tel.:+421 948 357 570

Zásady, vďaka ktorým predĺžite životnosť každej strechy

Zásady, vďaka ktorým predĺžite životnosť každej strechy
21. júla 2022 Marcela Surová

Strecha je jednou z najdrahších položiek pri stavbe, prípadne rekonštrukcií domu. Je dôležitou súčasťou vášho domova, udrží vás v suchu počas silných jarných búrok a v teple počas zimných mesiacov. Napriek jej veľkosti a investícií ju často prehliadame. Pri myšlienke, že má záruku 15 a viac rokov, jej mnohí nevenujú vôbec pozornosť. Tú sa jej začnína venovať až vtedy, keď je veľký problém, ako napríklad poškodenie vetrom, alebo chýbajúce dielce krytiny.

Znamená však záruka, že strecha nepotrebuje údržbu? Určite nie, pretože ani tá najodolnejšia krytina nemôže vydržať večne a môže ju čokoľvek poškodiť. Napríklad aj:

  • znečistenie
  • počasie
  • silný dážď, vietor
  • konáre stromov

Každoročná kontrola strechy 

Raz za rok je interval, ktorý môže predĺžiť životnosť strechy až o desaťročie! Niektoré problémy nemusia byť totiž viditeľné zo zeme. Keď už sú, je to zle, pretože si to častokrát vyžaduje väčšiu investíciu, v horšom prípade komplet výmenu strešnej krytiny.

Vizuálnu kontrolu strechy si môžete urobiť aj sami, za predpokladu, že nemáte problém s výškami a na streche máte pohodlný a bezpečný rebrík, prípadne máte k dispozícií plošinu. Ak si na to netrúfate, zavolajte radšej odborníka.

Popri vizuálnej kontrole sa samozrejme robí aj údržba tesnení lemovania, oprava prasklín, výmena poškodených častí, zosunuté škridle a iné drobné opravy. Tieto malé opravy vám môžu do budúcnosti ušetriť veľké investície.

Za predpokladu, že je strecha udržiavaná v dobrom stave a má pravidelnú údržbu, môžete očakávať jej priemernú životnosť medzi 10 až 30 rokov. Preto prinášame niekoľko rád, ako na starostlivosť o strechu

Vyčistite strechu od nečistôt a prachu

Raz, dvakrát do roka sa odporúča strechu vystriekať hadicou. Je to individuálne a záleží to aj od sklonu strechy, miesta kde žijete, blízkosti stromov a od počasia. Prečnievajúce konáre sa môžu odlomiť a spôsobiť značné poškodenie vašej strechy. Vetvy tiež umožňujú malým zvieratám, ľahký prístup k vašej streche, kde môžu spôsobiť škody, preto orezávanie stromov v blízkosti domu, je priam nutnosťou.

Pozor na umývanie tlakom, to ponechajte radšej na odborníkov. Je to síce potrebné, avšak je dôležité vedieť ako na to, aby ste si nenarobili viac škody a osohu. K najviac náchylným na znečistenie radíme škridle, keďže majú porézny povrch. Tlakom vody by však mohlo dôjsť k prasknutiu krytiny. Taktiež čistiace prostriedky a chemikálie by mohli ešte viac narušiť integritu škridiel spolu s vašou celkovou strechou. Takže aj keď je čistenie strechy nevyhnutné, z dlhodobého hľadiska to bez pomoci odborníka nemusí stačiť.

Vyčistite odkvapy a uvoľnite sneh

Pravidelne kontrolujte a čistite aj odkvapy. Keď sa listy nahromadia, odkvapy sa môžu upchať a stekajúca voda zo strechy nebude môcť správne odtekať a bude stekať po stenách domu. To spôsobí vlhnutie muriva, prípadne časom aj opadanie omietky. Navyše, ak nečistoty a voda pri poklese teplôt zamrzne, môže to viesť k ľadovým hrádzam a tie spôsobia poškodenie odkvapov, prípadne až vytiahnutie odkvapov zo steny domu. Aj ťažký a mokrý a sneh, ktorý previsá cez okraje striech, mnohokrát poškodí odkvapové rúry, preto je potrebné odstrániť ho.

Vymeňte poškodenú krytinu

Výmena škridiel, či oprava ináč poškodenej krytiny je jedným malým, ale veľmi dôležitým krokom na predĺženie životnosti vašej strechy. Chráni podklad vašej strechy a tým aj celý strešný systém. Je to samozrejme jeden z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť, aby sa voda nedostala dovnútra, keďže jej stačí jedna malá medzera a môže sa objaviť v rôznych častiach vášho domova.

Skontrolujte strechu po búrke

Keďže už aj v našom podnebnom pásme sa čoraz viac objavujú silné búrky spojené s krupobitím a silným vetrom, po takejto búrke a intenzívnom daždi, je potrebné skontrolovať strechu, aby ste sa uistili, že nie je poškodená a aj vaše odkvapy fungujú správne. Skontrolujte tiež lemovanie okolo komínov a prieduchov. Prejdite sa po svojom pozemku a pozrite, či na nej nie sú úlomky krytiny, nahromadené nečistoty alebo viditeľné zhluky. V prípade, že krytinu vietor nadvihol, je nutné pozatĺkať uvoľnené klince. Ak to nedokážete sami, obráťte sa na firmu, ktorá vám s tým pomôže.

Zabezpečte správne vetranie podkrovia

Okrem samotnej strešnej krytiny, na kvalitu strechy vplýva aj podkrovie. Zabezpečte preto cirkuláciu horúceho vzduchu z podkrovia a chladného vzduchu dovnútra. Ak by dochádzalo v podkroví k zachytávaniu vzduchu, mohlo by to viesť k vlhkému podkroviu. To vedie k hromadeniu vody, a následnej tvorbe plesni. Preto tiež, aspoň raz za rok skontrolujte, či sú strešné vetracie otvory a podhľady v dobrom stave. 

Každá kontrolovaná a opravená strecha je investíciou do jej životnosti a životnosti vášho domu. S udržiavanou strechou sa môžete tešiť na lepšiu energetickú účinnosť vo vašej domácnosti, zdravší vzduch a vyššiu hodnotu domu. Preto čistá strecha a odkvapy, orezané stromy a správne vetranie podkrovia, vám pomôže udržať vašu strechu v špičkovom stave po celé roky a nemusí byť ďalšou bolesťou hlavy.

Nezabúdajte byť pri výstupe na strechu opatrní a rozvážni!

ZDROJE: www.victorsroofing.com/blog/top-10-ways-to-extend-the-life-of-your-roof, www.theroofingcompanylasvegas.com/blog/tips-to-extend-roof-lifespan

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*