tel.:+421 948 357 570

Izolácia strechy: Striekaná vs. fúkaná izolácia

Izolácia strechy: Striekaná vs. fúkaná izolácia
26. júla 2022 Marcela Surová

Ak staviate či rekonštruujete dom a riešite izoláciu stropu, podlahy povaly či podkrovia, určite ste už stretli s množstvom ponúk, ktoré vás presviedčajú o kvalitách riešenia zateplenia fúkanou alebo striekanou penovou izoláciou. Nejde pritom o jedno a to isté riešenie, aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať. Rozdiely sú zásadné! Pozrime sa preto na túto problematiku podrobnejšie a porovnajme si dve metódy izolácie stropov, podláh povál, striech a podkroví, ktoré sú v posledných rokoch stále populárnejšie – striekanú izolačnú penu a fúkanú izoláciu z minerálnej vlny.

Izolácia strechy je celá veda

Izolácia stavby je v skutočnosti veľmi zložitý proces, závislý tak od kvality použitých materiálov ako aj odvedenej práce. Na Slovensku dnes nájdete desiatky rodinných domov, kde neodborne aplikovaná izolácia striekanou penou doslova znemožnila bývanie. O jednom takomto prípade dokonca informovala vo svojej reportáži TV Markíza.

Tradičné izolačné materiály vs. striekaná pena

Rokmi overené materiály, ktoré sa využívajú na izoláciu striech (minerálne vlny, penový polystyrén, PIR dosky, extrudovaný polystyrén) prechádzajú náročnými laboratórnymi testami fyzikálnej aj chemickej stability, ktoré zaručujú ich kvalitu.

Oproti tomu pri striekanej izolačnej pene je výsledná kvalita izolácie závislá od splnenia viacerých parametrov, ako sú aplikačná teplota, vlhkosť vzduchu či teplota povrchu. Dosiahnuť tieto ideálne podmienky je však v premenlivom prostredí stavieb takmer nemožné a vo výsledku tak kvalita izolácie veľmi kolíše.

Nevraviac o tom, že nielen kvalitu izolácie ale aj prácu remeselníkov málokedy niekto kontroluje. Preto sa vám môže veľmi ľahko stať, že budete mať pod strechou miesto očakávanej izolácie nekvalitne nastriekanú hmotu s neznámymi vlastnosťami. Všetky tieto faktory sa potom podpisujú pod vznik tepelných mostov, prípadne plesnenia a v najhoršom prípade dokonca hniloby celej strechy.

Izolácia chvatná, málo platná

Mnohé realizačné firmy argumentujú rýchlosťou aplikácie striekanej peny. Čo vám však nepovedia je, že striekaná izolácia potrebuje počas realizácie a 48 hodín po nej stále teplotné a vlhkostné podmienky aby nadobudla požadované izolačné vlastnosti. Ako sme už spomínali vyššie, tieto parametre je náročné dodržať najmä pri veľkých zmenách teplôt behom dňa a noci. Naopak, sklená a kamenná minerálna vlna, má deklarované vlastnosti od výroby.

Zdravá strecha – základ zdravého bývania

Ďalším mimoriadne dôležitým aspektom kvalitnej izolácie je jej zdravotná nezávadnosť. Zvlášť v prípade striekaných izolácií z PUR peny veľmi záleží na kvalite odvedenej práce, pretože môžu v prípade nedodržania správnych technologických a aplikačných postupov  negatívne vplývať na zdravie obyvateľov, ako napríklad v v tomto dome (14:30 min).

Oproti tomu fúkaná izolácia ISOVER, vyrobená z kombinácie piesku a až 80 % recyklovaného skla, je šetrná nielen k vášmu zdraviu, ale aj k životnému prostrediu.

Striekaná pena môže byť hrou s ohňom

Výrobca zložiek striekanej peny musí vo vyhlásení o parametroch výrobku deklarovať jeho schopnosť odolávať ohňu. Väčšina striekaných izolácií spadá v reakcii na oheň do kategórie E alebo F, čo znamená, že ide o horľavé materiály.  Na zabezpečenie požiarnej bezpečnosti interiéru je preto potrebné izoláciu prekryť špeciálnymi protipožiarnymi doskami zo sadrokartónu. Žiaľ, v praxi vás na tento dôležitý aspekt upozorní máloktorá realizačná firma. Ešte závažnejšie je, že podobné firmy často zanedbávajú špeciálne odizolovanie komína izoláciou z kamennej minerálnej vlny. Takéto pochybenie už neznamená len zníženie kvality bývania, ale môže viesť k ohrozeniu zdravia a života.

Fúkaná minerálna izolácia je oproti tomu zaradená do kategórie A1 – NEHORĽAVÉ a práve táto prirodzená nehorľavosť je najlepšou prevenciou proti šíreniu požiarov.

Nie len tepelná, ale aj akustická izolácia strechy

Ďalším problémom, na ktorý vás neseriózne realizačné firmy neupozornia, je nedostatočná zvuková pohltivosť striekanej izolačnej PUR peny. V praxi to znamená, že ak počujete v podkroví  hluk z ulice pred zateplením, budete ho počuť aj po ňom. Z hľadiska odhlučnenia majú minerálne vlny na škále od 0 po 1 úroveň pohltivosti hluku 1,  kým mäkké striekané izolačné peny dosahujú úroveň 0,6 a tvrdé dokonca len 0,3.

Proti hluku vám navyše nepomôže ani zatvorenie okna. Podľa meraní, ktoré realizovalo České vysoké učení technické, je rozdiel v hlasitosti bubnovania dažďa na plechovú strechu izolovanú minerálnou vlnou a striekanou penou až 12 decibelov v neprospech striekanej peny. Počúvať odborníkov sa v prípade výberu vhodnej metódy izolácie teda rozhodne oplatí.

Rozhodne cena striekanej peny?

Ak plánujete použitie izolácie zo striekanej PUR peny pre jej cenovú výhodnosť, možno by ste mali zvážiť, že vyššie vstupné náklady na izoláciu z minerálnej vlny vám už v cene prinášajú garantované termo-izolačné, akustické vlastnosti a protipožiarne vlastnosti. V prípade izolácie zo striekanej PUR peny musíte často hľadať dodatočné riešenie, čo znamená extra náklady a vo výsledku predraženie celého projektu.

Pozor na zavádzanie niektorých realizačných firiem

V posledných rokoch sa nám na Slovensku rozmohli zavádzajúce praktiky niektorých realizačných spoločností. Často napríklad hrubo zavádzajú, keď striekané peny prirovnávajú k PUR matracom. Ďalším obľúbeným argumentom firiem, ktoré sa zaoberajú aplikáciou striekanej PUR peny je fakt, že podľa nich ušetríte na parozábrane. Vychádzajú pritom z úplne nezmyselného tvrdenia, že PUR pena je paropriepustná (prepúšťa prebytočnú vlhkosť) a zároveň paronepriepustná, čím dokáže nahradiť parozábranu. Ak sa necháte zlákať týmto argumentom, tak krátkodobo ušetríte, no o pár rokov môžete meniť strechu, pretože jej drevená konštrukcia vám doslova zhnije.

Ako je to s reklamáciou striekanej peny

Ako postupovať, ak si chcete po neodborne aplikovanej striekanej izolácii uplatniť reklamáciu. Výrobca chemických zložiek peny síce zodpovedá za deklarované parametre, ale iba ak montáž prebehne v ideálnych, ním určených podmienkach. Tie, ako už vieme, je v praxi náročné dosiahnuť. Preto by náklady na opravu strechy poškodenej neodbornou aplikáciou striekanej peny mala znášať montážna firma.

Preto ak sa napriek všetkému rozhodnete využiť ponuku takejto firmy, nechajte si od nej vystaviť Protokol o parametroch inštalovanej striekanej izolácie, vychádzajúci z Európskej harmonizovanej normy o striekaných penových izoláciách. Ak vám ho potvrdiť odmietne, môžete si byť istý, že s jej ponukou nie je niečo v poriadku. Keď vám ho potvrdí, máte v rukách aspoň nejaký doklad, o ktorý sa môžete oprieť pri prípadnej reklamácii.

Chcete izolovať strechu?

Izolácia strechy a podkrovia so sebou prináša množstvo nástrah. Najjednoduchším spôsobom, ako sa im vyhnúť, je staviť na overené materiály a kvalitnú technológiu od osvedčeného výrobcu.

Fúkaná izolácia z minerálnej vlny ISOVER v sebe spája jednoduchú aplikáciu s využitím ekologického, trvanlivého a bezpečného zatepľovacieho materiálu.

Veľkou výhodou aplikácie minerálnej vlny fúkaním je, že sa izolácia dostane aj do ťažko prístupných miest ako sú väzníkové krovy, dutín v strechách a stropoch, ktoré sú komplikovanejšie pre montáž rolovanej alebo doskovej izolácie.

Využitie fúkanej minerálnej izolácie ISOVER prináša aj ďalšie benefity:

  • Zdravotná nezávadnosť – minerálna vlna ISOVER je vyrobená zo 100 % ekologických a recyklovateľných materiálov, bezpečných pre vás aj životné prostredie.
  • Trvácnosť a stabilita – na rozdiel od striekanej peny má fúkaná minerálna vlna rovnaké izolačné vlastnosti a fyzikálnu stabilitu počas celej doby svojej životnosti.
  • Bezpečnosť – keďže je fúkaná izolácia z minerálnej vlny nehorľavá, predstavuje bezpečnú alternatívu zateplenia, navyše bez umelých chemických spomaľovačov horenia.
  • Znížená hlučnosť – ako sme uviedli vyššie, minerálna pena vykazuje vyššiu zvukovú nepriepustnosť, než izolácie zo striekanej peny

Okrem vyššie zmienených predností je v neposlednom rade obrovskou výhodou fúkanej minerálnej izolácie ISOVER jej jednoduchá aplikácia. Dokonca zručný a skúsený domáci majster ju s pomocou zapožičaného zariadenia hravo zvládne aj sám. Ak si na izoláciu vašej strechy a podkrovia sami netrúfate, vždy môžete pokojne využiť ochotné služby profesionálov. Získate tak bezpečnú a zaručene trvácnu izoláciu pre váš domov.

Viac informácií sa dozviete TU.

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*