V tomto článku Vám prinášame zopár užitočných rád, ako správne kúriť v krbe a krbových kachliach. Užite si teplo domova naplno!
Bezpečnosť je prvoradá
Oheň v interiéri síce predstavuje riziko, no pri dodržaní týchto rád si s ním nemusíte robiť ťažkú hlavu. V prvom rade umiestnite krbové kachle na nehorľavý podklad, ako je dlažba alebo betón. Ak stoja na laminátovej prípadne drevenej podlahe, je potrebné ich podložiť plechom alebo tvrdeným sklom, ktoré zachová pôvodnú podlahu. Tento materiál sa vyznačuje dobrou nosnosťou (okolo 250 kg) a zároveň poskytuje účinnú ochranu.
Vyhláška č. 401/2007 určuje, že nehorľavá podložka má siahať aspoň 300 mm dopredu a 100 mm po bokoch kúreniska. Voľne stojace kachle majú byť vzdialené aspoň 20cm od steny a minimálne 80 cm od horľavých materiálov. Pre extra ochranu odporúčame v blízkosti krbu nainštalovať detektor dymu a oxidu uhoľnatého. Tento šikovný pomocník Vás upozorní na prípadné nebezpečenstvo takmer okamžite.
Nepodceňujte výber správneho vykurovacieho materiálu
Najlepšou voľbou je kusové drevo, ktorého vlhkosť je pod hranicou 20%. Aj napriek tomu, že toto číslo môže znieť mätúco, dosiahnuť prírodné vysušenie je veľmi jednoduché. Stačí, ak drevo uložíte na kryté miesto s prístupom vzduchu aspoň na dva alebo tri roky. Pre urýchlenie celého procesu ho odporúčame predom naštiepiť.
Rozšírené tvrdenie, že tvrdé drevo je na vykurovanie najlepšie môžeme s kľudným svedomím označiť ako mýtus. Váš krb si hravo poradí so všetkými druhmi drevín. V niektorých prípadoch je dokonca lepšie kúriť mäkkým drevom, ktoré horí rýchlejšie, má nižšiu výhrevnosť a viac dymí. Vďaka obsahu väčšieho množstva živíc sa rýchlo a výdatne rozhorí. Horenie sprevádza typické praskanie, ktoré vzniká kvôli uzavretým smolným bublinkám, ktoré pri kontakte s ohňom vytvárajú typický zvukový efekt a príjemnú atmosféru. Na rýchle rozhorenie odporúčame kombináciu tvrdého a mäkkého dreva. Tvrdé drevo je typické pre stromy, ktoré rastú pomaly. Vďaka tomu sa vyznačuje typickou tmavšou farbou a pomalším horením. Pretože je menej živicové, výrazne znižuje riziko vzniku dechtových nánosov v komíne a dymovode. Nevýhodou je jeho vyššia cena a dlhšia doba sušenia.
Medzi najrozšírenejšie drevá patria:
- Dub – vysoká výhrevnosť, dlho horí a je dostupné.
- Buk– mimoriadne vysoká výhrevnosť, takmer neiskrí. Kvôli vysokému obsahu vody sa dlhšie suší.
- Breza – horí veľmi dobre, no výrazne pomalšie v porovnaní s ihličnatými drevinami. Obsiahnuté éterické oleje vykúzlia doslova čarovný modrý plameň.
- Smrek – síce vzplanie ľahko, no rýchlo zhorí. Pri horení neprodukuje dlhotrvajúcu pahrebu a je cenovo výhodný.
- Topoľ, jelša a vŕba – keďže sa rýchlo a ľahko rozhoria, sú vhodné najmä na podpaľovanie. Sú to však rýchlo rastúce stromy s krátkym časom horenia.
Drevené brikety sa tešia čoraz väčšej popularite. Vyrábajú sa z recyklovaného dreveného odpadu, ktorý sa po vysušení zlisuje do zvoleného tvaru. Veľkou výhodou je to, že sa pri ich výrobe nepoužívajú žiadne ďalšie pomocné látky, takže ich kľudne môžeme označiť ako ekologický zdroj energie.
Správny spôsob kúrenia je dôležitý
Okrem správne zvoleného vykurovacieho materiálu je dôležité ustriehnuť prívod vzduchu do kúreniska a intervaly prikladania. Pri rozkurovaní otvorte prívod primárneho a sekundárneho vzduchu naplno. Je potrebné, aby mal oheň dostatok kyslíka a aby sa čo najrýchlejšie rozhorel. Zároveň sa musí v spaľovacej komore vytvoriť dostatočná teplota. Plyny uvoľnené z paliva sa potom dobre spaľujú a postupne sa dosiahne optimálny spôsob horenia.
Vyvarujte sa prikladaniu väčšej dávky príliš neskoro a radšej prikladajte menšiu dávku častejšie. Za neskoro sa považuje, keď už v kúrenisku nie sú skoro žiadne žeravé uhlíky.
Zopár slov na záver
Pri dodržaní týchto jednoduchých, no veľmi užitočných rád budete vo Vašom krbe kúriť správne. Na záver Vám prinášame ešte zopár cenných rád:
- Dodržujte maximálne množstvo paliva, ktoré je stanovené výrobcom spotrebiča.
- Nepoužívajte Váš krb či kachle ako spaľovňu odpadu. Vždy kúrte len so správnym palivom – vysušeným drevom alebo iným vhodným materiálom (napr. brikety).
- Dbajte na správne pripojenie dymovodu. Dobré nainštalovanie spoznáte tak, že spaliny neunikajú do okolitého interiéru.
- Komín musí byť viacvrstvový s vnútornou vložkou tepelne a dilatačne oddelenou od komínového plášťa.
ZDROJE: mojdom.zoznam.sk