tel.:+421 948 357 570

Poradíme, čo s netesným komínom

Poradíme, čo s netesným komínom
12. septembra 2022 Marcela Surová

Zub času a nepriazeň počasia sa odzrkadlí na rôznych častiach stavby, vrátane komína. Najjasnejším znakom netesnosti komína je presakovanie vody cez jeho stenu. Aj poškodená komínová koruna prepustí vodu do komínového prieduchu a spôsobí ešte väčšie škody vo vašej domácnosti. Mať krb je skvelé – mať netesný komín to nie je dobré a takéto komíny si vyžadujú opravu.

 

To, že váš komín je vystavený neustálym poveternostným vplyvom si na vašom komínovom systéme vyberie istú daň. Vznik trhlín, premočenie komínového plášťa fenolom a dechtom so škvrnami na povrchu, medzery pozdĺž tesnenia používaného na utesnenie spoja medzi lemovaním a komínom, či mnohé ďalšie. To všetko je potrebné opraviť výmenou niektorých súčastí komína a murárskymi prácami.

 

 

Príčiny netesnosti komína

 

Netesnosti komínov vznikajú z viacerých dôvodov. Najčastejšie sú:

• chýbajúci alebo poškodený uzáver komína
• poškodené tesnenia komína
• poškodená alebo znehodnotená murovacia malta
• poškodená koruna komína

 

Poškodenie vplyvom počasia, kondenzácia na kovových tesneniach a presakujúcich tehlách môžu spôsobiť problémy komínov za dažďa. Mnohokrát sa dá tesnenie opraviť a nie je nutné ho hneď vymieňať. Ak však zbadáte značné poškodenie, to si už žiada úplnú výmenu. Existuje veľa príčin, ktoré môžu spôsobiť netesnosť komína, rovnako tak existuje mnoho spôsobov, ktorými môžete tieto problémy vyriešiť.

 

Ako zistiť, že váš komín netesní

 

Netesnosť komína môže spôsobiť presakovanie vody nielen do komína a krbu, ale aj do podkrovia a stropu. Preto, ak ste zbadali známky poškodenia vodou na vašom strope alebo podkroví, je čas na kontrolu komína. To môže byť príčina netesniaceho komína. Oprava netesnosti nemusí byť náročná, ale ak sa ponechá poškodenie príliš dlho nedotknuté, môže viesť k značnému poškodeniu konštrukcie. Takéto netesnosti spôsobujú poškodenie sadrokartónu, strechy a hnilobu dreva.

 

V prípade, že ste nezbadali žiadne zatekanie, existujú alternatívne spôsoby, ktorými môžete pravidelne kontrolovať tesnosť komínov. Jednou zo spoľahlivých metód je pustiť vodu za pomoci hadice v mieste kde sa spája komín a strecha. Po niekoľkých minútach prúdu vody skontrolujte komín zvnútra, či na ňom nie sú stopy vody alebo vlhkosti. Vzhľadom k tomu, že u nás sú povinné každoročné kontroly komínov, je to jeden zo spôsobov ako môcť identifikovať prípadné netesnosti lemovania komína a iných ďalších problémov a predchádzať im.

 

 

Kedy vymeniť netesniaci komín

 

Vždy, keď spozorujete netesnosť komína alebo známky poškodenia vodou, mali by ste si skontrolovať komín, alebo sa obrátiť na odborníka a nechať si ho skontrolovať a vymeniť lemovanie. Lemovanie si môžete nechať vymeniť aj skôr než zbadáte zatekanie. Keďže je vystavené poveternostným vplyvom a vode, ktorá môže spôsobovať koróziu je len otázkou času, keď to bude nutnosť. Ak to urobíte skôr, je to lepšie pre vás z viacerých dôvodov a to, že si to urobíte kedy budete chcieť, kedy na to budete mať čas a hlavne nebudete to robiť v strese pod tlakom, že vám zateká. Ba dokonca tento úkon môžete urobiť aj popri iných prácach, ktoré na streche vykonávate, ako napríklad natieranie striech, výmene šindľov alebo čistenie odkvapov. Pri revízií komínov vám môže revízny technik odporúčať výmenu tesnenia ak:

• tesnenie chýba
• tesnenie je hrdzavé
• sa tesnenie oddelilo od komína
• je lemovanie pokryté strešným dechtom

 

Ako vymeniť tesnenie komína

 

Na výmenu, alebo opravu oplechovania komína si zavolajte odborníkov. Okrem toho, že je to mimoriadne nebezpečné, môže to viesť k väčšej pravdepodobnosti, že to urobíte nesprávne a problém so slabým tesnením a zatekaním bude pretrvávať. Ak sa predsa len odhodláte na výmenu, prvým a najdôležitejším krokom k výmene oplechovania komína je uistiť sa, že máte na streche bezpečné upevnenie, aby ste predišli pádu, ktorý môže viesť k vážnemu, ba až smrteľnému zraneniu. Po zaistení bezpečnosti na streche odstráňte šindle obklopujúce lemovanie komína. V tomto mieste vymeňte tesnenie, doplňte šindle, ktoré ste odobrali a utesnite. Presvedčte sa, že neexistujú žiadne trhliny.

 

 

Na netesný komín tmel

 

Na drobné trhliny a netesnosti môžete použiť rôzne tmely ako dočasnú opravu netesnosti komína. Je dôležité zdôrazniť slovo dočasný. Praskliny a netesnosti sa môžu zväčšovať a hydroizolačný tmel nevydrží dlho. Ak máte poškodené lemovanie alebo máte netesný komín, mali by ste sa vždy obrátiť na odborníka, ktorý by zrealizoval opravu, či výmenu komína alebo vám dal aspoň radu.
Väčšina ľudí zavolá kominára až pri prvom náznaku problémov, no je dôležité vedieť, že kominára treba volať aj na pravidelné kontroly a bežnú údržbu.

 

Blíži sa obdobie vykurovacej sezóny, nečakajte, kým sa “komín ozve”. Nechajte si ho skontrolovať a v prípade potreby navštívte našu SADRO predajňu, kde si môžete zakúpiť všetko, čo vám k oprave, alebo výmene komína treba

 

ZDROJE: https://www.priddyclean.com/blog/

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*