieť aj s výhľadom do budúcnosti. Nie je dobré zamerať sa iba na aktuálnu kondíciu, vek a módne trendy, ale zamyslite sa nad tým, či vám bude terajšie vybavenie vyhovovať aj o niekoľko rokov. Zvážte aj dispozičné riešenie vzhľadom k ostatným miestnostiam v byte, či pôjdete suchou alebo mokrou cestou rekonštrukcie. Teda či budete jadro stavať za pomoci ytongu alebo sadrokartónových dosiek. Je to dlhodobá investícia, ktorá si nežiada šetrnosť, práve naopak, vyžaduje si čas na premyslenie, kvalitné prevedenie a rozumné množstvo financií. Ak si na to netrúfate sami, bytový architekt vám pomôže navrhnúť vyhovujúce riešenie.

Vybúranie starého jadra

Búranie ako také, nie je pre nikoho potešujúce, keďže sa musíte pripraviť na množstvo neporiadku, prachu a hlavne to, že ak sa v byte už aj býva, tak kúpeľňa a wc budú istý čas „nedostupné“. Búraním sa mnohokrát odhalia aj skryté chyby, ktoré by ste inak nenašli. Nie je to len o plesni, ale aj o elektroinštalácií, či vodovodných rozvodoch.

Pred samotným búraním je potrebné najprv demontovať vaňu, umývadlo, batérie, wc a ostatné prvky, ktoré sú namontované priamo v stene. Potom sa môžete pustiť do demolácie samotného umakartu a následného vývozu vybúraného odpadu, aby ostal čistý priestor, kde si vytýčite nové priečky a kam si môžete uložiť nový stavebný materiál v závislosti od zvoleného spôsobu výstavby.

Stavba jadra Ytongom

Všetci iste vieme, že tvárnice Ytong sú veľmi ľahké a nezaťažia príliš konštrukciu. Steny znesú väčšie zaťaženie bez toho, aby sa museli zvlášť vystužovať, sú tenké, čím získate viac miesta. Vedenie rozvodov je tiež jednoduché a vďaka tvárnosti ytongu môžete vytvoriť aj rôzne oblé hrany a tvary. Práca s ním je jednoduchá, odpad minimálny a realizácia rýchla. Po výstavbe je potrebné nechať priečky vytvrdnúť a až potom je možné lepiť obklady s pomocou tenkovrstvového lepidla priamo na neomietnutú stenu.
Postupnosť krokov pri výstavbe

  • Výstavba priečok a osadenie zárubní
  • Nové rozvody – elektriny, vody, odpadov
  • Stierky, nivelácia, obklady, dlažba
  • Prevedenie podhľadu s pomocou sadrokartónu a zabudovanie svetiel
  • Montáž sanity, škárovanie vane / sprchového kúta
  • Dokončovacie práce

Rekonštrukcia sadrokartónom

Pokiaľ ste sa rozhodli pre výraznejšiu zmenu dispozičného riešenia, sadrokartón je vhodnejší materiál. Vzhľadom k jeho hrúbke a nízkej hmotnosti, nezaťažuje príliš stropnú konštrukciu. Výstavba pomocou sadrokartónu sa považuje za suchú, ktorú môžeme hneď upravovať. Vzniká pri nej len minimum odpadu a je bezpochyby rýchlejšia. Priečky sú samonosné, ktoré je možné maľovať, tapetovať ale aj obkladať. Postup výstavby by sme mohli zhrnúť do pár bodov:

  • Stavba kovovej kostry
  • Upevnenie sadrokartónu z jednej strany
  • Prevedenie rozvodov – elektriny, vody, odpadov
  • Vyplnenie konštrukcie minerálnou vatou – tepelná a zvuková izolácia
  • Upevnenie zadnej strany sadrokartónu a zatmelenie spojov
  • Vystuženie konštrukcie v miestach zaťaženia
  • Prevedenie podhľadu s umiestnením bodových svetiel
  • Vymaľovanie miest, ktoré nebudú obložené
  • Lepenie obkladov
  • Hydroizolačná stierka v mieste vane a sprchového kúta
  • Osadenie predmetov a dokončovacie práce

Pripravujete sa na rekonštrukciu a chcete poradiť? Alebo ju už máte aj naplánovanú a potrebujete materiál? Tešíme sa teda na vašu návštevu v predajni SLOSMAT, kde vám poradíme s vašim nákupom.

ZDROJE: www.ceskestavby.cz/clanky/jak-postupovat-pri-rekonstrukci-bytoveho-jadra-21592,www.ceskestavby.cz/clanky/proc-se-vyplati-rekonstruovat-stare-bytove-jadro-24696

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*