tel.:+421 948 357 570

Veľkoformátové obklady a dlažby si zaslúžia vysoko flexibilné lepidlo. Prečo a ako ho zohnať?

Veľkoformátové obklady a dlažby si zaslúžia vysoko flexibilné lepidlo. Prečo a ako ho zohnať?
25. novembra 2019 Wordbajan Wordpress

Veľkoformátové obklady a dlažby patria v súčasnej dobe k najmodernejším a najpoužívanejším obkladovým materiálom. V porovnaní s klasickým obkladom má lepenie veľkoformátovej dlažby určité špecifiká. Najmä z pohľadu výberu správneho lepidla vďaka väčšej ploche a hmotnosti obkladového materiálu.

Iné dlažby a obklady, iná práca a lepenie

Veľkoformátové dlaždice a obkladačky sú trendom súčasnej doby ako v privátnej výstavbe, tak aj vo verejných objektoch. Príprave podkladu je však potrebné venovať ojedinelú pozornosť. V opačnom prípade by pri väčšej záťaži (mechanickej aj tepelnej) mohlo dôjsť k odtrhnutiu dlaždice. U veľkoformátových dlažieb a obkladov musí byť vyrovnanie podkladu vzhľadom k ich rozmerom o to dôslednejšie.

Keďže pri lepení veľkoformátových dlažieb a obkladov sú nároky ďaleko vyššie, ako u klasických materiálov, je potrebné nebrať na ľahkú váhu hlavne výber lepidla. Jeho voľbu ovplyvňuje predovšetkým druh lepeného prvku, no taktiež miesto, kde sa bude obkladať (interiér, exteriér, stena alebo podlaha) a podmienky, ktoré v priestore panujú (vlhkosť, tepelné namáhanie).

Ako vybrať čo najvhodnejšie lepidlo?

Zamerajte sa na flexibilitu materiálu. Maximálna flexibilita je nutná preto, aby lepidlo pomohlo absorbovať tepelnú rozťažnosť pokladaného materiálu pri vyššom teplotnom zaťažení. V prípade lepenia veľkoformátových obkladov a dlažieb tiež platí, že lepidlo je nutné nanášať ako zo strany obkladu, tak i na podklad, takzvaným systémom „Buttering Floating“.

Moderné stavebné lepidlá by vám mali umožniť lepiť obklady na betón, ale aj na staré drevené, drevotrieskové a iné podlahy z aglomerovaných dosák. Určite je však vhodné, aby dlažba neodpadávala, pričom si musíte vybrať lepidlo, ktoré si zachováva trvalú pružnosť a prekonáva vibrácie a prehýbanie podkladu z lepidiel na báze cementu, ktoré sú vhodné na väčšinu bežných spôsobov použitia a sú odolné aj proti vode či mrazu.

Eliminujte poškodenie s CM 22

Pevnosť a všetky prednosti flexibility pri lepení obkladov a dlažieb si viete zabezpečiť systémom Fibre Force. Stierková malta vystužená touto unikátnou kombináciou vlákien je pevná a odoláva i vysokému nárazu. Dodatočná 3D štruktúra vlákien s matricou pomáha rozptyľovať energiu nárazu a redukovať počet mikrotrhlín. Vlákna zlepšujú chovanie počas tvrdnutia, kde vplyvom mechanického lepenia môže dôjsť k vzniku mikrotrhlín. Špičkový systém je súčasťou receptúry piatich obľúbených lepidiel značky Ceresit – lepidlá Ceresit CM 12 PLUS, novinka v podobe Ceresit CM 12 PLUS Elastic White na lepenie mramoru a mozaiky či dvojica flexibilných lepidiel Ceresit CM 16 a CM 17.

No a keď potrebujete položiť veľkoformátové dlažby či obklady, v našich stavebninách vám určite ponúkneme Ceresit CM 22 Mega Format Flexible. Lepidlo je určené na lepenie veľkoformátovej gresovej dlažby, obkladov a dlažieb z keramiky, jemnej kameniny, dosiek z betónu a kameňa (okrem mramoru) na stabilných aj kritických podkladoch. Ďalej ho môžete použiť na lepenie podláh s podlahovým vykurovaním, schodiska, haly, balkónu, terasy, ale aj bazénu. Jeho vlastnosti umožňujú vďaka tekuto-plastickej konzistencii dokonalé spojenie dlažby s podkladom, pričom eliminujú vznik poškodenia vplyvom prenosu šmykového napätia. CM 22 je naozaj užitočný pomocník. Môže byť aj váš. Zalepte tak svoje obklady a dlažby poriadne!

Zdroj: ceresit.sk, ceskykutil.cz, urobsisam.zoznam.sk, stavba.tzb-info.cz
Foto: istockphoto.com, urobsisam.zoznam.sk

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*