tel.:+421 948 357 570

Ktorá omietka je pre Vás tá správna?

Ktorá omietka je pre Vás tá správna?
25. septembra 2020 Marcela Surová

Dnešný trh ponúka nespočetné množstvo omietok a orientovať sa v nich je niekedy skoro nemožné. Pred výberom konkrétnej omietky si vždy zistite, podľa akých kritérií by ste sa mali rozhodovať a na čo si dávať pozor. Zároveň je prirodzené pri takých rozhodnutiach zohľadňovať aj vlastný vkus, či cenové možnosti.

Omietka je povrchová ochrana konštrukčných prvkov, ktorá má zároveň aj estetickú funkciu. Výsledok na fasáde môže tvoriť jedna vrstva, no častejšie je to viac vrstiev. Ide o tzv. omietkový systém, ktorý zahŕňa penetračný alebo podkladový náter či nástrek, jadrovú omietku a vrchnú štukovú vrstvu, prípadne aj spevňujúcu sieťovinu či konečný farebný náter.

Voľba správnej omietky závisí v prvom rade od typu podkladu, čiže muriva, ktoré môžu tvoriť napríklad tehla, betón, sadrokartón či iné materiály. V prípade vonkajšej fasády zasa zohráva podstatnú úlohu aj typ použitého zatepľovacieho systému. Ak máte murivo s vylepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami alebo paropriepustné zateplenie (napríklad izolácie z minerálnej vlny či drevných vlákien), budete potrebovať aj paropriepustnú fasádnu omietku.

Omietkový systém si je dobré zaobstarať od jedného dodávateľa, aby medzi sebou mohli jednotlivé vrstvy spolupracovať. Samotná omietka sa skladá zo spojiva, plniva, prísad a vody. Ako spojivá sa najčastejšie využívajú vápno, cement, organické živice alebo disperzie na báze plastov. Plnivo predstavujú rôzne zrnité piesky, kamenné drviny, perlitové hmoty čí múčky.

Celkový vizuálny efekt omietky ovplyvňuje do veľkej miery jej štruktúra. Pri každej omietke si môžete vybrať napríklad rovnomernú, ryhovanú alebo škrabanú štruktúru. Výhodou hladkých omietok je nízka pravdepodobnosť na znečistenie, avšak rozptýlené svetlo odhalí aj tie najtajnejšie nedokonalosti. Drsné omietky sú jednoduchšie na nános a vďaka drobným tieňom na povrchu poskytujú kvalitnejšie prekrytie povrchu a krajšiu farebnosť.

Ručné alebo strojové?

Omietky sa takisto líšia aj formou nanášania – možno ich striekať, natierať či nahadzovať. Podľa spôsobu omietania zasa rozoznávame ručné a strojové omietky. Ručné omietky majú svojich priaznivcov najmä medzi remeselnými majstrami a ľuďmi, ktorí si omietky realizujú sami. Strojové omietky sa hodia tam, kde je potrebné omietnuť väčšie plochy a vyžaduje sa vysoká precíznosť spracovania. Receptúra takýchto omietok je vytvorená tak, aby mala optimálnu spotrebu materiálu, vyššiu výdatnosť i želaný efekt. Veľkej obľube sa tešia napríklad sadrové či vápenno-cementové strojové omietky.

Inovácie prichádzajú stále

Čoraz viac ľudí kladie dôraz na trvácnosť a čo najefektívnejšiu údržbu omietaných povrchov. Týka sa to najmä fasád, ktoré sú vystavené znečisteniu i vplyvom počasia. Najprogresívnejšie fasádne omietky využívajú ochranu pred biologickým znečistením na fyzikálnom princípe fotokatalýzy. Vylepšené vlastnosti dávajú omietkam aj nanotechnológie, ktoré sa starajú o samočistiaci efekt fasády. Aktívne pôsobia nielen v kontakte s dažďovou vodou, ale aj so vzdušnou vlhkosťou, vďaka čomu zostávajú dlhodobo čisté a vzhľadné. Donedávna boli veľkým problémom aj tmavé farby, ktoré prispievali k prehrievaniu povrchu a zvyšovali tak riziko poškodenia zatepľovacieho systému pod omietkami. V súčasnosti sú dostupné povrchové úpravy so špeciálnymi pigmentmi, ktoré odrážajú infračervenú zložku slnečného žiarenia, a tak bránia veľkému prehrievaniu povrchov.

Správny materiál je základ dobrého výberu

Závisí len od vás, ktoré vlastnosti omietkovej zmesi budú signifikantné. Niektoré prispievajú k zdravšiemu okoliu bývania, iné sú zas ľahšie aplikovateľné a vyznačujú sa väčšou škálou farieb.

Minerálne omietky

Ich základom je cement a vápenný hydrát.pružné, mechanicky odolné, vysoko paropriepustné a majú dobrú priľnavosť aj pri zvýšenej vlhkosti. Možno ich použiť na akýkoľvek povrch muriva, resp. na rozličné typy tepelnej izolácie. Sú predajné vo vreciach ako zmes, ktorú stačí v odporúčanom pomere zmiešať s vodou. Istou nevýhodou môže byť menší výber farebných prevedení či zložitejšia práca s materiálom, najmä v porovnaní s pastóznymi omietkami. Veľkou prednosťou tohto typu omietky je však prirodzená regulácia vlhkosti vzduchu.

Vápenné omietky

Patria k tradičným druhom omietok, ktoré sa často využívali aj v minulosti. Výhodou vápna je, že znižuje podiel škodlivých látok v interiéri, pretože má dezinfekčné účinky. Na trhu môžete nájsť hrubé vápenné omietky, ktoré sa nahadzujú v jednej vrstve, či hladké vápenné omietky, ktoré fungujú ako dvojvrstvové.

Vápenno-cementové omietky

Majú vysokú odolnosť voči vlhkosti a patria k jedným z najobľúbenejších druhov omietok. Sú univerzálne, hodia sa totiž do interiéru aj exteriéru. Možno nimi omietať aj miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne či kuchyne, kde sa zvyčajne aplikujú ako dvojvrstvové – v kombinácii: malta a vápenná štuka.

 Sadrové omietky

Sú to ekologické a veľmi estetické materiály. Sadra je prírodný produkt, ktorý sa vypaľuje pri nízkych teplotách, čo v jednoduchosti znamená aj menšiu spotrebu energie. Charakteristickou vlastnosťou sadrových omietok je pórovitosť, vďaka ktorej dokážu absorbovať zvýšenú vlhkosť a zároveň ju – ak je v miestnosti suchý vzduch – vrátiť naspäť do prostredia. Dodávajú stenám hladký povrch s antistatickým účinkom, vďaka čomu sa na plochách zbytočne nedrží prach. Pre alergikov sú preto ideálnym riešením.

Silikónové omietky

Vyrábajú sa zo silikátových živíc a syntetických polymérov. Z cenového hľadiska patria k najdrahším alternatívam, avšak toto rozhodnutie býva adekvátne k vysokej kvalite akú tieto omietky poskytujú. Sú trocha menej paropriepustné ako silikátové a ponúkajú menší výber farebného spektra ako akrylátové omietky. V súčasnosti patria medzi najkvalitnejšie fasádne omietky a možno ich aplikovať na všetky zatepľovacie systémy.

 

Akrylátové omietky

Vyznačujú sa kašovitou konzistenciou. Obsahujú akrylátové živice a kremičité piesky. Sú odolné voči mechanickým poškodeniam, oderom i klimatickým vplyvom. Veľkou prednosťou akrylátových omietok je to, že ponúkajú pestrú paletu odtieňov a stále farby. Negatívom je ľahšie znečistenie, ktoré však zmyjete tlakovou vodou. Nie sú paropriepustné, preto sa v prípade niektorých izolantov, ako napríklad minerálnej vlny, s nimi radšej rozlúčte.

Dekoratívne a dizajnové omietky

Ak vám v konečnom dôsledku záleží najviac na finálnom vzhľade a pátrate po niečom originálnom, môžete si vybrať zo sortimentu rozličných povrchových úprav. Omietky môžu mať nápaditú povrchovú štruktúru alebo imitovať iné materiály, napríklad odlievaný betón, drevo či tehlu. Obľúbené bývajú aj metalické efekty, ktoré fasádu rozžiaria kovovými odleskami alebo filtrami.

Veríme, že sme vám týmto skromným opisom všetkých možností fasádnych úprav pomohli pri rozhodovaní. A ak náhodou stále premýšľate o tom aký variant by bol ten najideálnejší, neváhajte sa u nás zastaviť. Veľmi radi vám poradíme!

Zdroje: www.mojdom.sk , www.odzakladov.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*