tel.:+421 948 357 570

Krok po kroku ako začať stavať

Krok po kroku ako začať stavať
8. júna 2023 Marcela Surová

Aj vy uvažuje o stavbe domu a neviete ako na to? Spoločne si prejdeme jednotlivé kroky, ktoré je potrebné realizovať pred spustením výstavby ako aj počas samotnej výstavby.

 

Legislatíva a potrebné povolenia

Pred začatím stavebných prác je nevyhnutné, aby ste sa dôkladne oboznámili s legislatívnymi povinnosťami a postupom stavebného konania. Ak teda plánujete realizovať akékoľvek stavebné práce na vašom pozemku, je nevyhnutné požiadať príslušný stavebný úrad o vydanie stavebného povolenia. Toto povolenie je potrebné pre stavbu domu, prístavbu, nadstavbu alebo akúkoľvek inú zmenu na existujúcej stavbe. Na stavebnom úrade vám poskytnú podrobné informácie o požiadavkách pre žiadosť o stavebné povolenie a prílohy, ktoré je potrebné k nej priložiť. Kvalitná projektová dokumentácia a vydanie stavebného povolenia sú základné a kľúčové dokumenty pri začatí stavby vášho vysnívaného rodinného domu.

 

Prípravné práce k realizácií stavby

Výber pozemku pre váš rodinný dom je jedným z najdôležitejších rozhodnutí. Ani ten najlepší projekt domu totiž v zlej lokalite nevynikne. Ak sa rozhodnete kúpiť starší dom so zámerom prerobiť ho podľa svojich potrieb a vkusu, máte mnoho možností. Avšak zlý pozemok sa nedá ľahko premiestniť, a preto by ste rozhodnutie o kúpe nemali podceňovať. Pokiaľ ide o samotný projekt rodinného domu, môžete si vybrať hotový návrh z katalógov rôznych firiem, alebo si nechať vytvoriť projekt na mieru od architekta. Doprajte si naše poradenstvo a získajte viac informácií.

 

Zakladanie stavby

Ak ste už zvládli administratívny maratón, môžete sa pustiť do počiatočných stavebných prác, medzi ktoré patria vymeriavacie a výkopové práce, ktoré sú dôležitou súčasťou procesu stavby a rekonštrukcie. Ich hlavným cieľom je príprava a prispôsobenie pozemku pre ďalšie stavebné práce.

  • vymeriavacie práce – vykonávajú sa na začiatku projektu a zahŕňajú presné určenie hraníc a rozmerov pozemku. Tieto práce sú vykonávané geodetmi, ktorí používajú špeciálne nástroje a techniky na meranie a značenie hraníc pozemku
  • výkopové práce – sú vykonávané s cieľom vytvoriť priestor pre základy budovy, inštalácie, podzemné systémy a iné potrebné prvky. Zahŕňajú odstraňovanie povrchového materiálu, ako sú tráva, pôda a kameň, a vytváranie jám a priekop.

Správne a presné vykonanie týchto úkonov zabezpečuje správne umiestnenie a prípravu stavebných prvkov, čo je kľúčové pre stabilnú a bezpečnú konštrukciu budovy.

 

Hrubá stavba

Základnou fázou stavebného procesu, ktorá sa zameriava na vytvorenie nosnej konštrukcie budovy je hrubá stavba. Táto fáza zahŕňa stavbu základov, stien, stropov a strechy. Všetok potrebný materiál na takúto stavbu nájdete v našich SLOSMAT stavebninách.

  • základy – sú prvou časťou hrubej stavby a slúžia na prenos zaťaženia budovy na podložie. Ich správne dimenzovanie a konštrukcia sú kľúčové pre stabilitu a bezpečnosť celej budovy
  • steny – tvoria obvodovú a vnútornú konštrukciu budovy. Môžu byť postavené z rôznych materiálov, ako sú tehla, tvárnice, betón alebo drevovláknité dosky. Hlavnou úlohou stien je poskytnúť nosnosť a ochranu budove
  • schody – sú dôležitou súčasťou viacpodlažného domu. Ich konštrukcia, aj keď ide o jednoduchšie verzie, nie je v skutočnosti jednoduchá. Vyžaduje si presné merania a starostlivo vypracované riešenia. Schody môže byť betónové, oceľové, drevené, sklenené ba aj vyhotovené zo schodiskových stupňov
  • komín – je významnou súčasťou budovy, ktorá slúži na odvod spalín a horúceho vzduchu z ohniska. Komíny môžu byť postavené z rôznych materiálov, ako sú tehla, keramické potrubia alebo nerezová oceľ, a musia byť správne dimenzované a zabezpečené. Pri výstavbe komína je nevyhnutné dodržiavať stavebné predpisy a zabezpečiť jeho bezpečnosť a účinnosť
  • stropy – rozdeľujú budovu na jednotlivé podlažia a poskytujú nosnú konštrukciu pre horné časti budovy. Môžu byť vyrobené z betónu, oceľových nosníkov alebo drevených trámov
  • strecha – chráni budovu pred vonkajšími vplyvmi, ako sú zrážky, vietor a slnečné žiarenie. Existuje mnoho typov striech, vrátane sedlových, pultových, valbových a plochých striech. Správna konštrukcia a izolácia strechy sú dôležité pre zabezpečenie tesnosti a odolnosti proti poveternostným vplyvom

Hrubá stavba je zásadnou časťou procesu stavby, preto je dôležité dodržiavať stavebné predpisy a tieto práce vykonávať kvalitne.

 

Kompletná realizácie striech

Strešná konštrukcia je jednou z najdôležitejších a najdiskutovanejších tém pri projekte stavby domu. Bez ohľadu na to, či bývate v paneláku alebo vlastnom dome, je kvalitná strecha nevyhnutná. No nie každá strecha je rovnaká – investovanie do kvalitnej strechy je kľúčové pre dlhodobú odolnosť a bezpečnosť vášho domova.

Často si kladiete otázky, koľko financií investovať do strechy a či je lepšie rekonštruovať existujúcu alebo kúpiť úplne novú strechu? Tiež sa zaujímate o trvanlivosť a kvalitu strechy, ako aj o zateplenie strešného plášťa? Na tieto otázky vám radi poskytneme odpovede v našej predajni.

 

Dokončovacie stavebné práce

Záverečnou fázou stavebného procesu sú dokončovacie stavebné práce, ktoré zahŕňajú rôzne úpravy a finalizáciu vnútorných aj vonkajších priestorov budovy. Medzi tieto práce patria napríklad montáž dverí a okien, inštalácia elektrických a vodoinštalačných systémov, pokládka podláh, natieranie stien a stropov, vyhotovenie fasády a prípadne ďalšie úpravy a dokončovacie detaily. Cieľom dokončovacích prác je vytvoriť esteticky a funkčne dokončený priestor, pripravený na používanie a obývanie. Tieto práce si vyžadujú presnosť, odbornosť a dôkladnosť, aby výsledok bol kvalitný a spĺňal očakávania a požiadavky majiteľa budovy.

Medzi dokončovacie práce svojim spôsobom patria aj práce v okolí domu, ku ktorý patrí stavba plota, zhotovenie terasy, krbu a záhradného altánku, ale aj úpravy terénu a záhrady. Tieto vonkajšie priestory nielenže ochránia váš majetok, ale zároveň vám poskytnú súkromie a možnosť relaxu.

 

 

Kolaudácia ako bodka za výstavbou

Tak ako na začiatku bol nutný istý druh administratívy, tak vás to čaká aj na konci, pretože kolaudácia predstavuje jednu z posledných fáz stavebného procesu. Jej cieľom je získať kolaudačné rozhodnutie, ktoré vám umožňuje legálne využívať danú nehnuteľnosť. Kolaudačné rozhodnutie je vydávané príslušným stavebným úradom, kde ste predtým získali stavebné povolenie, a to po splnení stanovených podmienok. Jeho vydanie je dôležitým krokom, ktorý vás oprávňuje začať využívať a obývať danú nehnuteľnosť.

Nezabúdajte, že sme tu pre vás a v našich SLOSMAT stavebninách nájdete všetko pre vašu stavbu od začiatku až po koniec.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*