tel.:+421 948 357 570

Stavebné postupy

1. Ako založiť rohy muriva?

V každom rohu budovy je treba osadiť rohovú tvárnicu. Bezchybné založenie muriva je dôležitým predpokladom každej stavby a nutnou podmienkou pre rýchle a presné vymurovanie celej hrubej stavby. Nezabudnite, že najskôr musíte osadiť tvárnicu v najvyššom bode základu. Všetko potrebné pre vymurovanie hrubej stavby nájdete na našej podstránke Hrubá stavba

2. Ako vystužiť namáhané murivo pod okenným otvorom?

Pri otvoroch širších ako 1,5 m je vhodné v predposlednom rade tvárnic pod otvorom umiestniť betonársku výstuž. Vložením výstuže, ideálne prútu z profilovanej ocele, pod otvor zachytíte priečne sily v oblasti sústredeného namáhania. Na našej podstránke Oceľové prvky, sa dozviete viac informácií. 

3. Ako napojiť nosné steny na obvodové murivo?

Napojením nosnej steny vytvoríte plnú väzbu s obvodovou stenou. Presnosť osadenia tvárnic korigujte poklepom gumeným kladivom. Správne zalícovanie tvárnic kontrolujte vodováhou, a to vodorovne i zvisle. Všetko potrebné náradie nájdete na podstránke Náradie alebo v našej predajni.  

4. Ako uložiť nosné preklady?

Otvory najľahšie ukončíte použitím prekladov Ytong. Minimalizujete tak tepelné mosty a zjednotíte podklad pre povrchové úpravy. Pred usadením nosného prekladu nad otvor skontrolujte rovinnosť a výšku ložných plôch. Minimálna dĺžka uloženia závisí na type prekladu. Všetky informácie, ktoré potrebujete o hrubej stavbe si môžete pozrieť tu.

5. Ako položiť U profil na stenu nad otvorom?

U profil a YQ U profil tvoria stratené debnenie pre zhotovenie železobetónových prekladov. Je dôležité zaistiť minimálne uloženie na stenu v dĺžke 250 mm. Do jadra profilu vložte navrhnutú výstuž a následne zabetónujte. Pamätajte si, že preklady sú nosné až po vyzretí betónu. Všetko pre správne položenie U profilov nájdete na našej stránke.

6. Ako zmontovať systémové stropy?

Systémový strop Ytong ponúka jednoduchú a rýchlu montáž. Železobetónové nosníky rozmiestnite podľa plánov kladenia a položte na ne pórobetónové stropné vložky. Môžete si vybrať z dvoch druhov stropov Ytong Ekonom či Ytong Klasik. V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať, radi Vám pomôžeme s výberom toho správneho stropu.

7. Ako osadiť vencové tvárnice?

Vencové tvárnice používame ako vonkajšie stratené debnenie stužujúce obvodové vence a stropy. Vďaka nim dosiahnete optimálnu izoláciu venca. Pri osadení tvárnic použite Ytong murovaciu maltu a dbajte na plnoplošné vymaltovanie celých škár. Pozrite si náš Sortiment, v ktorom určite nájdete všetko, čo budete potrebovať.

8. Ako murovať vnútorné priečky?

Nenosné priečky slúžia na rozdelenie vnútorných priestorov budovy. Na priečky malých rozmerov a do výšky 2,5 m môžete použiť tvárnice s hrúbkou 75 mm, pretože nie sú zaťažené vodorovnými silami. Hrúbka 100 mm a viac sa používa na nenosné vnútorné steny a deliace priečky. Prajete si vysokú presnosť vymurovaných stien? Na našej stránke nájdete všetko potrebné.

9. Ako na rýchlu výstavbu schodiska?

Neviete si dať rady s realizáciou schodiska? Jednoduchosť montáže schodov Ytong vás prekvapí. Stupne schodiska vám vyrobíme presne na mieru, takže aj atypické projekty zrealizujete ľahko. Výhodou je, že schodisko je okamžite pochôdzne. Využite naše služby, vďaka ktorým bude nákup ešte jednoduchší.

10. Ako na skryté debnenie pomocou pilierových tvárnic?

Pilierové tvárnice nájdu uplatnenie na viacerých miestach stavby. Môžete ich využiť na zosilnenie obvodových stien, pri murovaní nadmurovky podkrovia vám pomôžu s minimalizáciou síl od krovu a v neposlednom rade na vedenie inštalácie kanalizácie či vzduchotechniky bez nutnosti vysekávať otvor. Pozrite si naše Akcie, v ktorých Vám každý mesiac prinášame skvelé zľavy.  

11. Ako pracovať s tvárnicami Ytong?

Ušetrite až 40 % času. Vo videu sa dozviete, ako jednoducho opracovávať tvárnice Ytong. Rezanie, vŕtanie drážok a vytváranie otvorov zásuviek zvládne každý. Rezaním si ľahko upravíte tvárnicu na požadovanú veľkosť, navyše sa vyhnete zbytočnému odpadu. Pozrite si náš Sortiment, vďaka ktorému ušetríte čas aj pri hľadaní náradia.

12. Ako vytvoriť vonkajšiu omietku stavby?

Podklad pre nanášanie omietky musí byť čistý, suchý a nevyžaduje penetráciu ani ďalšie úpravy. Pre nanášanie omietky používajte zubovú stierku so zubom s rozmermi 10 × 10 mm. Prekrytie stykov výstužnej tkaniny – perlinky musí byť minimálne 10 cm. Čas zretia omietky je 5 až 7 dní, potom môžete aplikovať finálnu vrstvu. V našej sekcii Akcie Vám každý mesiac prinášame zľavnené produkty, z ktorých si určite vyberiete.

13. Ako na vnútorné zateplenie s Ytong Multipor?

Ytong Multipor je spoľahlivým riešením všade tam, kde nie je možné zatepľovať zvonka. Vnútorné zateplenie Multipor vyniká svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Znižuje tepelné straty, a tak ušetríte za energie. Materiál Ytong je jednoducho opracovateľný a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Vďaka Ytongu Multipor bude vaše bývanie zdravé a úsporné. Rôzne zaujímavé témy a novinky zo sveta stavebnín nájdete aj v našich blogových článkoch.

14. Ako zmontovať konštrukciu strechy?

Konštrukcia strechy Ytong Komfort je navrhnutá tak, aby sa dala jednoducho zmontovať svojpomocne. Tvoria ju masívne konštrukcie z prefabrikovaných železobetónových nosníkov a výplňových vložiek. Na prácu postačia šikovné ruky troch stavebníkov, ktorým montáž zaberie zhruba tri dni. Vo videu zistíte, ako sa strešný systém Ytong Komfort pokladá. Všetko potrebné náradie a suché zmesi nájdete v našich stavebninách.

15. Ako namontovať žalúziový kastlík?

Ytong žalúziový kastlík je vhodným riešením pre realizáciu väčšiny vonkajších žalúzií na trhu. Montáž je jednoduchá a podľa priloženého návodu ju zvládnete bez problémov svojpomocne. Žalúziový kastlík Ytong má typizovanú dĺžku, môžete si ho však upraviť na požadovanú veľkosť priamo na stavbe. Pozrite sa, aké sú spôsoby jeho uloženia nad okenný otvor. Vyberte si z našej širokej ponuky a my Vám to privezieme až k Vám domov.

16. Ako správne čítať kladačské plány?

Než začnete s pokládkou stropu, je treba starostlivo naštudovať kladačské plány. Odborníci z Ytongu vám ich zdarma spracujú ku každej objednanej stropnej konštrukcii. Kladačské plány zobrazujú rozmiestnenie nosníkov a typy vložiek, ktoré sa medzi ne ukladajú. Nájdete v nich aj výpočet potrebného množstva betónu, schému podpier, výkresy výstuže vo venci a schéma ich prepojenia. Všetky prvky stavby sú pre lepšiu orientáciu farebne rozlíšené. Ich označenie nájdete v legende. V prípade potreby sa môžete obrátiť na náš personál, ktorý Vám s radosťou pomôže. 

17. Ako na stavanie obvodového nosného muriva?

Prvý rad tvárnic nosného muriva ukladajte na Ytong zakladaciu maltu tepelnoizolačnú. Jej hrúbka sa môže meniť v závislosti na nerovnosti základovej dosky, min. hrúbka je však 20 mm. Na murovanie používame Ytong murovaciu maltu, pri teplotách 0 až 10 °C môžete použiť Ytong/Silka murovaciu maltu zimnú. Nezmeškajte naše akcie, v ktorých Vám každý mesiac prinášame lákavé zľavy.

18. Ako nanášať vnútornú omietku?

Vnútorná omietka Ytong zaistí lepšie tepelnoizolačné vlastnosti steny. Omietku môžete nanášať v jednej vrstve alebo ju použiť ako základ pre viacvrstvový systém. Pri dodržaní správneho postupu aplikácie vnútornej omietky docielite hladké steny bez prasklín. V prípade akýchkoľvek otázok, nás môžete kontaktovať, alebo navštívte naše Stavebné centrum.

19. Stenové panely Ytong SWE – rýchla a efektívna výstavba

Najhospodárnejšie riešenie obvodových a vnútorných nosných stien a alternatíva k tradičnej výstavbe. To sú nové stenové SWE panely Ytong, ktoré výrazne skracujú čas výstavby, znižujú náklady na výstavbu a fyzickú námahu. Všetko potrebné k vašej stavbe si môžete pozrieť a objednať na našej stránke. Vďaka naším službám Vám pomôžeme s výstavbou alebo renováciou vášho nového domova.