tel.:+421 948 357 570

Aké sú najnovšie trendy medzi fasádami ?

Aké sú najnovšie trendy medzi fasádami ?
22. októbra 2020 Marcela Surová

Krásne domy s atraktívnou fasádou, majú veľký vplyv na dojem, ktorý budova vytvára. Dodáva im charakter, budí dojem návštevníkov, ale aj okoloidúcich. Keďže súčasné trendy ponúkajú širokú škálu fasád, a to nielen omietky, pomôžeme vám zorientovať sa.

Vždy je zaujímavé sledovať, aké fasády požadujú stavitelia domov a aké súčasné trendy tu vidia dodávatelia budov. Zameriavajú sa nielen na estetiku, funkčnosť, vodotesnosť, izolačné schopnosti, ale aj na to, aby bola minimalizácia spotreby energie. Zníženie závislosti od klimatizácie, umelého osvetlenia a vykurovania. Je potrebné prihliadať aj na klimatické podmienky a celkovú architektúru. Dnes venujeme fasáde viac pozornosti, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Sme otvorenejší v použití dreva, ocele a neobvyklých riešení v dizajne, preto na trhu máme okrem štandardných omietok, aj netradičné materiály, ako sú sklo, kov, plast.

Najčastejšie výber fasády?

Zatiaľ najbežnejšou úpravou sú fasádne omietky. Pri výbere farby omietky musíme myslieť na to, že na malej vzorke farba pôsobí svetlejšia ako na veľkej ploche celého domu. Ideálne je, ak predajca ponúka vizualizáciu objektu, kde by ste danú farbu videli konkrétnejšie. Stavitelia domov sú čoraz viac ochotní experimentovať bez ohľadu na materiál zvolený pre fasádu a vyskúšať neobvyklé farby. Nie je však vhodné zafarbiť celú fasádu jednou sýtou farbou, aj keď výber farby je naša osobná záležitosť. Platí, že farba ladí so strechou a okolím a tiež s ostatnými domami v okolí. Sýte farby je vhodné kombinovať s fasádnym obkladom, alebo fasádou s neutrálnym odtieňom. Pri jemnejších odtieňoch vieme dotvoriť celkový charakter fasády domu, vhodnými doplnkami do okien, prípadne použijeme výraznejšie črepníky.

Pred tým, než začneme fasádne úpravy, musíme skontrolovať, či sú už všetky stavebné práce, ktoré by mohli rôznym spôsobom poškodiť fasádu, ukončené. Fasády obsahujú prísady, ktoré zlepšujú  vodotesnosť, mrazuvzdornosť alebo disperziu. V prípade, že na fasáde vznikli trhliny, prípadne omietka opadáva, takýto stav treba riešiť okamžite, aby sa zabránilo vzniku plesní, machu či výskyt hmyzu pod omietkou. Poznáme tri základné druhy omietok a to akrylátovú, silikátovú a silokónovú. Každá je vhodná pre iný typ domu.

Prírodná verzia obkladu?

Fasádne obklady, prírodný, alebo umelý kameň objavujeme v architektúre už od dávna. Kamenná fasáda má široké množstvo variantov ako môžeme fasádu dekorovať. Obložiť môžeme iba čiastočne napríklad okolo okien, prípadne môžeme vytvoriť iné dekorácie, ba aj celoplošne obložiť, keďže dnes je to už celkom obľúbená realizácia. Stavba, ktorá je obložená kamennou fasádou získa nezvyčajné čaro. Momentálne je v ponuke už niekoľko sto rôznych obkladov a z takého množstva si už hádam vyberie každý.

Efektívne využitie dizajnu a funkčnosti

Pri zateplení fasády kontaktným systémom sa dosky a lamely z minerálnej vlny alebo polystyrénu lepia priamo na fasádu a následne sa prekryjú omietkou. Je dôležité zatepliť aj sokel, aby sa predišlo tepelným stratám. Tu je však nutné použiť extrudovaný polystyrén. Podklad pre akýkoľvek druh fasády musí byť suchý a rovný. V prípade, že tak nie je, je nutné poškodené časti odstrániť a podklad opraviť. Pri lepení izolačných dosiek, musíme rozlišovať, či je doska s pozdĺžnou orientáciou vlákna, alebo kolmou orientáciou, keďže pri lepení je technologický rozdiel. Každopádne po nalepení celkovej plochy, nerovnosti vyrovnávame brúsnym hladidlom a následne je nutné naniesť výstužnú vrstvu. Tá je zložená z výstužnej malty a tkaniny a má dôležitý význam na pevnosť systému. Po vyzretí výstužnej vrstvy sa nanáša omietka a povrchová úprava fasády.

Najnáročnejšie požiadavky pre súčasnú architektúru majú odvetrané fasády, ktoré sú estetické a zvyšujú celkovú hodnotu budov. Znižujú prevádzkové náklady doma aj vo firme a okrem toho sú jednoduché na montáž a údržbu. Poznáme širokú škálu materiálov vhodných pre odvetranú fasádu ako sú kompozitné, kompaktné, vlákno-cementové, cementovo-trieskové dosky, drevo, drevo-plast ale aj plech. Odvetrané fasády sa skladajú zo závesného systému, na ktorý sa následne upína obklad. Medzi obkladom a stenou tak vzniká vzduchová medzera. Výhody odvetranej fasády pocítite najmä v lete, keďže tlmí teplotné rozdiely a to tým, že medzi obkladom a stenou prúdi vzduch. Takýto typ fasády veľmi dobre odvádza vlhkosť. Široká škála použiteľných druhov dreva, je najpopulárnejšou voľbou pri tomto type fasády. Veď napokon žiadny iný materiál nepôsobí tak dobre ako drevo, ktoré dokonale ladí s okolitou záhradou. Je pravdou, že drevo si vyžaduje lepšiu starostlivosť, no jeho estetickosť je nadčasová. Údržbu si vieme uľahčiť povrchovou úpravou dreva glazovaním a olejovaním. Ak však máte záujem o menej náročný materiál, odporúčam kompozitný materiál, ktorý využíva výhody plastu a estetiku dreva, keďže je kombináciou týchto materiálov.

Medzi odolnejšie materiály s dlhšou životnosťou môžeme zaradiť vlákno-cementový obklad. Aj tu však hovoríme o ekologickom aspekte, ktorý vôbec nie je fádny, ale má tiež množstvo dekorov, farieb, rozmerov.

Plech

Naozaj plech na fasádu?  Môžeme si povedať, že to sa nehodí. Práve naopak, cenová alternatíva je veľmi výhodná a pri rozumnom použití plechu bude vaša fasáda veľmi zaujímavá. Plech často využívame v kombinácií so sklom, ktoré prepúšťa do interiéru veľa svetla. Takýto dizajn plní dvojitú funkciu, charakterizuje vzhľad z vonku, aj z vnútra. Pre atraktívnejší vzhľad plechovej fasády môžeme použiť falcovaný plech. Tradičnejšie sú však titán-zinkové, hliníkové, medené, pozinkované ale čoraz populárnejšie sú lako-plastované plechy v rôznych fasádnych farbách.

Či už zvažujete omietky, drevo, plech, alebo iné možnosti, fasáda dodá vášmu domu ten správny punc a originalitu. Členením fasády získate dynamiku a drevom súlad s prírodou.
Pokiaľ však stále váhate, ochotne vám poradíme s výberom.

Zdroje: www.doma.sk, www.inardex.sk, www.isover.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*