Bývať v peknom a útulnom dome je snom nás všetkých. Pri výstavbe nie je potreba len veľa materiálu, ale aj trpezlivosti. Dobré naplánovanie a spoľahlivá stavebná firma vie celý proces značne urýchliť.
V tomto článku Vám prinášame hrubý časový rozvrh stavby. Po jeho prečítaní si budete vedieť naplánovať výstavbu efektívne a teplo nového domova si užijete oveľa skôr.
Časový rozvrh stavby
Prvým a veľmi podstatným krokom je odkúpenie pozemku, ktorého polohu musíte dôkladne premyslieť. To, čo sa Vám zdá ako lukratívna lokalita, môže byť o pár rokov nevyhovujúce. Aké máte plány do budúcnosti? Je nablízku dobrá občianska vybavenosť? Alebo preferujete samotu? Do kúpy sa pustite až po zvážení všetkých faktorov.
Na úpravy projektu a vybavenie stavebného povolenia si vyhraďte aspoň štyri mesiace. Zemné práce a základy trvajú zhruba jeden mesiac a na nadobudnutie 80% výslednej pevnosti potrebuje betón osem dní. Tieto časy sú len orientačné, pretože počasie má častokrát iné plány. Pri výstavbe Vám odporúčame najať skúsenú stavebnú firmu, nakoľko tá dokáže zmontovať jednoduchú hrubú stavbu z už hotových panelov za týždeň. Avšak to ešte ani zďaleka nie je hotový dom. Dokončovacie práce sú už ťažší oriešok, pretože si na nich musíte vyčleniť minimálne štyri mesiace. Hlavné časti hrubej stavby sú základy, obvodové a nosné múry, ktoré sú zväčša hotové rýchlo.
Na čas, ktorý je potrebný pre realizáciu jednotlivých fáz stavby vplýva množstvo faktorov. V harmonograme stavby musíte počítať s rezervou na prestoje, ktoré zapríčiní počasie, omeškanie materiálu alebo technické prestávky. Je veľmi dôležité mať na pamäti, že murovanie na cementové malty sa má realizovať pri teplotách nad +5 °C, pri mrazoch nižších ako -5 °C je nemysliteľné. Mierna zima predstavuje ideálne obdobie na využitie zimných mált a murovaním na systémovú murovaciu penu, v ktorej nenájdete vodu. Až keď sú na stavbe vymurované obvodové steny, je hotová strecha, sú zakryté stavebné otvory a teplota v interiéri neklesá pod +8 °C, tak je možné pokračovať v stavebných prácach vo vnútri objektu aj v zime. Vtedy je ideálny čas na murovanie priečok a realizáciu vnútorných omietok.
Stavba na mieru
Dom na mieru si vyžaduje značne dlhší čas na výstavbu. Prvá (prípravná) fáza pozostáva z:
- Návrhu domu
- Projektu na stavebné povolenie
- Samotného staveného povolenia
- Územného rozhodnutia
- Realizačného projektu
- Výberu realizačnej firmy
Toto všetko Vám zaberie zhruba jeden rok. Majte na pamäti, že dôkladná príprava je pri výstavbe kľúčová, pretože zabezpečí bezproblémovú výstavbu a v neposlednom rade prispieva k budúcej spokojnosti.
Zima neznamená oddych
Výstavba rodinného domu zväčša trvá rok a pol. Počas tohto obdobia sa určite nevyhnete zime, kedy sa stavať neodporúča. Práve preto je dobré rozdeliť si celú hrubú stavbu na štyri fázy: spodnú stavbu, vrchnú stavbu, zastrešenie a fasádu. Ani jednu z týchto fáz by ste pred zimou nemali nechávať rozrobenú.
Najlepšie je naplánovať práce tak, aby bola kompletne ukončená buď spodná, alebo vrchná stavba pred začiatkom nočných mrazov. Názory odborníkov sa pri problematike zimného vymrznutia stavby líšia. Väčšina sa prikláňa k tomu, že zima je pre stavby nevyhnutná, pretože ju mráz zbaví prebytočnej vody. Iní tvrdia, že zimná prestávka už dávno nie je potrebná, nakoľko pri murovaní na tenkú škáru alebo stavebnú penu sú mokré procesy minimálne. V tomto prípade je v novej stavbe náležité intenzívne vetrať, aby ste sa zbytkovej vlhkosti efektívne zbavili.
Zima je ideálne obdobie na doladenie detailov v pláne stavby. Ako sme už spomínali vyššie, dobrý plán je základným kameňom pre celú výstavbu. Kvalitná príprava vplýva na rýchlosť stavebných prác, takže tento krok určite netreba podceniť.
Dobrá rada na záver sa vždy zíde
Dúfame, že sme Vám týmto článkom priblížili časový rozvrh stavby a prispeli k uľahčeniu celkovej výstavby. Zároveň Vám prinášame pár tipov na produkty, ktoré Vám pomôžu využiť zimu naplno.
- Ytong/Silka lepiaca malta zimná je suchá zmes, ktorá sa používa na tenkovrstvové murovanie. Jej teplota spracovania je 0 až + 10 °C.
- Brúsené tehly Porotherm 50 T Profi Dryfix sú plnené minerálnou vlnou a sú určené pre omietané jednovrstvové obvodové nosné i nenosné steny s hrúbkou 500 mm. Na murovanie sa používa malta pre tenké škáry Porotherm Profi, ktorá je súčasťou dodávky tehál.
ZDROJE: Stavbu domu si dopredu naplánujte: Na čo určite nezabudnúť? (môjdom.zoznm.sk) wienerberger.sk, ytong.sk