tel.:+421 948 357 570

Farby, laky, lazúry – viete kedy, čo použiť?

Farby, laky, lazúry – viete kedy, čo použiť?
21. júna 2021 Kristína Kruissová

Teplé dni sú v plnom prúde a možno aj vy sa zamýšľate, čo a ako vynoviť, opraviť, či premaľovať. A práve pri maľovaní, natieraní sa často nevieme celkom zorientovať v tej širokej škále produktov farieb, lakov, náterov.

Pre dobre odvedenú prácu je dôležité vedieť s akými farbami pracujeme. Preto by sme mohli vymenovať pár farieb, ktoré používame:

 • PRIMALEX – interiérové nátery, fasádne farby a omietky
 • BALAKRYL – na drevo, na kov, špeciálne farby-tabuľová, univerzálna
 • BONDEX – napúšťacie oleje, laky, lazúry
 • SIGMA – drevo a kov, interiérové nátery, podlahy

Akú farbu vybrať na kov?

Farba na kov má okrem estetickej aj ďalšie funkcie. Chráni kov pred koróziou a vplyvmi počasia. To iste viete, no netreba na to zabúdať ani pri výbere farby. Farba na kov obsahuje antikorozíva, ktoré zabraňujú vzniku hrdze a vytvárajú na kove ochrannú vrstvu. Musí obsahovať špeciálne zložky, vďaka ktorým ostáva pružná a nepraská. Kov sa zmenami teplôt rozťahuje a zmršťuje a farba to musí zvládnuť. Základná farba obsahuje antikorozíva, preto je dôležité ju nevynechávať. Na ňu sa následne nanáša vrchná farba. U nás v SLOSMATE si môžete zakúpiť aj farby 2 v 1 – Balakryl Kov 2 v 1, ktorá má funkciu ochrannú, ale aj funkciu vrchnej vrstvy. Vtedy nemusíte kupovať dva rôzne produkty. Ak už máte farbu vybranú, môžete sa pustiť do prípravných a neskôr natieračských prác.

 • Najprv si očistite kov od nečistôt, hrdze a prehliadnite či sa predchádzajúca farba nelúpe. Ak áno, radšej ju očistíte, aby sa nelúpala aj nová farba
 • Očistený povrch odmastíte, aby farba lepšie priľnula. Stačí použiť saponát s teplou vodou, ak máte odmasťovač, použite radšej ten
 • Po uschnutí kovu sa môžete pustiť do natierania. Urobte to čo najskôr, aby kov znovu nenapadli hrdza či nečistoty
 • Nanášajte tenké vrstvy a medzi jednotlivými nátermi počkajte kým predchádzajúca vrstva uschne

Ak už pôjdete natierať, majte na pamäti, že nie je vhodné natierať kov pri príliš vysokej teplote a na priamom slnku. V takom prípade farba rýchlo tuhne, čo by mohlo spôsobovať, že by sa neskôr začala lúpať. Odporúča sa síce natierať v lete, avšak buď dopoludnia, alebo podvečer, kedy už teploty nie sú také vysoké. V takom prípade sa s farbou lepšie pracuje. Dokonca neprekáža ani rosa, no vlhkosť vzduchu by nemala byť vyššia ako 75%.

Maľujeme v interiéri ľahko a rýchlo

To, akú farbu zvolíte do miestností záleží len na vašom vkuse a inšpiráciu vám ponúkne široká farebná škála farieb od PRIMALEXU, ktorá je jedna z najpoužívanejších a najobľúbenejších farieb na maľovanie interiéru. Každý si nájde niečo vhodné, pre svoj domček alebo moderne upravený byt. Výhodou týchto farieb je, že nie je nutné ich riediť a sú okamžite pripravené na maľovanie. V prípade, že by ste si nevybrali želaný odtieň, je možné si požadovanú farbu nechať namiešať. PRIMALEX má vo svojom portfóliu viacero druhov farieb

 • Umývateľné
 • Oteruvzdorné
 • Čistiteľné

Farby ako sú FORTEC, ESSENCE, POLAR sú vhodné pre viac zaťažované miestnosti. Umývateľné a oteruvzdorné nešpiní oblečenie a okrem toho sa dajú vlhkou handričkou zotrieť nečistoty. Ich použitie sa hodí na akýkoľvek povrch, sadrokartón, minerálne omietky alebo povrchy dekoratívneho charakteru. Medzi jednu z najnovších farieb patrí Ceramic. Je to nová moderná generácia farieb s použitím hydrofóbnych častíc, ktoré minimalizujú prienik nečistôt do hĺbky a vytvárajú elegantný náterový film, podobný svojou odolnosťou a čistiteľnosťou keramickým povrchom. Bežné škvrny sa dajú jednoducho vyčistiť vlhčenou handričkou a saponátom. Bez ohľadu na to, akú farbu použijeme, náter je vhodné urobiť vždy v dvoch vrstvách.

Čím ošetriť drevo?  

Drevo je krásny prírodný materiál. Avšak, bez správnej starostlivosti oň bude podliehať rôznym nežiaducim vplyvom a stratí svoj skvelý vzhľad. Preto, ak chcete drevo ošetriť musíte si ujasniť čo presne potrebujete a podľa toho sa rozhodnete, aký náter použijete. Povrchová úprava môže byť:

 • Lakom
 • Lazúrou
 • Olejom
 • Voskom

Lakované drevo je odolné voči poveternostným podmienkam a lakom sa vytvorí stabilná vrstva, ktorá je síce veľmi efektná, avšak citlivá na poškodenie. V prípade, že na lakovanom povrchu vnikne prasklina, do ktorej sa dostane vlhkosť, tak sa lak roztrhne. Preto sa viac hodí do interiéru. Farebný náter zvoľte ak chcete prekryť staršiu farbu.

Pre mäkké drevo je výhodnejšia lazúra BONDEX MATT, BONDEX SATIN alebo BONDET PERFECT. Sú silne pigmentové, transparentné a zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva. Lazúra sa ľahko aplikuje a vytvára na povrchu hodvábny vzhľad.

Naopak, na tvrdé drevo je výhodné použiť olej – BONDEX TVRDÝ VOSKOVÝ OLEJ. Ošetruje a chráni drevo vďaka čomu je odolnejšie. Neposkytuje však dostatočnú ochranu pred UV žiarením. Štruktúra dreva ostáva zachovaná.

V neposlednom rade tu máme vosk – BONDEX VOSK NA DREVO. Vosk je v ponuke v tekutom stave, forma pasty alebo pevná tyčinky. Do dreva nevsiakajú, no na jeho povrchu vytvárajú mäkkú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu. Vosk sa často využíva pri renovácií masívneho nábytku, pretože na dreve veľmi dobre vyzerá. Vosk ale neodolá vyšším teplotám, ba neodporúča sa použiť ani na veľmi namáhaných povrchoch.

Aj navzdory týmto radám potrebujete poradiť? Zastavte sa v našej SLOSMAT predajni, my vám radi pomôžeme s výberom. Všetko, čo potrebujete k natieraniu stien, kovu či dreva nájdete u nás.

 

ZDROJE: Primalex radí: Jakou zvolit barvu, jaké náčiní si připravit a co neopomenout při malování (bydleni.cz), PRIMALEX, Čím ošetriť drevo v exteriéri | Môjdom.sk (zoznam.sk)
FOTO: 
www.freepik.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*