tel.:+421 948 357 570

Ako sa zbaviť vlhkosti v murive. Definitívne!

Ako sa zbaviť vlhkosti v murive. Definitívne!
25. apríla 2022 Marcela Surová

K prenikaniu vlhkosti do muriva dochádza vplyvom poškodenia spodnej izolácie, kedy sa na povrchu stien tvoria vlhkostné mapy, plesne a dochádza k teplotným stratám, čo má za následok deštrukciu stavby. Takto zasiahnuté objekty nie je vhodné využívať a je nutné zabezpečiť sanačné opatrenia.

Príčiny prečo murivo vlhne

Dôvodov prečo steny vlhnú je viacero a pred samotnou sanáciou, je potrebné zistiť príčinu, pretože môžete prekryť vlhké miesta, avšak kým neodstránite príčinu, problém sa bude opakovať. Najčastejšími príčinami prečo sa do muriva dostáva vlhkosť je:
• presakuje z podlažia a zeminy
• poškodená alebo žiadna hydroizolácia
• povodne
• havária – prasknuté potrubie
• nedostatočné vetranie
• nedostatočné vykurovanie izieb
Podľa príčiny, ktorú ste zistili následne zvolíte vhodný spôsob na jej odstránenie.

Vzlínajúca vlhkosť

Najčastejším pôvodom vlhkosti v starých domoch býva vzlínajúca vlhkosť, ktorá vniká do objektu vplyvom narušenej, chýbajúcej, alebo starej izolácie. Okrem vody sa tak do muriva dostavajú aj rozpustné soli – dusičnany, chloridy a sírany, ktoré na povrchu kryštalizujú a murivo naďalej narúšajú. Vzlínajúca vlhkosť nastáva, keď vlhkosť zo zeme, podzemná voda, prechádza kapilárnym spôsobom hore cez steny, najčastejšie otvormi v tehlách.

Takáto vlhkosť môže byť veľmi závažným problémom, ktorý vedie k škodám na omietke, podlahe, dekoratívnych povrchových úpravách. Aj samotný zápach vzlínajúcej vlhkosti dokáže veľmi znepríjemniť život, je zdraviu škodlivý a je ťažké ho rozlíšiť od iných foriem vlhkosti, pretože je vlhký a zatuchnutý.

Proti vzlínajúcej vlhkosti je najúčinnejším a najefektívnejším spôsobom injektážny krém s ochranou proti vlhkosti. Krém sa vstrekuje do špeciálne umiestnených otvorov v maltovej vrstve a ten sa mení na kvapalinu, ktorá preniká tehlami čím sa dosiahne úplná absorpcia, keďže vytvrdzovaním sa vytvára silná vodoodpudivá bariéra, ktorá bráni stúpaniu vody po stene. Ak zbadáte známky stúpajúcej vlhkosti v exteriéri, je nutné odstrániť fasádu až na podklad a následne aplikovať injektáž. To isté je nutné urobiť aj na vnútorných stenách, kedy odstránite tapety a omietky a po aplikácií injektáže nanovo ostierkujete a vymaľujete.

Sanačné metódy

Na to, aby sme sa zbavili vlhkosti existuje niekoľko spôsobov sanácie, ktoré si v krátkosti predstavíme. Medzi sanačné techniky patrí:
Podrezanie muriva – cieľom je vytvorenie fyzikálnej prekážky z nepriepustnej špeciálnej polyethylenovej fólie do cesty stúpajúcej priesakovej vlhkosti
Injektáž vlhkého muriva – izolácia spočíva v napustení a vyplnení kapilárnych pórov injektážnym prostriedkom do vopred predvŕtaných otvorov
Odvetrávacie metódy – skôr doplnková metóda, keďže málokedy splní nároky na obytný štandard. Používa sa ako urýchlený proces.
Zateplenie muriva proti kondenzovanej vlhkosti – zatepľovacím systémom z minerálnej vaty alebo polystyrénu a zaizolovanie tepelných mostov
Sanačné omietky – môžu byť difúzne alebo vodotesné. Difúzne omietky sú priedušné, vysoko pórovité a majú veľmi nízku kapilárnu nasiakavosť, čo znamená, že voda nepreniká z muriva do omietky a jej povrch ostáva suchý. Vodotesné omietky zabraňujú prenikaniu vlhkosti zo vzduchu do muriva. Často sú nahradené hydroizolačnými stierkami
Hydroizolácia – môže byť zvislá – sanácia striech a vodorovná – sanácia podláh

Vlhké povrchy je potrebné odstrániť z viacerých dôvodov. Okrem toho, že zamedzíme tvorbe plesní, znížime riziko ochorenia dýchacích ciest, ochránime obklady, zamedzíme rozpadávaniu omietok a muriva a celkovo predlžíme životnosť stavebnej konštrukcie. Je na vás, ktorú technológiu využijete a tým zastavíte deštrukciu budovy, no majte na pamäti, že kompletné vlhké murivo je potrebné ponechať na odborníkov. Nielen, že odhalia príčinu a vyberú tak optimálne riešenie, ale vybraný spôsob aj správne aplikujú. Keďže sú to profesionáli, ktorým celkový proces potrvá oveľa kratšie ako vám, vy ušetríte čas, ale aj peniaze za nevhodné riešenie a vlhkosti sa zbavíte DEFINITÍVNE.

ZDROE: www.ceskestavby.cz/clanky/jak-se-ucinne-zbavit-vlhkosti-ve-zdivu, www.prima-receptar.cz/jak-odstranit-vlhkost-ze-sten-a-zdiva

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*